انجام نیمی از جراحی های کودکان به دست گروه های جراحی دیگر

دبیر علمی بیست و دومین کنگره انجمن جراحان کودکان ایران گفت: در حالی که جراحی های کودکان به دلیل حساس و تخصصی بودن این حوزه می بایست از سوی جراحان کودکان صورت هم اکنون بیش از ۵۰ درصد اعمال جراحی کودکان از سوی دیگر جراحان که عمده آنان نیز جراحان عمومی هستند، انجام می شود. […]

دبیر علمی بیست و دومین کنگره انجمن جراحان کودکان ایران گفت: در حالی که جراحی های کودکان به دلیل حساس و تخصصی بودن این حوزه می بایست از سوی جراحان کودکان صورت هم اکنون بیش از ۵۰ درصد اعمال جراحی کودکان از سوی دیگر جراحان که عمده آنان نیز جراحان عمومی هستند، انجام می شود.

به گزارش جام جم آنلاین دکتر فتح الله روشن ضمیر با اعلام این خبر افزود: هم اینک کمتر از یک صد جراح کودک در کشور به فعالیت مشغولند که نیمی از این تعداد در تهران هستند.

وی با اشاره به اینکه در برخی از استان های کشور حتی یک جراح کودک نیز وجود ندارد، یاد آور شد: در کشوری مانند ترکیه با جمعیتی مشابه ایران تعداد جراحان اطفال حدود ۴ برابر ایران است.

روشن ضمیر، آگاهی نداشتن مردم از این رشته، پایین بودن تعرفه های درمانی و طولانی بودن مدت زمان تحصیل در این رشته در کشور را به عنوان مهم ترین عواملی بر شمرد که از گرایش پزشکان فارغ التحصیل به رشته جراحی کودکان کاسته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آپاندیسیت شایع ترین بیماری اورژانس دستگاه گوارش در کودکان است که بیشتر در سنین نوجوانی ( ۱۲ تا ۱۹ سالگی) اتفاق می افتد.

دبیر علمی بیست و دومین کنگره انجمن جراحان کودکان ایران یادآور شد: نتایج تحقیقات طی سال های اخیر نشان داده که برخلاف باور عموم، آپاندیس عضوی زائد نبوده که عضوی مناسب برای اعمال جراحی جایگزین است، این درحالی است که بسیاری از جراحانی که تخصص آنان کودکان نیست به محض مراجعه کودک یا نوجوانی که دچار دل درد شده، نسبت به جراحی و برداشتن آپاندیس وی اقدام می کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت این موضوع، محور بیست و دومین کنگره سالیانه انجمن جراحان کودکان ایران به بیماری های تکاملی و اکتسابی روده بزرگ(کولورکتال) اختصاص یافته است که در آن بیماری های اکتسابی (بیماری هایی که نوزاد از بدو تولد به آن مبتلاست و بیماری های غیر اکتسابی که نوزاد و کودک پس از تولد به آنان ابتلا می یابد، مورد بحث و بررسی متخصصان قرار خواهد گرفت.

روشن ضمیر اظهار داشت: بیماری های اکتسابی شامل انواع بیماری های نقص تکاملی در دستگاه گوارش است که در آن بخشی از روده و مقعد طی مراحل شکل گیری جنین تشکیل نمی شود و با اعمال جراحی تخصصی و پیچیده می بایست، نسبت به جراحی نوزاد پس از تولد اقدام کرد.

منبع: جام جم آنلاین

۰۵
شهریور ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>