پاسخ به سوالات دهان و دندان (۱۲)

تا ۱۳،۱۴ ماهگی تاخیر رویش دندان طبیعی تلقی می شود.در صورت عدم رویش دندان تا این زمان و فقدان هر گونه علامت رویش مثل برجستگی لثه ها به دندانپزشک مراجعه کنید تا بررسی بیشتری به عمل اید.

خانم دکتر زهرا خلیلی؛ دستیار تخصصی دندانپزشکی کودک و نوجوان به سوالات مطرح شده پیرامون دهان و دندان کودکان پاسخ می دهند. چنانچه شما هم در این زمینه سوالی دارید، کامنت بگذارید و هفته ی بعد، پاسخ خود را دریافت نمایید.

teeth text

پرسش:

با سلام و خسته نباشید پسر من یکسال شش ماهش بردمش پیش دکتر متخصص کودکان گفته ۴ دندون جلوش باید سطحی پر کنیم گفته که فقط بیهوشش میکنند میخواستم بدونم مشکلی نداره داروی بیهوشی ضرر نداره

پاسخ:

سلام. بیهوشی به طور معمول در کودکان عادی و سالم زمانی تجویز می شود که تعداد دندانهای نیازمند درمان زیاد باشد و معمولا این دندانها نیاز به درمانهای پالپ (عصب کشی) داشته باشند.  لذا بیهوشی به طور معمول جهت درمان تعداد اندک دندانها که نیاز به درمانهای ساده و سطحی داشته باشند تجویز نمی شود.
استفاده از بیهوشی تاثیر منفی خاصی ندارد ولی مثل هر داروی دیگری تا زمانی که نیاز ضروری به استفاده از آن نباشد تجویز نمی شود. در سنین خیلی پایین مثل کودک شما در صورتی که پوسیدگی ها بسیار سطحی و اندک باشند در صورت عدم همکاری کودک ترجیح بر این است ک درمان تا وقتی که کودک اندکی بزرگتر شود و همکاری بالاتر رود به تعویق افتد البته تا آن زمان کودک باید تحت نظر دندانپزشک باشد تا از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری شده و روشهای پیشگیرانه برای کودک اجرا شوند. در هر صورت قضاوت کلینیکی دندانپزشک در این زمینه بسیار اهمیت دارد و با توجه به وضعیت کودک شما باید تصمیم گیری به عمل آید. پیشنهاد می شود با دندانپزشک متخصص دیگری هم در این زمینه مشورت شود.

***

پرسش:

با سلام خدمت شما پسر من ۲۰ ماهشه و موقع خوابش پستونک میخوره به نظرتون تا چه سنی باید بخوره و روش ترکشو با توج به سنش بهم بگین لطفا فکر نکنم ستاره دادن الان برا این سن جواب بده واقعا نگرانم ممنون.

پاسخ:

سلام، از الان گرفتن پستانک را شروع کنید. نکته ی مهم این است که هیچ گونه فشاری در این زمینه به کودکتان وارد نکنید. فقط کافیست کم کم و به تدریج میزان استفاده را محدود کنید تا زمانی که کلا متوقف شود. اگر فقط در هنگام خواب از پستانک استفاده می شود پس از به خواب رفتن آن را از دهان کودک خارج کنید.

***

پرسش:

سلام دختر ۹ ماهم هنوز دندون درنیاورده، مشکلی داره؟ چی کار کنم؟

با تشکر

پاسخ:

سلام. نگران نباشید. تا ۱۳،۱۴ ماهگی تاخیر رویش دندان طبیعی تلقی می شود.در صورت عدم رویش دندان تا این زمان و فقدان هر گونه علامت رویش مثل برجستگی لثه ها به دندانپزشک مراجعه کنید تا بررسی بیشتری به عمل اید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>