بازی با کودک در سیره حضرت زهرا سلام الله علیها

یکی از مواردی که میتوان در سیره زندگی خانم حضرت زهرا سلام الله علیها دید بازی با کودکان است، بازی های کودکانه که به نظر بی هدف وقت گذرانی بیهوده است در حقیقت نوعی تمرین و آموزش زندگی است.

یکی دیگر از نکات در خانواده و ایجاد خانواده مطلوب تربیت فرزندارن است و فرزند با توجه به اقتضای سنشان نیاز به بازی و… دارند، یکی از مواردی که میتوان در سیره زندگی خانم حضرت زهرا سلام الله علیها دید بازی با کودکان است، بازی های کودکانه که به نظر بی هدف وقت گذرانی بیهوده است در حقیقت نوعی تمرین و آموزش زندگی است. بازی در اجتماعی شدن و همانند سازی کودک با محیط نقش مهمی دارد و به  کمک می کند تا مهارت های اجتماعی را بیاموزد و آن ها را تحکیم بخشد و به صورت ابتدایی به کار گیرد، همچنین بازی باعث پرورش نیروی خلاقیت و ابتکار کودک می شود.

h_zahra_w_500

پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) در کلامی شیوا می فرمایند: من کان عندهُ صبیٌ فلیتصابَ له(وسائل الشیعه، ج ۲۱، ص ۴۸۶) کسی که نزد او کودکی است باید به حالت کودک در آیدبا او هم بازی می شود. پیامبراکرم (صلّی الله علیه و آله) با این کلام ارزش و اهمیت هم نشینی و بازی با کودکان را خاطرنشان می سازد تا والدین علاوه بر این که از بازی ها و شیطنت های کودکان خود ناراحت و ناامید نشوند بلکه با آنان همراهی کنند. بازی با کودکان یکی از راه های اظهار محبت به آن هاست و آثار نیکویی دارد و علاوه بر نشاط و شادی کودک باعث رشد استعدادها و تلطیف احساسات او می شود و والدین می توانند در ضمن بازی با کودک نکات اخلاقی و ارزش های انسانی را به او بیاموزند. پیامبراکرم (صلّی الله علیه و آله) با فرزندان فاطمه (سلام الله علیها) هم بازی می شد. در روایت آمده است: روزی رسول خدا (صلّی الله علیه و آله) با دست و پا راه می رفت و حسن و حسین(علیهما السلام) بر پشت آن حضرت سوار بودند و رو به آنان می فرمود: بهترین مرکب، مرکب شماست و شما بهترین سوار هستید. (بحارالأنوار، ج ۴۳، ص ۲۶۵)
حضرت فاطمه (سلام الله علیها) خود نیز با فرزندانش هم بازی می شدند و در حین بازی با استفاده از الفاظ و حملات مناسب سعی در ساختن شخصیت کودکانش و ارائه الگویی مناسب در زندگی برای آن ها داشت. حضرت زهرا (سلام الله علیها) با فرزندش امام مجتبی(علیه السلام) بازی می کرد و او را بالا می انداخت و می فرمود: إشبه أباک یا حسَن واخلَع عن الحق الوسن واعبُد الهاً ذا منن ولاتوالِ ذالاحن(همان، ص ۲۸۶)
یادمان باشد که کودک ما نیاز به بازی دارند و این بازی خود میتواند به عنوان وسیله ای برای اموزش زندگی دنیایی و معنوی کودکمان باشد.همانطور که حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در قالب بازی و شوخی، شخصیت کودک را تقویت ساخت و او را به داشتن نیکیها و ارزشهای اکتسابی تشویق و راهنمایی کرد. پس بازی مناسب برای کودک فراهم کنیم و خودمان نیز همراهش باشیم و کودک رها نشود و در بازی او نقش داشته باشیم.

منبع: Womenhc.com

۱۰
مرداد ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها تربیت
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>