بچه را زدم، چون جیش کرد!

بدون تعارف می گویم. وقتی می بینم مادر یا پدری کودکش را می زند، دلم می خواهد یک گنده تر از او پیدا شود که او را بزند. این را بدون هیچ خجالتی می گویم. به این دلیل که احساس می کنم به هیچ وجه، در هیچ حالی و به هیچ بهانه ای نباید بچه را زد.

نویسنده: مادربانو

از پوشک گرفتن کودک، یکی از بخش های سخت ماجراست. حتی به زعم بعضی مادرها، از شیر گرفتن هم این قدرها سخت نیست. مخصوصا برای کسانی که به نجسی و پاکی خیلی اهمیت می دهند.

پیش از این، چند مطلب در مورد از پوشک گرفتن کودک در سایت مادربانو منتشر کرده ایم. اما این بار می خواهم به نکته ی خاصی اشاره کنم.

چند روز پیش مادری در مورد از پوشک گرفتن کودکش به من این طور گفت:

من دارم دیوانه می شم
هر چی می گم نمی فهمه
می زنم نمی فهمه
قشنگ حرف می زنه دستشویی می برم جیش می کنه
اما نمی گه اگه غافل بشم راحت جیش می کنه

***

child-abuse_Haftegy.ir_

اجازه دهید قبل از هر چیز، عصبانیت شدید خودم را نسبت به کتک زدن کودک ابراز کنم.

شما مادر محترم!

به چه حقی فرزندت را می زنی؟ چه کسی این اجازه را به شما داده است؟ خوب است یک نفر هم بیاید شما را به خاطر اشتباهاتی که مرتکب می شوی بزند؟!

بدون تعارف می گویم. وقتی می بینم مادر یا پدری کودکش را می زند، دلم می خواهد یک گنده تر از او پیدا شود که او را بزند. این را بدون هیچ خجالتی می گویم. به این دلیل که احساس می کنم به هیچ وجه، در هیچ حالی و به هیچ بهانه ای نباید بچه را زد. بچه، مثل برگ گل ظریف است. پاک و معصوم است. هیچ حامی دیگری جز ما ندارد. اگر مادر کودکش را بزند، او به چه کسی پناه ببرد؟! ضمن اینکه در کلام معصوم هم هست که بترس از آزار کسی که جز خدا کسی را ندارد. به نظرم کتک زدن کودک، یکی از مصادیق این حدیث است.

شک نداشته باشید که در پروژه ی از پوشک گرفتن، «زدن» کار را سخت تر می کند. چرا؟ به این جهت که وقتی شما و کودک، وارد این پروژه می شوید فشار سختی روی هر دوی شماست. کودک، درست نمی تواند حس و حالش را بیان کند، اما اضطراب زیادی دارد و مدام چشمش به شماست و گوشش به حرف هایتان تا ببیند چه عکس العملی نشان می دهید. چطور برخورد می کنید. اگر برخوردهایتان عصبی و کنترل نشده باشد، او هم این حالت را درک می کند و علاوه بر کار سختی که باید یاد بگیرد، این فشار مضاعف را نیز باید تحمل کند. همین باعث می شود کار خودش هم سخت تر شود و استرسی که به او وارد می شود نتیجه را به تعویق می اندازد.

طبیعی است که هیچ کودکی از همان روز اولی که شما قصد می کنید او را از پوشک بگیرید، نمی گوید «جیش دارم!»

در آن شرایط خاص، این جمله بسیار بسیار ناب است. خودش یک فاز از عملیات به حساب می آید. نباید توقع داشته باشید که او به راحتی این جمله را بگوید. چند روز باید سر زمان معین، مثلا هر نیم ساعت یک بار، او را مرتب و منظم به دستشویی ببرید. حتی اگر جیش نداشت. شما باید کار خودتان را درست انجام دهید. آنقدر باید صبر و حوصله به خرج دهید و عصبانی نشوید و آرامش داشته باشید تا او خودش به این مقدار فهم برسد که بگوید «جیش دارم». اگر نمی گوید دلیلش این نیست که دلش نمی خواهد بگوید. دلیلش این است که هنوز وارد مرحله ای نشده که بگوید «جیش دارم». دست خودش هم نیست. پس اگر شما غافل شدید و او را به دستشویی نبردید و او جیش کرد، این از کم کاری شماست. به جای اینکه کودک تان را سرزنش کنید یا سرش داد بزنید یا خدای نکرده کارهای بدتر! زحمت بکشید به خودتان یک سوزن بزنید تا دیگر یادتان نرود. از کودک انتظاری نمی رود. اما از شما به عنوان مادر چرا. چطور شما توقع دارید او یادش باشد، او حواسش باشد، اما خودتان غافل می شوید؟!

البته خطابم با این لحن، به کسانی است که کودک خود را به خاطر جیش کردن روی فرش سرزنش می کنند. وگرنه، هر مادری هم ممکن است اشتباه کند و هیچ اشکالی ندارد.

به خاطر داشته باشید در پروژه ی از پوشک گرفتن، مهمترین نکته، «صبر» و «آرامش» شماست. پس صبور باشید و اجازه دهید کودک تان در فضایی آرام، این برهه ی سخت را طی کند.

 

۲۰
خرداد ۱۳۹۳
مادربانو
دیدگاه‌ها ۶ دیدگاه

یک پاسخ برای : 6

 1. مامان محمدمصطفی گفته:

  واقعا فاجعست،اون کسی که نجس و پاکی رو از ما خواسته ،ظلم به این آشکاری رو هزار بار بیشتر تقبیح کرده، خودتونو کنترل کنید، اصلا بچه زیر ۲ سال و ۲٫۵ سال از نظر ساختار عصبی بدن اونقدر تکامل پیدا نکرده که بتونه ادرار و دفع رو درست احساس و کنترل کنه.
  به جای این کارها یکم مطالعه کنید
  بچه ها سرشار از شادی و استعدادند، با این رفتارهای سطح پایین انتظار داشتن فرزندان برومند،خلاق ،با اعتماد بنفس و صدالبته سرشار از احساس محبت نسبت به خودتون رو نداشته باشید
  کسی که دستش وله ،خودش بیش از همه لایق کتک خوردنه. از وسوسه شیطان به خدا پناه ببریم

 2. آخه خیلی غیرقابل تحمل هستش برام ‌..خودمم میدونم کارم بده چون وقتی کتک میخوره انقد گریه وناله میکنه دلم میسوزه.همه میگن هنوززوده براازپوشک گرفتن ولی من نمیتونم تحمل کنم. همش استرس داره وقتیم که جیش نداره هی میره جلودستشویی می ایسته میگه فقط نزنم مامانی

 3. سلام من خیلی به جیش بچه حساسم واگرجایی جزدستشویی جیش کنه شدیدا کتک میخوره‌.اگه لازم باشه داغ هم میشه یک سال ونیمشه..جدیداهمش دستشومیگیره رو پوشکش و جلودستشویی می ایسته

 4. نازنین گفته:

  من هنوز به این مرحله نرسیدم. بچم یه سالشه ولی گاهی وقتا واقعا از دستش کفری میشم دلم میخواد یه دونه بزنمش خودم خالی شم. تا حالا جراتشو نکردم دلم نیومده ولی تا مرزش پیش رفتم. مطلبتون دوباره منو از مرز دور کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>