خواص توت فرنگی

اسم من ((توت فرنگى )) است ! در من چند نوع فلز موجود است . آنها که نوزاد پسر مى خواهند، از وجود من استفاده کنند، مقوى قلب بوده ، التهاب صفرا را خاموش مى کنم . تصفیه کننده خونم . یکى از دشمنان سرسخت تنگى نفس هستم و سرفه هاى خشک را درمان مى […]

اسم من ((توت فرنگى )) است !
در من چند نوع فلز موجود است .
آنها که نوزاد پسر مى خواهند، از وجود من استفاده کنند،
مقوى قلب بوده ، التهاب صفرا را خاموش مى کنم .
تصفیه کننده خونم .
یکى از دشمنان سرسخت تنگى نفس هستم و سرفه هاى خشک را درمان مى کنم ….

[categoriy],خواص توت فرنگی ,خواص دارویی توت فرنگی ,فواید توت فرنگی

خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و سلامت – خواص توت فرنگی

فارسى من ((چیالک )) است ، به من چیلک و چلم هم مى گویند. ترکى من ((چیکلک )) است و به همین نام در کتب داروسازى قدیم آمده ام ، در تنکابن به من لیدانه و در گیلان جمیل گویند و با اینکه از قدیم در جنگل هاى مرطوب و معتدل ایران مخصوصا قره داغ و حسن بگلو بطور خودرو به عمل آمده ام ، معذلک عده اى مرا خارجى تصور کرده توت فرنگى لقب داده اند.
میوه من خوش طعم و لذیذ بوده و از قدیم مرا برادر بزرگ تمشک مى دانستند، میوه ى من داراى چند نوع قند – مواد سفیده اى و کمى چربى است و فلزاتى مانند آهک – آهن – منیزى – ید – برم – فسفر و مقدار زیادى پتاسیم دارد که با چندین نوع ترشى گیاهى ترکیب شده و به صورت املاح قلیایى در آمده است ، خوردن این میوه ترشى خون را از بین مى برد و محیط بدن را قلیایى مى کند و اگر خانمى چند ساعت قبل از آمیزش ‍ مقدارى از میوه مرا بخورد ترشح دهانهاى رحم او قلیایى شده ، کروموزومهاى (دخترزا) را از بین برده ، و محیط رحم را براى پرورش پسر آماده مى سازد و این روش در ایران زیاد تجربه شده و نتایج عالى داده است .
مالیدن میوه من به پوست بدن و گرفتن حمام توت فرنگى یکى از اسرار موفقیت بعضى از زیبارویان جهان است .
میوه من مقوى قلب بوده ، التهاب صفرا را خاموش مى کند و بهترین صفرابر مى باشد. خون را تصفیه مى کند مناسب مزاج هاى سوداوى است و جهت امراض جلدى از قبیل جرب توصیه شده است . تنگى نفس را برطرف مى کند و سرفه ى خشک را درمان مى نماید، و خارش و بواسیر را درمان مى کند و خلاصه در همه احوال همتاى تمشک بوده و شباهت زیادى به آن دارد. ساقه ى زیرزمینى من که عده اى به غلط آنرا ریشه تصور مى کنند، استوانه اى شکل بوده و سطح خارجى آن تیره و مغز آن قرمز رنگ است و به همین جهت خوردن آن رنگ ادرار و مدفوع را قرمز مى کند. جوشانده ى بیست در هزار این ساقه قابض – ضد اسهال و پیشاب آور است . املاح موجود در میوه هاى من خاصیت نرم کننده ى سینه و شکم را دارند و همراه با سلولزى که در آن است ، حرکات دودى روده ها را زیاد کرده به هضم غذا کمک مى کنند. بعضى از اشخاص نسبت به میوه ى من حساسیت دارند و پس از خوردن آن دچار کهیر مى شوند. براى اطلاع این دسته بد نیست بدانیم این اشخاص نسبت به میکربها و عوامل خارجى میوه حساس بوده و اگر آنرا خوب بشویند به این عارضه مبتلا نخواهند شد. ساقه زیرزمینى من به علت داشتن آهن – آهک و اسید سالیسیلیک مسکن و تب بر بوده و براى مبتلایان به نقرس و امراض کبدی مفید است . سنگ کلیه و مثانه را از بین مى برد و درمان خوبى براى رماتیسم است ، و به علت داشتن منیزى ترمز سرطان بوده و به علت قلیایى کردن خون از پیشرفت این مرض جلوگیرى مى کند. قند میوه من از نوع قند توت بوده و براى مبتلایان به مرض قند مفید است . میوه من معالج خوبى براى مبتلایان به تصلب شرایین است و به علت داشتن ویتامین هاى متعدد، یکى از میوه هاى بسیار مفید شناخته شده است . برگ و ساقه زیرزمینى من خاصیت ضد عفونى کننده نیز دارند و فشار خون را پایین مى آورند و اختلالات کلیه و مثانه را برطرف مى کنند. از میوه تازه من و شربت و مرباى من تا مى توانید استفاده کنید و بقیه خواص مرا در تمشک مطالعه نمایید.

زبان خوراکیها
غیاث الدین جزایری

۲۳
اردیبهشت ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>