فرنی با بادام و برنج

فرنی از جمله دسرهایی است که مورد توجه مادرانی قرار دارد که فرزند عزیزشان تازه غذاخور شده است. این فرنی به دلیل داشتن بادام بسیار مقوی است.

نویسنده: فاطمه زندی

فرنی از جمله دسرهایی است که مورد توجه مادرانی قرار دارد که فرزند عزیزشان تازه غذاخور شده است. همین طور صبحانه ی مقوی و خوشمزه ای است برای سایر اعضاء خانواده. البته با توجه به نزدیکی ماه مبارک رمضان برای افطار نیز توصیه می شود. این فرنی به دلیل داشتن بادام بسیار مقوی است.

فرنی متن

موادلازم:

یک پیمانه برنج

یک ونیم پیمانه بادام پوست گرفته شده

شیر به مقدار لازم

کره به مقدار لازم

نبات، هل و گلاب به مقدار لازم

و اما طرز تهیه:

برنج را به مدت چند ساعت (ترجیحا تا ۱۰ ساعت) بگذارید خیس بخورد تا خوب نرم شود. در این فاصله بادام ها را در آب جوش ریخته تا پوستشان به آسانی جدا شود و بگذارید در آب (دو برابر پیمانه بادام ها) بماند. بعد از اینکه برنج خوب خیس خورد آب آن را خالی کرده و درمخلوط کن بریزید. سپس بادام ها را با همان آبی که خیس خوردند داخل مخلوط کن بریزید و مخلوط کن را روشن کنید تا کاملا برنج و بادام له شود و  برنج و بادام مخلوطشان چیزی شبیه به شیر شود. (اگر به آب بیشتری نیاز داشتید برای مخلوط کردن حتما اضافه کنید) این مخلوط را در قابلمه ریخته و پس از اضافه کردن شیر، با شعله ملایم هم بزنید. نکته مهم این است که حتما شیر را به تدریج اضافه کنید تا به غلظت مورد نظرتان برسد. چون بر اساس جنس برنج  و مقدار بادام، مقدار شیر نیز متغیر است. از هم زدن غافل نشوید به این دلیل که تا قبل ازاینکه مخلوط برنج و بادام قوام لازم را پیدا کنند، ممکن است سریع گوله شوند. به محض اینکه فرنی  آماده شد و قوام لازم را پیدا کرد، کره را به میزان دلخواهتان و همین طور نبات، گلاب، هل و یا پودر هل را به مخلوط اضافه کنید و اجازه دهید بر روی حرارت ملایم جا بیفتد. در این فاصله هر ده دقیقه یک بار فرنی را هم بزنید. در پایان در صورت تمایل روی آن دارچین ریخته و نوش جان کنید.

۲۳
خرداد ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها Slider آموزش آشپزی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>