گل سر بافتنی

نویسنده: مادربانو شما به راحتی می توانید گل سر ببافید. این کار آن قدر لذت بخش است که به زودی هر چه کش در خانه دارید می آورید و با کامواهای رنگارنگ، انواع و اقسام مدل ها را امتحان می کنید. آن وقت کلی کش سر دارید که می توانید به دوستان تان هدیه بدهید. […]

نویسنده: مادربانو

شما به راحتی می توانید گل سر ببافید. این کار آن قدر لذت بخش است که به زودی هر چه کش در خانه دارید می آورید و با کامواهای رنگارنگ، انواع و اقسام مدل ها را امتحان می کنید. آن وقت کلی کش سر دارید که می توانید به دوستان تان هدیه بدهید.

IMAG0763

برای بافت کش سر، می توانید از کش های محکم آماده استفاده کنید. یا کش یک سانتی را از مغازه تهیه کرده، آن را گره بزنید و دور آن را ببافید.

برای شروع، نخ را دور کش گره بزنید و بافت را آغاز کنید.

IMAG0767

بعد، دور تا دور کش را خیلی ساده ببافید تا در رج بعد بتوانید روی این گره ها پایه بزنید. توجه داشته باشید در حین بافت، هر از گاهی کش را بکشید و ببینید چه مقدار دیگر باید ببافید. چون اگر کش را در حالت کشیده امتحان نکنید، بعدا وقتی مو با آن بسته شود نمی تواند به خوبی کش بیاید.

IMAG0772

هر چه گره های بیشتری روی کش ببافید، در نهایت، کار شما زیبایی بیشتری خواهد داشت و چین بیشتری می افتد.

IMAG0778

در رج بعد، ابتدا سه زنجیره به جای پایه بلند اول، و دو سه زنجیره هم برای اینکه با پایه ی بعدی فاصله ایجاد کند بزنید. بعد، یک پایه بلند. سه زنجیره. و به همین شکل، دور تا دور کش را با پایه بلندهایی که بین آنها دو یا سه زنجیره وجود دارد پر کنید.

البته بافت کش سر، کاملا به سلیقه ی شما بستگی دارد. شما می توانید به هر روشی که علاقه دارید این رج و رج های بعدی را ببافید. مثلا برای اینکه چین بیشتری روی کار بیفتد می توانید روی هر گره رج قبل، دو پایه ببافید. می توانید برای اینکه بافت شما بلند تر شود، از پایه دوبل استفاده کنید یا گره های خاص و زیبا روی کار بیندازید.

IMAG0787

من برای این که کارم دو رنگ شود، بعد از بافت کامل یک رج با رنگ یاسی، تمام کار را با رنگ صورتی انجام دادم. یعنی با رنگ صورتی، مجددا دور کش پایه کوتاه زدم. و بعد هم آنها را با پایه بلند بافتم. می شود همین کار را چند رج ادامه داد تا کار بزرگتری بشود.

IMAG0790

IMAG0808

کارهایی که در عکس زیر می بینید، با نمونه ی بالایی متفاوت است.

در این مدل، بعد از بافت دور کش، یک رج پایه دوبل زدم که بین آنها دو زنجیره بود. بعد هم با یک رنگ دیگر، رج بعد را بافتم. شما در عکس زیر، سه کش جداگانه را می بینید که با رنگ های مختلف بافته شده اند.

تاکید می کنم که برای بافت کش سر، از خلاقیت خودتان استفاده کنید و هر طور که دوست دارید رج ها را با بافت های مختلف ببافید. هیچ الزامی برای یک نوع بافت خاص وجود ندارد. همه چیز به سلیقه ی شما بستگی دارد.

IMAG1567

 

۱۹
اردیبهشت ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها بافتنی
دیدگاه‌ها ۳ دیدگاه

یک پاسخ برای : 3

  1. فاطمه گفته:

    یلی زیبا و ساده

  2. معصوم گلی گفته:

    چقدر هم خوب، چه روش ساده و جالبی.
    ممنون خانوم جان هنرمند :)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>