زمان را دریاب

ما خیلی بزرگ شده ایم. اما انگار خواسته های مان زیاد بزرگ نشده اند. فقط یک ذره بزرگ تر از آن وقت ها که خیلی کوچک بودیم…

clock

فاطمه دختر کوچکم که نه سال دارد همه هنرش را جمع  می کند تا مرا قانع کند چند دقیقه گیم بازی کند،چند دقیقه سریال دونکی را ببیند،چند دقیقه هم جودی آبوت بگذارد. واگر الف رابگویم باید تا شب بتازد وتا به خودمان می آییم شب شده و وقت به پایان رسیده.موقع خواب است وهیچ کار مدرسه انجام نشده.

با خودم فکر می کنم طفلکم چه در خواست های کوچکی دارد این روزها. واصلا نمی داند چه لحظات وساعاتی از کفش می رود.من که دیگر نمی توانم دوران او راتجربه کنم پر می زنم واو مثل خسی در دست باد،این طرف وآن طرف می رود .بی آنکه علت این فزع های مرا درک کند.

اما حتما وقتی بزرگ شود…

وقتی بزرگ شود چه؟!

ما که بزرگ شده ایم چقدر خواسته های مان بزرگ شده است؟ شاید ارواح که به ما زنده ها نگاه می کنند با خود می گویند:ای وای بهم بگردید .وقت به پایان رسید! چیزی به ساعت “بیداری “نمانده.چه می کنید؟

وما چه می کنیم؟ پایمان را به زمین می کوبیم و گریه می کنیم برای یک خانه، چند متر بزرگ تر از آنچه اکنون داریم. برای یک ماشین چند مدل بالاتر، لپ تاپ، گوشی موبایل…

فقط  سرگرمی هایمان  یک کمی بزرگ تر شده اند و یک کمی گران تر. به دنبال مدل های جدید گوشی موبایل هستیم. اما خیلی های مان اصلا فرصت و شرایط یادگیری امکانات پیشرفته ی گوشی جدیدمان را نداریم.

خدایی ش اگر تمکن مالی داشته باشیم، هر چند وقت یک بار مدل ماشین مان را عوض می کنیم؟ خوب بالاخره باید از امکانات بیشتر بهره ببریم دیگر!

خدا نیاورد آن روز را که بیفتیم در گرداب عمیق و سهمگین مُد. دیگر بیرون آمدن مان شاید به عمرمان قد ندهد. پرده های جدید، مارک های معروف، مبل های کذایی، لباس هایی که شاید حتی دو بار هم فرصت نکنیم بپوشیم…

ما خیلی بزرگ شده ایم. اما انگار خواسته های مان زیاد بزرگ نشده اند. فقط یک ذره بزرگ تر از آن وقت ها که خیلی کوچک بودیم…

حالا بیشتر از آنکه دلم برای فاطمه بسوزد، برای خودم می سوزد. چون او هنوز کوچک است و این خواسته ها را دارد. اما من مثلا بزرگ شده ام!

 منبع : فصلنامه

۰۵
اردیبهشت ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها کوتاه نوشته ها
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>