غذاهای خطرناک برای سلامت کودک نوپا

کودک در حال رشد علاقه‌مند است که غذاهایی را که شما می‌خورید، امتحان کند و شما نیز دوست دارید غذاهایی را به رژیم او بیافزایید؛ ولی همه غذا‌ها در همه سنین برای کودک ایمن نیستند و می‌توانند باعث خفگی کودک شوند. غذاهایی که نباید به کودکان ۱ تا ۲ ساله بدهید: شیر کم چرب بیشتر […]

کودک در حال رشد علاقه‌مند است که غذاهایی را که شما می‌خورید، امتحان کند و شما نیز دوست دارید غذاهایی را به رژیم او بیافزایید؛ ولی همه غذا‌ها در همه سنین برای کودک ایمن نیستند و می‌توانند باعث خفگی کودک شوند.

غذاهایی که نباید به کودکان ۱ تا ۲ ساله بدهید:

شیر کم چرب

بیشتر کودکان نوپا به تمام چربی‌ها و کالری‌ شیر برای رشد و نمو نیاز دارند. وقتی کودکتان به دو سالگی رسید و هیچ مشکلی در رشد او وجود نداشت، اگر تمایل داشتید می‌توانید به او شیر کم چرب‌تری بدهید، اما اگر کودکتان در معرض چاقی یا بیماری قلبی قرار دارد، ممکن است پزشک توصیه کند قبل از اینکه به سن ۲ سالگی برسد، از شیر کم چرب استفاده کند.

خطرات خفگی که کودک را تهدید می‌کند

  • لقمه‌های بزرگ: اگر تکه‌های غذا به اندازه دانه نخود باشند، در گلوی کودک گیر نمی‌کند و بنابراین خطر خفگی وجود ندارد. سبزیجاتی مانند هویج، کرفس و لوبیای سبز را باید تکه تکه کنید یا آن‌ها را پخته و سپس ریز ریز کنید. میوه‌هایی مثل انگور، گوجه و خربزه را قبل از اینکه به کودک بدهید، به چند تکه کوچک تقسیم کنید. همچنین گوشت و پنیر را به صورت تکه‌های خیلی ریز در آورید.
  • میوه‌های سخت و کوچک: میوه‌های مغزدار (بادام، پسته و غیره)، ذرت بو داده، قرص‌های ضدسرفه (که به صورت آب نبات هستند)، آب نبات، کشمش و دیگر میوه‌های خشک‌شده کوچک و میوه‌های دانه مانند، می‌توانند موجب خفگی شوند.
  • مواد غذایی چسبناک و نرم: از دادن آدامس و غذاهای نرم به کودک خود بپرهیزید چون ممکن است در گلوی او گیر کند.
  • کره بادام زمینی: مواظب باشید به کودک نوپای خود زیاد کره بادام‌زمینی ندهید که در قورت دادنش با مشکل مواجه شود. در عوض، لایه نازکی از کره بادام زمینی را بر روی نان یا بیسکویت بمالید.

نکات دیگری برای جلوگیری از خفگی: 

  • اجازه ندهید فرزندتان در داخل اتومبیل چیزی بخورد، چرا که در حین رانندگی نمی‌توانید مواظب او باشید.
  • اگر از دارویی استفاده می‌کنید که باید بر روی دندان مالیده شود، تمام حواستان به فرزندتان باشد، زیرا ممکن است دارو گلویش را بی‌حس کرده و در قورت دادن غذا اختلال ایجاد کند.

غذاهایی که نباید به کودکان ۲ تا ۳ ساله داده شوند

خطر خفگی:

اگر چه کودکتان حالا در خوردن توانمند‌تر شده است، هنوز هم امکان دارد در اثر خوردن غذا دچار خفگی شود. مواردی را که در بالا برای جلوگیری از بروز خفگی اشاره شد، همچنان رعایت کنید و فرزندتان را از خوردن به هنگام راه رفتن، تلویزیون نگاه کردن یا انجام هر کاری که حواسش را از خوردن پرت کند، منع کنید.

غذاهایی که نباید به کودکان ۳ ساله و بالا‌تر داده شوند

خطر خفگی: 

 اکنون فرزندتان در غذا خوردن کاملاً تبحر یافته است امابه هر حال هنوز هم باید مراقب تکه‌های غذا باشید که ممکن است در اثر خوردن آن‌ها خفه شود. غذای او را به تکه‌های ریز تبدیل کنید، به ویژه چیزهایی مثل انگور که می‌توانند کاملاً مسیر عبور هوا را مسدود کنند. همچنان از مصرف ذرت بو داده، تمامی میوه‌های هسته دار و آدامس خودداری کرده و وقتی فرزندتان حواسش جمع نیست، نگذارید چیزی بخورد.

چند نکته تازه در مورد کودکان و آلرژی

پزشکان قبلاً توصیه می‌کردند که تا یک سالگی یا حتی تا مدتی بعد از آن، غذاهای جامد که آلرژن‌های رایج هستند به کودکان داده نشود، اما از آنجا که مطالعات نشان می‌دهد که این اقدامات احتمالاً تأثیری در جلوگیری از برزو آلرژی‌ها نخواهند داشت، انجمن پزشکان کودکان آمریکا(AAP) نظرش را تغییر داده است.

البته عاقلانه این است که غذاهای جدید را به تدریج به کودک خود بدهید، یعنی پس از اینکه غذای جدیدی را به فرزندتان دادید تا چند روز دست نگه دارید تا ببینید که آیا کودک نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد یا خیر. اگر فکر می‌کنید که احتمالاً فرزندتان آلرژی غذایی دارد (مثلاً اگر آلرژی در خانواده شما رایج است)، با پزشک کودکتان صحبت کنید تا او بهترین روش برای دادن غذاهای آلرژی‌زا (همچون تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، گندم، سویا، دانه‌های روغنی درختان، ماهی و حلزون صدف‌دار) به فرزندتان را در اختیار شما قرار دهد.

مترجم: نغمه خالقی
منبع: www.kidshealth.org

۱۷
تیر ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>