کودکم را چگونه سرگرم کنم؟

برای خردسالان گل مالی و چنگ زدن به آن لذت‏ بخش ‏تر است، تا ساختن چیزی.

همه­ ی پدرها و مادرها دوست دارند فرزندانی باهوش، با نشاط و کارآمد داشته باشند و همه ­ی امکانات را برای رسیدن به این مهم برایشان فراهم کنند. اما همه ­ی والدین توجه ندارند که اگر فرزندانشان را پای بساط تلویزیون و رایانه رها کنند و به دنبال کارهای خود بروند، این هدف تحقق پیدا نمی­کند. شاید هم نمی­دانند چگونه با حجم روز افزون برنامه ­های تلویزیونی، بازی­های رایانه­ ای، ماهواره، دیگر امکانات الکترونیکی و اینترنت مقابله کرده و ذهن و روح فرزندانشان را برای دریافت ارزش­ها و مهارت­های مفیدتری آماده کنند.

فرزندان ما باید به جای اینکه فقط درس بخوانند، حفظ کنند و امتحان بدهند، انواع مهارت‌های لازم برای زندگی را یاد بگیرند و موقعیت‌های مثبت، چالش زا و تفکر برانگیز را تجربه کنند.

طبیعتاًٌ صرف اینکه بگوییم تلویزیون را خاموش کن، فایده چندانی ندارد و فقط موجب دلخوری بچه‌ها می‌شود. مگر این که از قبل سیستمی را تدارک دیده و برنامه متنوع و جذاب دیگری را در روند زندگی روزانه قرار دهیم که توجه بچه‌ها و حتی بزرگ‌ترها را به خود جلب کند. فعالیت‌هایی که با فرض خاموش بودن کامپیوتر و تلویزیون می‌تواند زمینه ساز توجه به فضاهای بهتری باشد.

در این مطلب چند پیشنهاد ارائه می‌کنیم که به راحتی کودکان را سرگرم کرده و البته نکته های آموزنده نیز به همراه خواهد داشت. این‌ها محرک‌هایی است که باعث تقویت مهارت دیداری و ادراک و درک تفاوت‌های و تمایزها و اشکال و … و به قول خودشان نیمکره های مغز را راه می‌اندازد.

نقاشی کنیم
– با روش‌های متفاوت، نقاشی بکشیم؛ مثلاً با استفاده از قلم مو، انگشتان یا …

2610_family.jpg

کاردستی درست کنیم
– با استفاده از وسایل دور ریز، کاغذ زنگی، مقوا و … می‌توانیم کاردستی درست کنیم.

2613_family.jpg

– سوزن دوزی کنیم
دوخت‌های ساده و تزئینی، فعالیتی جالب و دوست داشتنی خصوصاً برای دختر خانم‌ها است. خیلی از پسربچه‌ها هم دوست دارند که کار دوخت انجام بدهند و در این زمینه توانایی داشته باشند. کوک‌های ساده، ضربدری، کوک شُل، زنجیره، و طرح‌های مختلف را روی مقوا یا پارچه‌های ساده و گل‌دار می‌توانید تمرین کنید.

2611_family.jpg

– گل بازی کنیم
(سفال‌گری) برای خردسالان گل مالی و چنگ زدن به آن لذت‏ بخش ‏تر است، تا ساختن چیزی. آن‌ها معمولاً گِل را می فشارند، می‏کشند، پهن می‏کنند و می‌کوبند. اما در مرحله بعدی که کودکان مهارت بیشتری کسب می‏کنند، هنگام بازی با گِل رس می‏توانند گلوله، قطعات دراز به شکل مار و یا نان درست کنند. کودکان به تدریج صورت‏های پیچیده ‏تر، مثل کاسه، بشقاب، لیوان، قابلمه، کوزه و هر چیز که بخواهند، می‏سازند.

– عروسک بسازیم
عروسک‌های متنوعی را می‌توان با کاموا، پارچه، بطری خالی نوشابه و روش‌های ابتکاری دیگر درست کرد. لازم نیست که عروسک شما یک طرح کامل از انسان یا حیوان باشد. می‌توان طرح‌های جالبی از شکل گل‌ها و گیاهان نیز داشت.

– خلاقیت داشته باشیم
با کمی خلاقیت از وسایل غیر قابل استفاده و حتی با برگ‌ها و تکه‌های پوست درختان و سنگریزه‌ها می‌توانیم جعبه و جامدادی و گلدان بسازیم.

2612_family.jpg

– موشک‌های کاغذی مختلف بسازیم، انواع اوریگامی (کاغذ و تا) را تمرین کنیم.

– یه قل دو قل بازی کنیم – حباب درست کنیم. کتاب دائره‌المعارف بازی‌های خانوادگی را بخریم و یا با ایده های خودمان دور هم باشیم و بازی کنیم.

منبع :‌ سبک زندگی اسلامی

۰۶
تیر ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>