کودک اول (۳)

پیش از به دنیا آمدن فرزند دوم، خوب است کودک خود را آماده کنید. دو سه ماه آخر دوران بارداری، بهترین زمان است. اگر به او بگویید قرار است خواهر یا برادری بیاید که با او بازی کند، کودک شما از همان روزهای نخست، توقع دارد با نوزاد بازی کند و وقتی این اتفاق نیفتد، اذیت می شود.

نویسنده: مادربانو

Picture51

این مطالب، با محوریت «کودک اول» و توجه به خواسته ها و نیازهای او نوشته شده که در چند قسمت به مرور در سایت منتشر خواهد شد.

***

فرصتی برای آماده سازی

پیش از به دنیا آمدن فرزند دوم، خوب است کودک خود را آماده کنید. دو سه ماه آخر دوران بارداری، بهترین زمان است.

با توجه به سن فرزندتان، از واقعیات برایش بگویید. بچه ها بیشتر از آن چه ما تصور می کنیم، درک می کنند. برای کودک خود توضیح دهید که در حال حاضر جنین چه اندازه ای است و در شکم شما، چه شرایطی دارد. حتی می توانید عکس های سونوگرافی را به او نشان دهید و بگویید اندازه ی کدام یک از عروسک هایش می باشد.

آلبوم عکس های نوزادی و شیرخوارگی اش را بیاورید و با حوصله به او نشان دهید، ضمن این که مفصل برایش توضیح می دهید که ساعت های زیادی برای شیر خوردنش وقت می گذاشتید و باید چند بار در روز پوشکش را عوض می کردید. توضیح بدهید که ماه های اول، نمی توانست حرف بزند، راه برود، غذا بخورد و بازی کند. فقط و فقط گریه می کرد و خواسته هایش را با گریه بیان می کرد. همین که بتوانید شرایط نوزادی خودش را برایش به خوبی تصویر کنید، او می تواند به درک درستی از آینده ی خواهر یا برادرش برسد.

اگر به او بگویید قرار است خواهر یا برادری بیاید که با او بازی کند، کودک شما از همان روزهای نخست، توقع دارد با نوزاد بازی کند و وقتی این اتفاق نیفتد، اذیت می شود.

پیش از آن که بخواهید برای کوچولوی تازه وارد به خرید بروید، برای کودک خود توضیح دهید که قبلا هم بارها و بارها لباس ها و لوازم مورد نیاز او را برایش خریداری کرده اید و این بار، می خواهید برای تهیه ی وسایل خواهر یا برادرش از سلیقه ی او کمک بگیرید. فراموش نکنید که در هنگام خرید برای او نیز یکی دو اسباب بازی یا لباس بخرید تا احساس نکند فراموش شده است.

با همین کارهای ساده اما مهم، می توانید فرزند خود را برای آمدن کوچولوی دوم آماده کنید و دید درستی نسبت به آنچه قرار است اتفاق بیفتد به او بدهید.

۰۱
مهر ۱۳۹۳
مادربانو
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. یک مادر گفته:

    نکات ریز ولی بسیار مفیدی در این سه مطلب بود. ممنونم. امیدوارم این ستون به طور طولانی مدت ادامه داشته باشد. چون من دو فرزند دارم و به شدت به این مطالب نیاز دارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>