داروهای ماهواره‌ای اصالت علمی ندارند

چند سالی است که برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای برای تأمین مخارج خود به تبلیغات وسیع انواع کالاها و ازجمله داروهای مختلفی رو آورده‌اند و اغلب در این تبلیغات داروهای لاغری و چاقی، داروهای اعصاب و داروهای افزایش قد معرفی می‌شوند. اما آیا این داروها معتبر هستند؟ آیا اساسا تبلیغات دارو از طریق تلویزیون و شبکه‌های […]

چند سالی است که برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای برای تأمین مخارج خود به تبلیغات وسیع انواع کالاها و ازجمله داروهای مختلفی رو آورده‌اند و اغلب در این تبلیغات داروهای لاغری و چاقی، داروهای اعصاب و داروهای افزایش قد معرفی می‌شوند.

اما آیا این داروها معتبر هستند؟ آیا اساسا تبلیغات دارو از طریق تلویزیون و شبکه‌های ماهواره‌ای مجاز است؟ این داروها چه اثرات سوئی بر سلامت انسان می‌گذارند؟ در این گزارش نظر ۲ نفر از متخصصان را در رابطه با این پرسش‌ها جویا شده‌ایم.
دکتر سیدجمال سعید واقفی، عضو هیأت مدیره انجمن علمی داروسازان ایران، در مصاحبه با همشهری به این نکته اشاره کرد که از ابتدای دهه ۱۳۸۰که در انجمن داروسازان ایران مسئولیت پذیرفتم درباره داروهای تبلیغاتی زیاد مصاحبه کردم.

به گفته وی، در ایران تبلیغ هرنوع دارو به هر شیوه‌ای ممنوع است و اساسا ممنوعیت تبلیغ دارو در اغلب کشورهای جهان رایج است و در ایران نیز به هیچ‌وجه داروهای تبلیغ‌شده در شبکه‌های ماهواره‌ای مورد تایید نیستند. در برخی از کشورها تولید‌کنندگان برخی از این داروها که اغلب دارای مجوز نیستند به برخی از شبکه‌های تلویزیونی باج مالی می‌دهند و آگهی داروی مورد نظر آنها از تلویزیون پخش می‌شود. با این حال نمی‌توان به هیچ وجه اصالت تبلیغ داروهای ماهواره‌ای را مورد تأیید قرار داد.

اخیرا نیز دیده شده که یکسری دارو برای اعصاب در این شبکه‌ها تبلیغ می‌شود که هیچ نوع مأخذ علمی ندارد. به گفته دکتر واقفی، این داروها روی سیستم اعصاب مرکزی اثر سوء ‌گذاشته و بدین طریق بر کل بدن اثر مخرب می‌گذارند. به گفته این مقام مسئول داروساز، به هیچ‌وجه نباید تبلیغات این داروها را باور کرد و فریب آنها را خورد. درباره داروهای لاغری و چاقی هم که تبلیغ می‌شود باید گفت که چاقی و لاغری با دارو به‌دست نمی‌آید و افراد تنها با رعایت رژیم‌های غذایی مناسب و همچنین ورزش می‌توانند وزن خود را کاهش دهند. در هر صورت متقاضیان لاغری و چاقی حتما باید زیرنظر پزشک باشند و در واقع لاغری و چاقی تنها با ورزش مورد تأیید است، نه با دارو و عمل جراحی.

به گفته دکتر واقفی، در مورد داروهایی که در مورد افزایش قد تبلیغ می‌شود نیز باید گفت که چنین چیزی به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست و منشا علمی ندارد. پزشکان و محققان برجسته در سراسر جهان مسئله داروهایی که باعث افزایش قد می‌شوند را ردکرده‌اند. به گفته دکتر سیدحمید خویی، رئیس انجمن علمی داروسازان ایران، در مصاحبه با همشهری، تبلیغات دارویی در ماهواره به هیچ‌وجه سندیت علمی ندارد و به‌طور کامل دروغ است. به باور این متخصص، داروهایی که در ماهواره تبلیغ می‌شوند بسیار خطرناک هستند و حتی چند مورد مرگ بر اثر استعمال آنها گزارش شده است. مشخص نیست این داروها کجا و به چه طریق ساخته می‌شوند اما آنچه مشخص است این است که این داروها به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند و اینکه به هیچ‌وجه از سوی وزارت بهداشت مورد تایید قرار نگرفته‌اند.

منبع: همشهری آنلاین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>