مادر دانشجو

از نظر من دوران مادری دورانی طلایی برای پژوهش و تحصیل به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی است

 

tumblr_m7eg1jRQk61qjeenbo1_500

ترم دوم ارشد در هیاهوی انتخابات رفته بودم دکتر زنان تا گواهی بارداری بگیرم برای مرخصی دانشگاه…دکتر که گواهی می نوشت همزمان سرزنشم میکرد که شما که دانشجوی شریفی دیگه چرا آخه!

ترم سوم و چهارم ارشد را مرخصی گرفتم هر چند ۶ واحد بیشتر نداشتم اما معتقد بودم هیچ چیز برای نوزادی که دعوت کرده بودم جای آغوش مرا نمی گیرد…استاد راهنمای گروه با اخم و تخم نامه مرخصیم را امضا کرد.

ترم پنجم یک کلاس برداشتم هفته ای دو جلسه… با چه مصائبی در برف و باران محمدم را به مادرم میسپردم تا به دانشگاه بروم خدا می داند…آخر ترم سمینارها پشت سر هم بود…دکتر س  که الحق از باسوادترین اساتید عمرم بود  قانع نشد که من  مادر نمی توانم صبح تا شب در دانشگاه باشم  هر چند که در مورد دانشجوهای دکترا به راحتی راضی شد …الحق که یک مجرد سن بالا با تمام سوادش لیاقت استاد دانشگاهی را ندارد.

مصاحبه های دکترا را که می رفتم تا چشمشان میخورد به مرخصی بین تحصیلم و علت را می فهمیدند یکباره سئوالاتشان ته می کشید وچشمهایشان گرد میشد که عجب پدیده نادری !یک مادر دانشجو.. تکمیل ظرفیت دیگر کارنامه را نبردم و نفهمیدند که مادرم و قبول شدم!

حالا که شاید آخرین واحدهای درسی آکادمیک را در ترم دوم دکترا میخوانم هفته ای چهار روز به خاطر ۲ ساعت کلاس میروم دانشگاه که با حتساب زمان آماده کردن پسرم+بردن به خانه مادرم+ رفتن به دانشگاه+مدت کلاس+برگشت به خانه مادرم+برگشت به خانه خودمان می شود حدود پنج ساعت

 

قانون ۵۰  درصد تحصیل غیر حضوری+مرخصی ۵ ترمی  برای مادران دانشجو که تصویب شد (هر چند که دیگر آب از سر ما گذشته )  بی نهایت خوشحال شدم که بالاخره کسی گوشه چشمی انداخت به این قشر مستضعف ستم کش!

 

پ.ن: مادرم با داشتن یک فرزند در بیست و شش سالگی  بین هم دانشکده ای های خود  از لحاظ مادری (که مهمترین جنبه تکاملی یک زن است)از همه عقب تر بوده است و من با داشتن یک فرزند از همه جلوتر!

پ.ن ۲: از نظر من دوران مادری دورانی طلایی برای پژوهش و تحصیل به خصوص در مقاطع  تحصیلات تکمیلی است(البته در رشته هایی که احتیاجی به تحقیقات آزمایشگاهی و کارگاهی ندارند ) .دورانی که  می توان با برنامه ریزی صحیح و مناسب با چند ساعت در هفته حضور در دانشگاه یا مراکز پژوهشی ،علاوه بر تامین نیاز کودک به حضور مادر ،به تحقیق و تالیف در منزل همت گماشت.

پ.ن ۳:  دوران مادری  دورانی طلایی برای بسیاری از فعالیتهای مفید دیگر نیز می باشد  که با برنامه ریزی صحیح(مثلا  ۶-۷ ساعت خواب در روز که  تقریبا نصف ساعات خواب یک خرد سال است و در نتیجه وقت آزاد زیادی به مادر می دهد) می توان از پس آن برآمد…تدبر،حفظ و تفسیر قرآن،فعالیتهای هنری و ادبی ،ایجاد ngo  ها و انجمن های مادرانه،تحصیل غیر حضوری و مجازی در حوزه یا دانشگاه،تکمیل سیر مطالعاتی و …

از وبلاگ: مادرانه های من

۱۵
بهمن ۱۳۹۱
مادربانو
دیدگاه‌ها ۴ دیدگاه

یک پاسخ برای : 4

 1. مینا گفته:

  سلام. من سال سوم مقطع پی اچ دی ام. برنامه ریزی هم کرده بودم که تولد بچه ام بعد از تمام شدن کلاسها و امتحان بورد باشه حتی به خودم بیشتر سختی دادم و نصف بیشتر کارای پایان نامه رو هم انجام دادم درحالیکه هم کلاسیها هنوز داشتن دنبال موضوع تز می گشتن.همه اینها برای این بود که با خیال راحت بتونم به وظیفه مادریم بپردازم. و مطمئن بودم بقیه کار پایان نامه رو هم خیلی زود انجام می دم و ۴ساله فارغ التحصیل میشم. ولی الان اگر کسی ازم بپرسه میشه با وجود بچه ادامه تحصیل داد؟ پاسخ من اینه که باید شرایطش رو داشته باشه یعنی یک مادر یا خواهر دلسوز یا همسری که سرش کمی خلوت باشه و بتونه برنامه اش رو با شما هماهنگ کنه تا اچند ساعتی در روز از بچه نگهداری کنه و یا حداقل پرستاری که ازش مطمئن باشید و یا اینکه شانس بیارید و بچه آرومی داشته باشید. پس اگر مثل من به خاطر طرح همسرتون در شهر دیگه ای زندگی می کنید و از خانواده و شهر محل تحصیلتون دور هستید و آقای همسر به خاطر شغل حساس و پراسترس وقت زیادی برای بچه داری ندارن، یا قید تحصیلات تکمیلی رو بزنید یا قید بچه رو و یا اینکه مثل من کمی خونسرد باشید و به امید روزی که فرزند عزیزتان کمی با شما همکاری کنه تا بتونید پایان نامه رو به سرانجام برسونید.

 2. طفل معصوم گفته:

  البته دوستی هم می گفت این قوانین تصویب می شود ابلاغ می شود اما موقع اجرا توی دانشگاه ها سلیقه ای اجرا می شود .
  خیلی دل نبندید به این تسهیلات!

 3. از خواندن این مطلب بسیار لذت بردم و بیشتر از اینکه بالاخره همفکری برای خودم یافتم!
  من دانشجوی ترم ۲ دکترا هستم، یک دختر گل ۴ساله دارم. و اگر ممکنه میخام بیشتر راجع به قانونی که گفتید بدونم (۵۰% غیر حضوری؟؟)
  ضمنا بسیار خوشحال میشم اگه بتونم با نویسنده مطلب ارتباط برقرار کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>