۱۵ تا ۴۹ سال؛ سن باروری ایمن براساس استانداردهای جهانی

براساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی سن باروری در کشورهایی که از سطح مراقبت های بهداشتی بالایی برخوردارند بین ۱۵ تا ۴۹ سال تعیین شده است.

طی سال های گذشته بهترین سن باروری برای زنان ۲۰ تا ۳۵ سال اعلام و بارداری های بالاتر یا پایین تر از این سن، بارداری های با ریسک بالا برای مادر و کودک عنوان می شد به گونه ای که تقریبا اغلب زنان برای فرزندآوری در سنین بالای ۳۵ سال و یا زیر ۲۰ سال دچار نگرانی بودند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ در حالی که به گفته رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان، طبق نظر سازمان بهداشت جهانی سن باروری زنان ۱۵ تا ۴۹ سال است که به گفته کارشناس دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت اعلام سن ایمن برای باروری بین ۲۰ تا ۳۵ سال از سوی سازمان بهداشت جهانی با توجه به شرایط دهه ۶۰ ایران بوده است و در واقع راهی برای کاهش نرخ جمعیت است که در این سال ها در ذهن مردم جا باز کرده است در حالی که براساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی سن باروری در کشورهایی که از سطح مراقبت های بهداشتی بالایی برخوردارند بین ۱۵ تا ۴۹ سال تعیین شده است.

باروری

بعضی از مسئولان در حال فرصت سوزی و بازی با آمار هستند

به گزارش تسنیم، کبری خزعلی در شصت و سومین نشست شورای خواهران سازمان بسیج جامعه پزشکی که در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، اظهار داشت: مشکل کاهش نرخ جمعیت خیلی جدی است و بعضی از مسئولان در حال فرصت سوزی و بازی با آمار هستند و اعلام می کنند وضعیت عادی است. در حالی که سن باروری زنان که طبق نظرات سازمان بهداشت جهانی ۴۹-۱۵ سال است به اشتباه در این سال ها ۳۵-۲۰ سال گفته شده بود. خزعلی به طرح موضوع سیاست های جمعیتی و مشکلات پیش رو پرداخت و ادامه داد: مشکل کاهش نرخ جمعیت خیلی جدی است و بعضی از مسئولان در حال فرصت سوزی و بازی با آمار هستند و اعلام می کنند وضعیت عادی است.

محدود کردن سن ایمن برای باروری یکی از راه های کاهش نرخ جمعیت

دکتر علی سنگی کارشناس دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت و مدیرکل پیشین دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت در گفت وگو با خراسان سیاست های سازمان بهداشت جهانی درباره سن ایمن برای باروری را که سال ها درایران بین ۲۰تا ۳۵سالگی تعریف شده بود مطابق با شرایط دهه ۶۰ایران دانست و ضمن تاکید بر این که با بالارفتن سطح مراقبت های بهداشتی در کشور امکان انجام زایمان های ایمن در سنین بالا فراهم شده است ،گفت:براساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی سن ایمن باروری در کشورهایی که از سطح مراقبت های بهداشتی بالایی برخوردارند بین ۱۵تا ۴۹سال تعیین شده است و درصورت انجام مراقبت های لازم بارداری در سنین ۳۵تا ۴۹سالگی هیچ گونه عوارض و مشکلی برای مادر و جنین ایجاد نمی کند.

وی خاطرنشان کرد:پیش از این ،در دهه ۱۳۶۰سازمان بهداشت جهانی با توجه به رشد بالای نرخ باروری در ایران که به ۶٫۷ درصد رسیده بود ،محدود کردن سن ایمن برای باروری را به عنوان یکی از راه های کاهش نرخ جمعیت مطرح کردکه البته به خوبی در اذهان عمومی مردم جا گرفت. اما در شرایط فعلی و با توجه به افزایش سطح مراقبت های بهداشتی از مادر و کودک و البته با توجه به کاهش نرخ باروری و کاهش آن به کمتر از نرخ جایگزینی، لازم است تا در این مورد خاص نیز بازنگری انجام شود و رسانه ها مردم را از بی خطربودن باروری در سنین بالا به شرط رعایت مراقبت های بهداشتی آگاه کنند.

وی تاکید کرد:ریسک زایمان برای مادران بالای ۴۰سال بالا می رود که با پیشرفت های انجام گرفته در بهداشت و درمان کشور این ریسک به کمترین میزان کاهش یافته است.وی افزود:از نظر علمی و شرعی مشکلی برای بارداری زنان ۱۵ساله وجود ندارد.وی با اشاره به نرخ جایگزینی (۲٫۱) و کاهش یافتن نرخ باروری به ۱٫۷۶ گفت: مسئولان در شرایطی به فکر بازنگری سیاست ها افتاده اند که برای جبران نرخ باروری که با شتاب کاهش یافته است و رساندن آن به نرخ جایگزینی بازهم ۲۰ سال زمان وجود دارد. وی افزود: بر اساس اطلاعات جمعیتی ،کشور از سال۱۳۸۵تا ۱۴۲۵در شرایط پنجره جمعیتی قرار دارد که از لحاظ ساختاری از بهترین شرایط است.این بدان معناست که ۷۰درصد از جمعیت کشور بین ۱۵تا ۶۵سال هستند که بیشترین آن ها در سن باروری،اشتغال و کارآفرینی قرار دارند.با این حال کشور ۷سال از این فرصت را از دست داده است و اگر برای استفاده از فرصت باقی مانده برنامه ریزی نشود در آینده نزدیک به کشوری سالمند با مشکلات فراوان دچار خواهیم شد.

