شیردهی خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید را در زنان کاهش می دهد

تازه ترین مطالعات نشان می دهد خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید در زنانی که به کودکان خود شیر می دهند ، نسبت به زنانی که ترجیح می دهند به نوازادانشان شیر ندهند ، تا ۵۰ درصد کاهش می یابد. این مطالعه جدید که در مجله تخصصی « روماتولوژی » منتشر شده است ، دلیل مهم […]

تازه ترین مطالعات نشان می دهد خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید در زنانی که به کودکان خود شیر می دهند ، نسبت به زنانی که ترجیح می دهند به نوازادانشان شیر ندهند ، تا ۵۰ درصد کاهش می یابد.
این مطالعه جدید که در مجله تخصصی « روماتولوژی » منتشر شده است ، دلیل مهم دیگری است تا زنان از این فرصت استفاده کنند و به نوزادانشان شیر بدهند. شیر دادن خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) را در زنان کاهش می دهد.
به نوشته پایگاه اینترنتی فرانسوی زبان تاپ سانته ، بنا بر اعلام موسسه ملی بهداشت و تحقیقات پزشکی فرانسه ، آرتریت روماتوئید نوعی بیماری مفاصل است که با التهاب مزمن بروز می کند. این بیماری ناشی از اختلال سیستم ایمنی است و در اغلب موارد در زنان بین ۴۰ تا ۶۰ ساله پدیدار می شود. این بیماری هنگامی روی می دهد که مفاصل دردناک به ویژه در دستان ، مچ دست و زانوها ، متورم می شوند و تغییر شکل پیدا می کنند.
پژوهشگران دانشگاه‌های بین المللی ( دانشگاه بیرمنگام انگلیس ، دانشگاه گوانگژو در چین و دانشگاه هنگ کنگ) در این مطالعه بیش از هفت هزار زن چینی بالای ۵۰ ساله را مورد بررسی قرار دادند.
در این مطالعه ، از هر ده زن ، یک زن به آرتریت روماتوئید مبتلا بود و ظاهرا زنانی که به کودکانشان شیر نداده بودند ، دو برابر بیشتر از زنانی که به فرزندانشان شیر داده بودند ، از این بیماری التهابی رنج می بردند. این دانشمندان همچنین دریافتند که هر چه مدت شیردهی در این زنان طولانی تر بود ، خطر ابتلا به این نوع روماتیسم نیز کمتر بود.
به گفته این پژوهشگران ، این نخستین مطالعه ای است که در آن ارتباط بین شیردهی مادران و کاهش خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید در زنان چینی که شیر دهی در آنها نسبت به کشورهای غربی رواج بیشتری دارد ، دیده می شود.
آرتریت روماتوئید شایع ترین روماتیسم التهابی است که در فرانسه حدود ۲۰۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا هستند.
تا کنون مطالعات متعددی فواید شیر مادر را هم برای نوزاد و هم برای مادر اثبات کرده است. شیر مادر به خصوص از ابتلا به آلرژی یا عفونت های تنفسی در کودکان پیشگیری می کند. همچنین خطر ابتلا به سرطان های پستان و تخمدان را در زنان کاهش می دهد و همچنین از ابتلا به فشار خون بالا در زنان جلوگیری می کند.

منبع: http://www.iribnews.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>