خطر آفت‌کش‌ها برای کودکان

محققان مرکز سرطان کالیفرنیای شمالی (NCCC) دریافته‌اند کودکانی که در نزدیکی مزارعی که در آنها از آفت‌کش‌ها استفاده می‌شود، زندگی می‌کنند و در معرض این مواد قرار گرفته‌اند، بیش از کودکان دیگر در معرض خطر ابتلا به لوسمی حاد بعنوان شایع‌ترین نوع سرطان در کودکان قرار دارند. دانشمندان اثرات بیش از ۱۰۰ نوع آفت کش […]

محققان مرکز سرطان کالیفرنیای شمالی (NCCC) دریافته‌اند کودکانی که در نزدیکی مزارعی که در آنها از آفت‌کش‌ها استفاده می‌شود، زندگی می‌کنند و در معرض این مواد قرار گرفته‌اند، بیش از کودکان دیگر در معرض خطر ابتلا به لوسمی حاد بعنوان شایع‌ترین نوع سرطان در کودکان قرار دارند.

دانشمندان اثرات بیش از ۱۰۰ نوع آفت کش رایج در مزارع ایالت کالیفرنیا را روی بروز خطر ابتلا به لوسمی بررسی و میزان مواجهه کودکان را با این مواد به سه گروه خفیف، متوسط و شدید تقسیم بندی کردند.

این تحقیق نشان داد که میزان بروز خطر ابتلا به لوسمی در کودکانی که درجه مواجهه آنها با آفت کش ها متوسط بود، بیش از بقیه بود.

این آفت کش ها، موادی هستند که در گروه های ارگانوفسفات ها، فنول های کلرینه شده و تریازین ها طبقه بندی می شوند. همچنین موادی که به عنوان حشره کش ها مورد استفاده قرار می گیرند نیز چنین اثری داشتند.

به گفته محققان، کالیفرنیا یکی از معدود ایالت های آمریکاست که در آن ارائه گزارش استفاده از آفت کش ها مانند زمان و مکان استفاده از آنها و نوع و مقدار آنها الزامی است و کشاورزان باید در مواقع معینی گزارش کاملی از به کار بردن آفت کش ها در مزرعه شان به مقامات مسئول ارائه کنند.

محققان برای انجام این پژوهش، سابقه مواجهه کودکان با آفت کش ها را از بدو تولد تا زمان تشخیص بیماری لوسمی به دست آوردند. این کودکان متعلق به خانواده هایی بودند که در محدوده ۲٫۵ کیلومتری مزرعه های مورد مطالعه زندگی می کردند.

با انجام مصاحبه با خانواده ها، محققان توانستند دریابند کودکان در چه دوره هایی از زندگی خود تحت تاثیر این مواد قرار گرفته بودند.

تعداد ۲۱۳ کودک مبتلا به این بیماری و ۲۸۶ کودک سالم در این مطالعه شرکت داشتند.

منبع: ایسنا

۱۵
تیر ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>