سزارین عاملی مهم در کاهش نرخ باروری

سنگی ضمن تاکید بر این که برای افزایش نرخ باروری و نرخ جمعیت باید درتمامی سیاست ها و برنامه های کنترل جمعیتی تجدید نظر شود افزود:یکی از مواردی که افزایش نرخ باروری و جمعیت را با چالش مواجه کرده است افزایش روز افزون انجام سزارین در بین زنان ایرانی است.

درحال حاضر ۶۰درصد از زایمان ها به صورت سزارین انجام می شود و چون زنانی که به صورت سزارین وضع حمل می کنند امکان انجام بیش از دو زایمان ایمن در طول زندگی را نخواهند داشت ،این موضوع می تواند مانعی برای رشد نرخ باروری و نرخ جمعیت به حساب آید.بنابراین تصمیم گیران باید برخورد با پزشکان و بیمارستان هایی را که بی دلیل اقدام به سزارین می کنند در دستور کار خود قرار دهند.وی راهکار دیگری را که می تواند به افزایش نرخ باروری در کشور بینجامد تامین دارو و درمان زوج های نابارور برابر تعرفه های دولتی دانست و گفت: متاسفانه ۲۰درصد از زوجین ایرانی نابارورند که با تحت پوشش بیمه قرار گرفتن این خدمات می توان به افزایش نرخ باروری کمک کرد.

روح افزا معاون طرح و برنامه شورای فرهنگی اجتماعی زنان نیز در نشست شورای خواهران سازمان بسیج جامعه پزشکی به بحث سزارین اشاره کرده و گفت: سزارین در دنیا ممنوع است و ۸۵ درصد زایمان ها در دنیا به شکل طبیعی است در حالی که در ایران عکس این موضوع اتفاق می افتد و ۸۵ درصد زایمان ها به صورت سزارین انجام می شود. وقتی زایمان خانمی به صورت سزارین انجام می شود تعداد فرزند آوری خانم محدود می شود.

معاون طرح و برنامه شورای فرهنگی اجتماعی زنان سپس به تعداد عمل های توبکتومی و وازکتومی در ایران اشاره کرد و افزود: تعداد این عمل ها در ایران سه برابر جهان است.

منبع: سلامت نیوز

۰۶
تیر ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها گزارش
دیدگاه‌ها ۳ دیدگاه

یک پاسخ برای : 3

 1. مادر بانو گفته:

  من هیچ تخصصی در این مورد ندارم.
  ولی واقعا به نظر شما توی چهل و نه سالگی می شه یه بارداری خود خواسته و سالم و مطلوب رو انتظار داشت؟
  قطعا اگر پیش بیاد و خداوند بخواد یه چیز دیگه س. اما…
  بحثم در مورد این مطلب نیستا. در کل هم چهار تا بچه داشتن رو دوست دارم. ولی احساسم اینه که وقتی قراره روی یک سیاستی مانور داده بشه، دیگه به هر روشی دست زده می شه. که شاید بعضی هاشون غلط باشه.

 2. فاطمه گفته:

  چه عجب! بالاخره یکی پیدا شد اعتراف بکنه که اینهمه تاکید روی سن باداری بیشتر در راستای کنترل جمعیت بود تا بر مبنای واقعی. چیزی که مسلمه از دواج و بچه دار شدن در سنین ۱۵ تا بیست سالگی امروزه دیگه در جامعه ما درصد زیادی نداره و کم اند دخترانی که بخواهند در این سنین باردار بشوند. اما مهم زنان سی و پنج سال و بالتر هستند که دلشان میخواهند بچه دار شوند اما به دلیلی همین ترسهایی که در این دو دهه در دل ما انداخته اند خودداری میکنند.
  واقعا چه کسی باید جوابگوی این تغییر نگرش غلط مردم ما باشد در شرایطی که در کشورهای غربی و آمریکا بیشتر زنان در سنین ۳۵ تا ۴۵ زایمان میکنند و ترسی هم از این موضوع ندارند و حتی تشویق هم میشوند؟

  • اعظم بانو گفته:

   اتفاقا من هم با جمله آخر مادربانو جان خیلی موافقم با این تفاوت که
   به نظر من اون موقع بیشتر راه خطا رفتن تا الان
   آخه خداییش وقتی خدای بزرگ و مهربونِ خالق بشر که خودش سیستم باروری رو در زن طوری قرار داده که از وقت بلوغ تا همون حدود ۴۵ -۵۰ سالگی میشه باردار بشه
   اون وقت میشه ۳۵ سالگی رو نهایت حد بارداری سالم دونست
   اینکه ما به هزار و یک دلیل که یکیش تغدیه نا مناسب و سبک زندگی نادرست تواناییمون در این سنین کم میشه یه نکته است اینکه بگیم بالای ۳۵ سال بارداری مشکل ساز هست و بچه منگل میشه و … یه چیز
   خداییش خیلی ها از این سن به بعد می ترسن باردار بشن و این ترس در بروز بیماری در بچه ها بی تاثیر نیست
   خیلی از دختران سالهای ۵۷-۶۵ که فکر می کنم بیشترین سنی باشه که آمار دختران مجرد توش باشه
   از ازدواج کردن و بچه دار شدن می ترسن و ۳۵ سالگی رو نهایت عمر بچه دار شدن می دونن
   و واقعا نگرانن

   و متاسفانه الان هم میخوان با کمترین هزینه به خواسته برسن
   نه امتیاز دادن به کسایی که زودتر ازدواج می کنن ، نه از لحاظ اقتصادی اوضاع بهبود پیدا می کنه
   خلاصه

   در پناه خدا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>