قبض روح!

«بسیار محدود، ملایم و تدریجی» توصیف دولتی‌ها از روند واقعی‌شدن قیمت‌ حامل‌های انرژی در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال ۱۳۹۳است. این یعنی نباید نگران گران‌شدن ناگهانی و شوک‌آور قیمت‌ها باشیم اما باید از همین حالا به فکر الگوی مصرف بود؛ الگویی که براساس میزان مصرف، قیمت نهایی انرژی را به شکل پلکانی برای شما […]

«بسیار محدود، ملایم و تدریجی» توصیف دولتی‌ها از روند واقعی‌شدن قیمت‌ حامل‌های انرژی در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال ۱۳۹۳است.

این یعنی نباید نگران گران‌شدن ناگهانی و شوک‌آور قیمت‌ها باشیم اما باید از همین حالا به فکر الگوی مصرف بود؛ الگویی که براساس میزان مصرف، قیمت نهایی انرژی را به شکل پلکانی برای شما محاسبه می‌کند؛ یعنی اگر از مشترکان کم‌مصرف یا متعادل هستید، افزایش قیمت‌ها را اصلا حس نمی‌کنید اما اگر جزو پرمصرف‌ها باشید، به‌صورت پلکانی هزینه‌هایتان بالا می‌رود. این کار در واقع راهی برای درست مصرف‌کردن است نه به راه انداختن یک برنامه ریاضتی برای خانواده. برای مثال، خوب است بدانید که در همین تهران خودمان ۲میلیون بخاری با بازدهی فقط حدود ۲۰درصد وجود دارد که بهینه‌کردن آنها نه‌تنها ضرر ندارد، بلکه همه‌اش سود است. با همین استدلال و با توجه به اینکه شهر از مجموعه زیادی خانه و مجتمع مسکونی تشکیل شده، برای شروع صرفه‌جویی باید قبل از هر چیز به داخل خانه‌ها برویم و از همین وسایل روزمره کار را شروع کنیم؛ یعنی از لامپ، یخچال و لباسشویی.

خرج کنید تا کمتر هزینه کنید

بیشتر مردم فکر می‌کنند صرفه‌جویی یعنی پایین آوردن هزینه‌ها تا کمترین میزان ممکن، بدون صرف هزینه جدید اما مسئله اینجاست که در بیشتر مواقع شما برای اینکه بعدا مبلغ کمتری برای مصرف انرژی بپردازید؛ مجبور هستید ابتدا کمی بیشتر هزینه کنید؛ مثلا خرید یک یخچال با درجه A برچسب انرژی، گران‌تر از یک یخچال با درجه G است اما میزان مصرف یخچال اولی بسیار پایین‌تر از دومی است و هزینه جاری کمتری دارد. پس حتما در بودجه خانواده برای خرید وسایل گران اما کم‌مصرف جا بگذارید.

از آشپزخانه شروع کنید

آشپزخانه یکی از پرمصرف‌ترین قسمت‌های خانه است. سراغ آن دسته از لوازمی بروید که استفاده بیشتری از آنها دارید و می‌دانید که در قبض‌های ماهانه‌تان بخش قابل توجهی از هزینه‌ها را به‌خودشان اختصاص می‌دهند.

ماشین لباسشویی

تنظیم درجه حرارت ماشین لباسشویی هم تا حد زیادی می‌تواند در میزان مصرف انرژی تأثیرگذار باشد. درجه حرارت ماشین لباسشویی را طوری بگذارید که آب را سرد و گرم کند نه داغ. با همین تغییر کوچک، در ماشین لباسشویی مصرف انرژی تا حد زیادی پایین می‌آید.

یخچال و فریزر

چیزی حدود ۲۰درصد مصرف برق خانگی متعلق به یخچال است؛ وسیله‌ای که قرار است برای خنک‌نگه‌داشتن مواد غذایی از آن استفاده ‌کنیم اما گاهی اوقات تبدیل به قطب می‌شود!‌ پس لازم است حتما درجه حرارت یخچال و فریزر را کم کنیم. برای تنظیم درجه حرارت یخچال نزدیک به ۳درجه و فریزر نزدیک به ۱۶- درجه از دماسنج استفاده کنید. دقت کنید که دکمه بهینه‌ساز انرژی آن روشن باشد. ضمنا واشر دور در‌های یخچال و فریزر را چک کنید تا تمیز و سالم باشند.

آبگرمکن

درجه ترموستات را پایین بیاورید. ترموستات‌ها معمولاً در ۶۰درجه تنظیم می‌شوند، درحالی‌که ۵۰درجه معمولاً کافی است. هر ۱۰ درجه کاهش تا ۲۷۰ کیلوگرم برای آبگرمکن‌های برقی و تا ۱۸۰ کیلوگرم برای آبگرمکن‌های گازی دی‌اکسید کربن کمتری در سال تولید می‌کند و طبیعتا میزان مصرف گاز را هم به مقدار چشمگیری کاهش می‌دهید.

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی که چند سالی است به یکی از اعضای اصلی آشپزخانه‌ها اضافه شده، مصرف برق بالایی دارد. پس بهتر است تا جای امکان فقط در مواردی از آن استفاده کنید که ماشین حتماً پر از ظرف است. یک نکته مهم هم در مورد ماشین ظرفشویی، روشن‌بودن دکمه بهینه‌ساز انرژی است تا ظروف با هوا خشک شوند. همچنین می‌توانید به‌صورت دستی چرخه خشک‌کننده آن را خاموش کنید؛ چراکه استفاده نکردن از گرما در چرخه خشک کردن تا ۲۰درصد از مصرف کلی برق دستگاه کم می‌کند.

