کاهش صدور مجوز سقط درمانی در خراسان شمالی

مدیر کل پزشکی قانونی خراسان شمالی از کاهش مجوز سقط درمانی طی ۹ ماهه سال جاری در استان خبر داد. علی هادیزادگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، اظهار کرد: طی ۹ ماهه سال جاری، این سازمان مجوز ۳۶ سقط درمانی را در استان صادر کرده است. در مدت مشابه […]

مدیر کل پزشکی قانونی خراسان شمالی از کاهش مجوز سقط درمانی طی ۹ ماهه سال جاری در استان خبر داد.

علی هادیزادگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، اظهار کرد: طی ۹ ماهه سال جاری، این سازمان مجوز ۳۶ سقط درمانی را در استان صادر کرده است. در مدت مشابه سال گذشته تعداد مجوزهای صادر شده از سوی این سازمان ۴۰ مورد بوده است.

وی افزود: قانون سقط درمانی این اختیار را به مادر می‌دهد که اگر قبل از چهار ماهگی متوجه ناهنجاری و عقب ماندگی در جنین شود با مراجعه به پزشکی قانونی و اخذ مجوز، جنین خود را سقط کند.

هادیزادگان یادآور شد: منظور از عقب افتادگی جنین، اختلال کامل یا نسبی در ساختار یا عملکرد دستگاه عصبی جنین به هر علتی که نهایتاً منجر به تولد نوزاد زنده نشود یا در صورت تولد، با فاصله کوتاهی فوت شود، است. البته اگر جنین دچار اختلال ذهنی یا جسمی باشد به نحوی که موجب حرج مادر شود نیز در این تعریف قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به تشکیل بیش از ۱۸ هزار پرونده در این سازمان طی ۹ ماهه سال جاری، ادامه داد: ۲ درصد از مجموع این پرونده‌ها مربوط به معاینه متوفیان بوده است. ۳۸۵ مورد از پرونده‌ها در بخش روان پزشکی قانونی و ۲۲۶ پرونده در خصوص فوتی‌های مربوط به سوانح رانندگی بوده است.

منبع: ایسنا

۱۲
اردیبهشت ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>