خون سفیدی که حیات بخش نوزادان است

به گزارش افکارنیوز، مرضیه قرائتی درباره تغذیه نوزاد، اظهار داشت: از نظر حکمای طب سنتی ایران تدابیر خاصی برای دوران شیردهی ذکر شده است که رعایت آن موجب صحت و تندرستی مادر و نوزاد می‌شود. به گفته وی بهترین غذا برای نوزاد شیر و بهتر از همه شیر مادر است که از مادر به وجود […]

به گزارش افکارنیوز، مرضیه قرائتی درباره تغذیه نوزاد، اظهار داشت: از نظر حکمای طب سنتی ایران تدابیر خاصی برای دوران شیردهی ذکر شده است که رعایت آن موجب صحت و تندرستی مادر و نوزاد می‌شود.

به گفته وی بهترین غذا برای نوزاد شیر و بهتر از همه شیر مادر است که از مادر به وجود آمده و از خون مادر تولید می‌شود. شیر مادر همان خون است که رنگ شیر گرفته و برای طفل ذخیره شده و این شیر چون از همه جهت برای نوزاد مفید بوده و برای رشد و نمو کودک مناسب خواهد بود.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران افزود: شیر دادن برای مادر هم فوایدی دارد زیرا مهر مادری بیشتر شده تحمل زحمات و مشقت‌های او بیشتر شده که هیچ دایه تحمل آنها را ندارد و اگر کودک را دایه شیر دهد به دلیل اینکه شیر آغوز همان شیر ابتدایی است و برای خروج ماده زائد نوزاد که اولین مدفوع رنگ سیاه دارد، مفید است که” عقی” نام دارد و برای سلامت نوزاد بسیار مفید است.

قرائتی گفت: شیر دادن توسط دایه موجب شده که شیر آغوز به طفل نرسیده و ماده”عقی” که همان نخستین اجابت مزاج نوزاد بوده صورت نمی‌پذیرد که شاید برای طفل ضرر داشته باشد و باید دانست که تدابیر دوران شیردهی بسیار راحت و ارزان است که رعایت آن می‌تواند برای مادر مفید باشد.

وی ادامه داد: مادر باید همه شرط‌های حفظ صحت در دوران شیردهی رعایت کند، ظاهراً قوی بوده، اشتها و هضم او خوب باشد، از خوردن و خوابیدن قوت گرفته و از نظر پزشک کمیت و کیفیت شیر او مشخص شود.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران خاطرنشان کرد: مادر باید ۲ الی ۳ ساعت بعد از تولد به نوزاد خود شیر دهد تا از طرفی طفل شیر آغوز را بخورد که “عقی” را خارج کند و از طرف دیگر از ورم سینه‌ها پیشگیری شود.

منبع: افکار نیوز

۱۹
اردیبهشت ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها ۴ دیدگاه

یک پاسخ برای : 4

 1. فاطمه گفته:

  سلام
  با تشکر. ممکنه بعضی از نظراتشون در مورد مسائل جدید اشتباه که نه، ولی جای حرف و بحث داشته باشه، اما اون مطالبی که از متون قدیمی طبی ما بیان میکنند که اینطور نیست!
  به طور کلی خیلی از موارد طب سنتی ما با آونچه که امروز بعنوان طب جدید و غربی میشناسیم متفاوت و گاه متضاده. نمونه اش همین مورده که اگه به لینک مورد نظر مراجعه میکردید میدیدید که عین مطلب از کتاب آورده شده. اگر از بعضی از قدیمیها هم بپرسید میگن که در گذشته مایع ترشح شده از سینه مادر رو در دو سه روز اول دور میریختند(فقط دو سه روز اول) و این با آغوز کاملا فرق میکنه. شما که خودتون مادر هستید حتما این رو مشاهده کردید که تا حدود یک ماه شیر غلیظ و تقریبا زرد رنگه که همون مایع مهم و حیاتی برای نوزاد محسوب میشه ولی روزهای اول هیچ شباهتی به شیر نداره.

  • مادر بانو گفته:

   سلام.
   بله من لینک و نوشته ی حکیم جرجانی رو همون موقع دیدم. قبول هم دارم که طب سنتی و پزشکی جدید در بعضی موارد با هم در تقابل هستند. اما به نظرم در این مورد، نیاز به یک تحقیق جامع تر هست. مثلا اگر چیزی در طب امام صادق باشه. یا در تحقیقات ابن سینا…
   صرفا نظر قدیمی ها، بدون دلیل منطقی نمی تونه مبنای عمل ما باشه. اگر در این مورد تحقیق کردید نتایجش رو برای ما بفرستید. استقبال می کنیم.

 2. فاطمه گفته:

  سلام
  برخلاف نظر این خانم آقای دکتر روازاده که از متخصصین بنام طب سنتی هستند بر اساس متون قدیمی طب ایرانی معتقدند مادر تا دوسه روز اول به نوزادش شیر ندهد. البته منظورشان مایع زردرنگی هست که یکی دو روز اول ترشح میشه و مادران شرده میدونند که اون مایع زرد رنگ با آغوز که مایعی غلیظ و زردرنگ هست و بعد از دو روز تقریبا ترشح میشه فرق داره و اونکه برای نوزاد مفید و مغذی هست درواقع بعد از دو روز ترشح میشه و تا حدود چهل روز ادامه داره و بسیار هم برای نوزاد مفیده. اما اون مایع زرد رنگ رقیق که اول ترشح میشه برای نوزاد مضره و به جای اون باید کمی روغن زرد(روغن حیوانی) به دهان نوزاد مالیده شود.
  منبع:
  http://ravazadeh.com/fa/content/do-you-know-/4397-%D9%86%D9%87%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86-%D8%B4%DB%8C%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%A7%D9%88%D9%84-%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%82%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%DA%A9%DB%8C%D9%85-%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D9%84-%D8%AC%D8%B1%D8%AC%D8%A7%D9%86%DB%8C.html

  • مادر بانو گفته:

   شخصا اصلا نمی تونم این حرف رو قبول کنم. چون خیلی تاکید شده که از لحظه ی اول تولد، کودک شیر مادر رو بخوره…
   ضمن اینکه با احترام به آقای روازاده بعضی نظراتشون مطمئنا اشتباهه. مثل اینکه میگن هرکی توی بچگی آدامس بجوه در بزرگسالی حتما شرابخوار میشه. همین یه جمله برای من کافیه که به حرفاشون اعتماد نکنم. این جمله رو خودم ازشون شنیدم نه با واسطه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>