واکسیناسیون نوزادان ایرانی کامل نیست

مصون نشدن در برابر ویروس آبله مرغان توسط واکسن سبب ابتلا به این بیماری می شود که در سنین جوانی، نوجوانی و بزرگسالی گاه با عوارض بسیار شدیدی ازقبیل التهاب بافت های مغزی (منگوآنسفالیت)همراه است که ضرورت تزریق این واکسن در کشور در قالب طرح واکسیناسیون احساس می شود.

دبیر همایش سالانه انجمن پزشکان کودکان ایران گفت: در ایران تنها ۱۰ واکسن جزو برنامه های کشوری واکسیناسیون قرار دارند که این تعداد برای جلوگیری از ابتلای نوزادان به بیماری های عفونی کافی نیست.

واکسیناسیون

به گزارش جام جم آنلاین دکتر محمد رضا بلورساز اضافه کرد: اصولا در غالب کشورها به منظور پیشگیری از بیماری های عفونی شایع با تزریق واکسن هایی در سنین شیرخوارگی، بدن کودک را در برابر بیماری های عفونی شایع مصون می کنند.

وی با اشاره به اینکه در ایران نوزادان و شیرخواران تنها علیه واکسن های سل، دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، سرخک، سرخجه، اریون، هپاتیت B، آنفلوانزا و واکسن فلج واکسینه می شوند، تصریح کرد: واکسن “هپاتیت “A ، “آبله مرغان”، “رتاویروس”، “مننکوک”و “پنوموکوک”و”هموفیلوس آنفوانزا” جزء واکسن های طرح ملی واکسیناسیون نوزادان و کودکان قرار ندارند و تنها برخی پزشکان مراکز خصوصی نسبت به واکسینه کردن این قبیل واکسن ها برای مراجعان خود اقدام می کنند.

دبیر همایش سالانه انجمن پزشکان کودکان ایران یاد آور شد: از آنجایی که تزریق این واکسن ها با هدف افزایش ایمنی بدن در برابر انواع بیماری های عفونی صورت می پذیرد و برعکس تزریق نکردن این واکسن ها سبب ابتلا به بیماری های عفونی و تحمیل مخارج درمان به خانواده ها و دولت می شود، ضرورت گنجاندن این واکسن ها در طرح ملی واکسیناسیون به شدت احساس می شود.

وی گفت: وزارت بهداشت و درمان اقداماتی را در این زمینه به عمل آورده و مراحل ساخت واکسن “هموفیلوس آنفلوانزا” در کشور آغاز شده که طبق گزارش های رسیده، قرار است از ابتدای امسال تزریق این واکسن به نوزادان و شیرخواران آغاز شود.

بلور ساز افزود: انجمن کودکان ایران و انجمن عفونی کودکان با توجه به نیاز جامعه به طور جد تقاضا دارد، پیگیری های لازم از سوی وزارت بهداشت انجام شود تا هر چه زودتر این واکسن تهیه و در اختیار شیرخواران کشور قرار گیرد تا شاهد مرگ و میر هیچ کودک و شیر خواری در کشور نباشیم.

وی اظهار داشت: با توجه به اهمیت مساله واکسیناسیون نوزادان و کودکان، بخشی از سخنرانی های همایش سالانه انجمن پزشکان کودکان ایران به این موضوع اختصاص یافته و قرار است در بیانیه پایانی این همایش ضرورت توسعه واکسیناسیون در قالب طرح ملی مورد تاکید پزشکان شرکت کننده در این همایش قرار گیرد.

دبیر همایش سالانه انجمن پزشکان کودکان ایران گفت: مصون نشدن در برابر ویروس آبله مرغان توسط واکسن سبب ابتلا به این بیماری می شود که در سنین جوانی، نوجوانی و بزرگسالی گاه با عوارض بسیار شدیدی ازقبیل التهاب بافت های مغزی (منگوآنسفالیت)همراه است که ضرورت تزریق این واکسن در کشور در قالب طرح واکسیناسیون احساس می شود.

وی افزود: تزریق نکردن دو واکسن مننکوک و پنوموکوک نیز سبب بروز عوارضی از قبیل منژیت، التهاب گوش(اوتیت)، سینوزیت، گرفتگی و خشونت صدا(لارنژیت)، سینه پهلو( پنومونی)،عفونت های مفصلی و استخوانی می شود.

بلور ساز با اشاره اینکه خودداری از تزریق واکسن هپاتیت A در سنین زیر ۵ سال به ویژه در کودکان زیر ۲ سال باعث ابتلا به هپاتیت A و زردی خطرناک و کشنده در کودکان می شود، خاطر نشان ساخت: همچنین نبود واکسن روتاویروس سبب اسهال های زمستانی در شیرخواران و کودکان می شود که گاه مرگ آنان را به همراه دارد.

منبع: جام جم آنلاین

۱۷
مرداد ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها گزارش
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>