خرید لامپ کم مصرف

لامپ‌های کم مصرف ۱۰سالی است که وارد خانه و زندگی ما شده‌اند اما هنوز هم به‌علت قیمت بالایی که دارند، از سوی بعضی خانواده‌ها مورد استقبال واقع نمی‌شوند. با این حال اگرچه قیمت اولیه خرید این لامپ‌ها بیشتر است اما با مصرف درصد کمتری انرژی نسبت به یک لامپ رشته‌ای معمولی در دراز مدت پول بیشتری برایتان پس‌انداز می‌کند و ۸تا ۱۲مرتبه بیشتر عمر دارد. این لامپ‌ها همان میزان نور را تولید می‌کنند ولی فقط ۱۰درصد انرژی مصرفی یک لامپ عادی برای تولید نور را استفاده می‌کنند. اگر هر خانواده ایرانی فقط یکی از لامپ‌های معمولی خود را با این لامپ‌ها جایگزین کند، می‌توانیم همان میزان انرژی‌ای که یک کارخانه انرژی هسته‌ای در سال تولید می‌کند، پس‌انداز کنیم.

خرید و استفاده بهینه از کولر

خوب است بدانید حدود ۲۵درصد از برق بخش خانگی در فصل گرما را کولرها مصرف می‌کنند؛ کولرهایی که تعدادشان به حدود ۹میلیون دستگاه می‌رسد و بیش از ۶۵ درصد خانوارهای شهری و حدود ۲۰ درصد خانوارهای روستایی از آنها استفاده می‌کنند. بدیهی است که کولرهای آبی بسیار کمتر از کولرهای گازی برق مصرف می‌کنند (۵۰۰وات دربرابر ۲۰۰۰وات) اما تعداد کولرهای آبی بسیار بیشتر از کولرهای گازی است و البته مصرف آب قابل توجهی هم دارند؛ ضمن اینکه کولرهای گازی قابلیت تنظیم دما دارند که باعث می‌شود هنگام رسیدن به دمای مطلوب، کولر به‌طور خودکار خاموش شود و انرژی کمتری مصرف کند. اما اگر دنبال جواب این سؤال هستید که با توجه به قیمت و قابلیت‌ها، کدام یک از کولرها (گازی یا آبی) را بهتر است انتخاب کنیم، باید بگوییم که جواب مطلقی برای این سؤال وجود ندارد. در مورد کولرهای گازی باید گفت که کارکرد این دستگاه‌ها شباهت زیادی به یخچال دارد و فقط در مناطق گرمسیری و بسیار مرطوب باید مورد استفاده قرار گیرد و نسبت به کولرهای معمولی نیازمند تعمیر و نگهداری بیشتری هستند.

پول قبض را جدا کنید

می‌توانید از همین حالا در خانه خودتان کارگروه ویژه‌ای برای گرانی هزینه‌های انرژی تشکیل بدهید؛ یعنی بعد از فراهم کردن تمام وسایلی که به صرفه‌جویی انرژی کمک می‌کنند و جلوگیری حداکثری از هدررفت انرژی، وارد بحث مالی بشوید و پولی را برای قبوض دوره جدید کنار بگذارید. مثلا اگر در حال حاضر خانواده ۴‌نفره شما ماهانه ۱۰۰هزار تومان برای آب و برق و گاز هزینه می‌کند، با کنار گذاشتن ۵هزار تومان برای هر کدام از قبض‌ها می‌توانید از فشار افزایش قیمت‌ها تا حد زیادی کم کنید. با این کار بعد از چند‌ماه به جای اینکه یکباره بخواهید ۲۰هزار تومان به کل هزینه‌ها اضافه کنید، همین هزینه فعلی را به همراه پس‌اندازی که شروع کرده‌اید، می‌پردازید. شاید این پیشنهاد در ظاهر تفاوت چندانی نداشته باشد اما از تحمیل ناگهانی هزینه و بار روانی آن کم می‌کند. علاوه بر این می‌توانید لیستی از تمام وسایل پرمصرف خانه تهیه و مقدار انرژی مورد مصرف هر کدام را محاسبه کنید. حالا می‌توانید براساس تعداد ساعات مصرف خانواده از آن وسیله در طول هفته، مجموع میزان انرژی را پیدا کنید و با تعرفه‌های جدید مطابقت بدهید. اگر مصرف شما براساس الگوی مصرف زیاد بود، باید ساعات استفاده را کم کنید یا براساس برچسب انرژی وسیله کم‌مصرفی انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود دید واقع‌بینانه‌تری نسبت به میزان مصرف‌تان داشته باشید و مدیریت بهتری اعمال کنید.

نیروگاه‌ خورشیدی بزنید

می‌توانید برای تأمین برق خانه، به جای وزارت نیرو، به سمت خورشید دست نیاز دراز کنید! معاون وزیر نیرو از ارائه تسهیلات بلاعوض برای نصب نیروگاه‌های خورشیدی خانگی خبر داده و گفته که اگر مردم به تأمین برق خود از طریق نیروگاه‌های خورشیدی مایل باشند،تا ۵۰ درصد کمک بلاعوض به آنها می‌دهیم. این را هم مطلع باشید که عملیات نصب نیروگاه‌های خورشیدی روی بام تعدادی از مدارس شروع شده تا کم کم داشتن یک نیروگاه خورشیدی روی بام‌خانه‌ها به اندازه داشتن آنتن تلویزیون طبیعی شود. نیروی تابشی خورشید بر سطح زمین ایران به‌طور متوسط ۵/۴کیلووات ساعت بر مترمربع اندازه‌گیری شده که در بعضی نقاط این عدد به ۷و ۸هم می‌رسید؛ یعنی به‌طور متوسط با یک صفحه ۲ متری، می‌توانید در هر ساعت ۹۰۰۰وات برق تولید کنید.

منبع: همشهری آنلاین

۰۶
خرداد ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>