گزارش یک جشن تولد

دوستان و مهمان ها را به پارک دعوت کردیم. از دو سه روز قبل به فکر یکی دو غذای ساده در حد کوکو و الویه بودیم. پارکی را انتخاب کردیم که فضای باز و چمن وسیع داشته باشد و بچه ها اجازه داشته باشند در چمن ها بدوند و بازی کنند.

نویسنده: مادربانو

چند سالی می شود که مدل های خاصی از جشن تولد در میان خانواده ها پررنگ شده است. بعضی والدین، تولد فرزندشان را در سالن می گیرند. بعضی اصرار دارند از یک تم خاص برای جشن تولد استفاده کنند. مثلا تم کفشدوزک را انتخاب می کنند و برای تهیه ی همه ی اسباب و لوازم کفشدوزکی، زحمات زیادی را متحمل می شوند. همین چند وقت پیش از دوستی شنیدم که تولد یک سالگی فرزند یکی از آشنایان شان چیزی حدود ده دوازده میلیون هزینه داشته است.

همه ی این ها، باعث شد به این فکر بیفتم که برای تولد فرزندم طرحی نو در اندازم. جشنی ساده و بی آلایش که در آن خبری از چشم و هم چشمی نباشد. نگران نباشم که چون فلانی در تولد دخترش فلان کار را کرده است، من نباید کمتر از آن را انجام دهم. جشنی ساده که مجبور نباشم از مدت ها قبل به فکر لباس و آرایش خودم و بقیه افراد خانواده باشم.

_MG_2181

یک نکته ی مهم هم این بود که کم پیش نیامده وقتی به جشن تولد کودکی می رویم، او آن قدر مضطرب یا خسته است که شادی چندانی نصیبش نمی شود. انگار نه انگار که این جشن بزرگ را برای تولد او گرفته اند. آن قدر که نباید به تزئینات دست بزند، نباید چیزی را خراب کند، نباید لباسش را کثیف کند و خیلی نباید های دیگر که احتمالا چند روزی با آن ها دست به گریبان بوده است. بعد هم مجبور است تک تک با خیلی از بزرگ تر های فامیل که شاید بعضی از آنها را نشناسد عکس یادگاری بیندازد و در تمام عکس ها هم خیلی تصنعی لبخند بزند، گاهی قهر کند و خسته شود و اگر کوچک تر است، شاید گریه کند و چند دقیقه ای مراسم تولد متوقف شود تا پدر و مادر بتوانند کوچولو را هر طور شده ساکت کنند و دلش را به دست بیاورند تا مراسم روتین و کلیشه ای تولد به خوبی و خوشی تمام شود و تمام برنامه ها به درستی اجرا شوند.

انگار در تمام این جشن تولد ها یک سری آداب خاصی مو به مو باید انجام شود و اگر کسی از یکی از این قوانین سرپیچی کند، نشان می دهد که نتوانسته همه ی موارد را به درستی مدیریت کند.

این بود که تصمیم گرفتیم تولد دخترمان را «فرزند محور» برگزار کنیم، نه «چشم و هم چشمی محور»، نه «غذا محور» و نه «کادو محور»!

به همین جهت، جشن تولدش را در پارک گرفتیم. طوری که بتواند همراه دوستانش به راحتی بازی کند، بدود، لذت ببرد و سرانجام خاطره ی خوبی در ذهنش بماند. حتی دوست داشتیم از همه بخواهیم به هیچ وجه هدیه نیاورند تا به زحمت نیفتند. و حتی به این فکر کردیم که می شود هدیه ها را باز نکرد تا مقایسه ای بین آن ها پیش نیاید و همچنین بقیه ی بچه ها احساس ناراحتی نکنند. اما به نظرمان رسید شاید خود مهمان ها تا این حد نوآوری را تاب نیاورند.

دوستان و مهمان ها را به پارک دعوت کردیم. از دو سه روز قبل به فکر یکی دو غذای ساده در حد کوکو و الویه بودیم. پارکی را انتخاب کردیم که فضای باز و چمن وسیع داشته باشد و بچه ها اجازه داشته باشند در چمن ها بدوند و بازی کنند. اصرار خاصی برای عکس گرفتن های طولانی با فیگور های مختلف و خسته شدن بچه ها وجود نداشت. هدیه ها خیلی سریع و در حاشیه باز شد و بچه ها توانستند زمان خیلی زیادی در پارک بازی کنند.

_MG_2256ت

بعضی از دوستانم می گفتند گرفتن تولد در پارک ممکن است باعث جلب توجه بقیه ی بچه ها بشود و دل شان بسوزد. اما نکته این جاست که در این مهمانی به دلیل سادگی مراسم و تکیه بر بازی و تفریح بچه ها، کار خاصی انجام نشد که بچه های دیگر توجه شان معطوف ما شود و دل شان بسوزد. البته پارک هم بزرگ بود و تا فاصله ی زیادی کسی از آن اطراف رد نمی شد.

بچه ها در هوای دل انگیز بهاری، آزاد و سرخوش بازی کردند و بزرگ تر ها از عطر گل های بهاری سرمست شدند.

***

پی نوشت: پیشنهاد می کنم این مطلب را با دوستان تان به اشتراک بگذارید تا آن هایی که قصد دارند برای کودک شان جشن تولد بگیرند؛ در این فصل که هوا برای چنین برنامه هایی مناسب است، بتوانند دوستان و فامیل را به یک جشن ساده در پارک مهمان کنند.

۰۷
مرداد ۱۳۹۳
مادربانو
دیدگاه‌ها ۵ دیدگاه

یک پاسخ برای : 5

 1. f گفته:

  افرین به این مادر

 2. فاطمه گفته:

  سلام
  چه پیشنهاد جالبی! فقط میشه بفرمایید کدوم پارک رفتید؟

 3. مينا گفته:

  سلام.نواورى مفید و جالبى بود.خیلى قشنگ گفتید که تولد فرزند محور بوده.دقیقا یادمان رفته که قرار است به بچه ها خوش بگذرد.و چقدر با این روش از تجملات معمول لباس و ارایش و تزىین خونه و …حذف میشه..و در مورد نکته جلب توجه سایر بچه ها با این عکسى خانوادگى که من دیدم هیچ جلب توجهى نیست.
  عالى بود.ارزوى موفقیت و سلامتى

  • مادر بانو گفته:

   سلام… بله از اولین سال تولد دخترم، سعی کردم برای خودش دوست داشتنی باشه.
   اینقدر که مادرها این روزها به دنبال انواع و اقسام غذا و ژله و دسر و تیرامیسو و لازانیا و این چیزا هستن و از بچه غافل می شن دوست داشتم درگیر این مدل نشم.
   پیشنهاد می کنم راه های ساده تر رو به هم انتقال بدیم و نگذاریم تا چند وقت دیگه تولد بچه ها از مراسم های عروسی بزرگ تر و تجملاتی تر بشه. که کم کم داره می شه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>