کودک اول (۱)

تک فرزند ما قرار نیست تا آخر عمر، حکمران هر کسی و هر جایی باشد. او خیلی زود وارد اجتماع می شود. چه بخواهد و چه برایش سخت و غیر قابل تصور باشد، قصر پادشاهی اش خیلی زود ویران می شود…

نویسنده: مادربانو

IMAGE635336062155925703

این مطالب، با محوریت «کودک اول» و توجه به خواسته ها و نیازهای او نوشته شده که در چند قسمت به مرور در سایت منتشر خواهد شد.

***

این روزها خیلی از خانواده ها به داشتن یک فرزند قناعت می کنند. غالبا هم دلیل این مساله را معطوف داشتن امکانات مادی و معنوی بیشتر به تک فرزند عنوان می کنند و این که دل شان نمی آید کاخ پادشاهی اش را ویران کنند.

اما نکته این جاست که تک فرزند ما قرار نیست تا آخر عمر، حکمران هر کسی و هر جایی باشد. او خیلی زود وارد اجتماع می شود. چه بخواهد و چه برایش سخت و غیر قابل تصور باشد، قصر پادشاهی اش خیلی زود ویران می شود. در مدرسه و دانشگاه و جامعه و زندگی مشترک، کسی به او اجازه ی یکه تازی نمی دهد. اجازه ندارد تمام امکانات مادی و معنوی را برای خودش بخواهد.

باید یاد بگیرد به حقوق دیگران احترام بگذارد. بتواند برای آنها از بعضی خواسته هایش بگذرد. برایشان فداکاری کند.

فرزند دوم، علاوه بر این که از ابتدای تولد، خواهر یا برادری دارد که همبازی اش باشد، به فرزند اول کمک می کند تا بتواند به درک درست تری از جامعه ی اطرافش دست پیدا کند. حضور او باعث می شود خواهر یا برادر بزرگ تر، گاهی مواقع از خواسته هایش دست بکشد، تمام امکانات را برای خودش نخواهد. حتی تمام توجه پدر و مادر، فامیل و اطرافیان را به خود معطوف نبیند.

هر چقدر هم که پدر و مادر یک فرزند، اصرار داشته باشند که او را خیلی منطقی تربیت می کنند تا این موارد را بیاموزد و مشکلی از این لحاظ نداشته باشد، اما تا کوچولوی دیگری وارد عرصه نشود، خیلی از این اصول محقق نمی شود.

۱۸
شهریور ۱۳۹۳
مادربانو
دیدگاه‌ها ۲ دیدگاه

یک پاسخ برای : 2

  1. فاطمه گفته:

    من قبلا اینجا نظر گذاشته بودم ولی نیست انگار! مطلب خیلی خوبی بود. لطفا در این مورد باز هم حرف بزنید.

  2. m.gh گفته:

    سلام . خدا حفظشون کنه براتون . شاد و سلامت باشین .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>