یار مهربان

به‌جای تلویزیون تا می‌توانید برایش کتاب بخوانید. بگذارید از غرق شدن در دنیای داستان‌ها و تصاویر لذت ببرد.

نویسنده : مونا ابراهیم نظری

Picture166

اینکه سرانه مطالعه در کشور ما خیلی پایین است، اینکه جوان‌های ما (ما جوان‌ها؟)یک پیتزای دوازده هزار تومانی را ارزان و یک کتاب ده هزار تومانی را گران می‌دانند، واقعیت‌های تلخی هستند که احتمالا از خانه‌های ما شروع شده‌اند و احتمالا هم باید در همین خانه‌ها تمام شوند. گفتم حالا که نمایشگاه به راه است چندتا تجربه‌ی مادرانه را در باب کتاب خواندن بچه‌ها با شما در میان بگذارم. امید که بچه‌های نسل بعد بیشتر بخوانند، بهتر بفهمند و عمیق‌تر زندگی کنند.

۱)‌ بگذارید بچه‌ها به‌جای آنکه سرتان را توی گوشی مبایل یا لب‌تاپ ببینند، شما را در حال کتاب خواندن ببینند. بچه‌ای که چند تصویر پدر و مادر در حال کتاب خواندن توی ذهنش قاب گرفته باشد، احتمال “کتابخوان” یا کتاب‌دوست” شدنش بیشتر است.

۲)  با دیدن هر کتاب خوش و آب رنگی که توی کتابفروشی‌ها یا دکه‌های روزنامه‌فروشی دست به جیب نشوید. کتاب‌های بچه‌ها را با وسواس انتخاب کنید. بگذارید از حالا ذهنش با داستان‌ها و تصاویر خوب مالوف شود. با کتاب‌هایی که ارزش وقت را داشته‌باشند.

۳)  برای مناسبت‌های مذهبی یا ملی (میلاد معصومین علیهم‌السلام، نوروز و…) به فرزندتان کتاب هدیه بدهید. لازم نیست کتاب حتما به مناسبت مربوط باشد. اینطوری خاطره‌ی خوبی از آن مناسبت توی ذهن بچه حک می‌شود و متوجه می‌شود که روزهایی هست که به واسطه‌ی یک اتفاق مهم با بقیه روزها فرق می‌کند. اول هر کتاب هم یک تقدیم نامه‌ی کوچک برایش بنویسید. تقدیم‌نامه‌ها خاطرات خوب را تا چند ده سال آینده برای‌ شما و فرزندتان ثبت خواهند کرد.

۴)  تلویزیون دشمن درجه یک تمرکز و خلاقیت در کودکان است. البته دیدن انیمیشن‌های خوب و مناسب آن هم به مدت محدود در روز اصلا بد نیست. اما نشاندن چندساعته‌ی بچه‌ها پای شبکه‌های کارتون تلوزیون (چه خارجی چه همین ملی میهنی‌اش که “پویا”ست) انصافا ظلم است در حق ذهن لطیف و بکر بچه‌های‌مان.

به‌جای تلویزیون تا می‌توانید برایش کتاب بخوانید. بگذارید از غرق شدن در دنیای داستان‌ها و تصاویر لذت ببرد.

۵) با داستان کتابهای مورد علاقه‌اش با هم نمایش بازی کنید. بگذارید نقش شخصیت مورد علاقه‌اش را بازی کند. بعد از داستانهای جدیدی که حین بازی با فرزندتان خلق می‌کنید لذت ببرید!

۶) این بازی برای بچه‌های سه سال به بالاست: برایش کتاب داستان بخوانید و بعد از خواندن هر بخش ازش بخواهید تصویر آن بخش داستان را توی دفتر یا تخته وایت برد نقاشی کند. این بازی بسیار وقت‌گیر، اما بسیار دوست‌داشتنی، مفید و سرشار از خلاقیت است.

۷) یک مهر با نام خودش برایش سفارش بدهید و اول کتابهایش را مهر بزنید. بگذارید از حالا از داشتن کتابخانه‌ی مخصوص خودش کیفور شود.

۸) با فرزندتان به کتابفروشی و کتابخانه‌های مخصوص کودکان بروید. هرازگاهی بگذارید خودش برای خودش کتاب انتخاب کند.

۹) اگر می‌خواهید ذهن پرسشگر فرزندتان همیشه فعال بماند، اگر می‌خواهید از الان یاد بگیرد که برای پرسش‌های اساسی ذهنش به جای گوگل یا اولین آدم‌های دم دستش، سراغ مراجع اصلی و کتاب‌های حسابی و آدم‌های متخصص برود، از کتاب‌های مرجع غافل نشوید. نشر “محراب قلم” چند دایره المعارف تصویری خیلی خوب با قیمت مناسب برای بچه‌ها منتشر کرده‌است. بعد از خریدن آنها هروقت بچه ازتان سوالی پرسید بگویید: “بگذار ببینیم تو کتاب چی در موردش نوشته؟!”به همین راحتی فرهنگ رجوع به مرجع در فرزند شما نهادینه خواهد شد!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>