دوران طلایی درمان تنبلی چشم را می شناسید؟

دوران طلایی درمان تنبلی چشم ۶ تا ۷ سال اول زندگی است و البته هر چه در سنین پایین تر درمان شروع گردد نتیجه مطلوب تر خواهد بود و دوران طلائی درمان انحراف چشم در کودکان ۲ سال اول زندگی است.

رئیس بخش استرابیسم بیمارستان چشم پزشکی فارابی گفت: دوران طلایی درمان تنبلی چشم ۶ تا ۷ سال اول زندگی است و البته هر چه در سنین پایین تر درمان شروع گردد نتیجه مطلوب تر خواهد بود و دوران طلائی درمان انحراف چشم در کودکان ۲ سال اول زندگی است.

تنبلی چشم

دکتر علیرضا کشتکار جعفری با بیان این که نه تنها استرابیسم (انحراف چشم) بلکه تمام بیماریهای چشمی در ایران مداوا می شوند و نیازی به اعزام بیماران چشمی به خارج از کشور نداریم بلکه از کشورهای دیگر نیز برای درمان به ایران اعزام می گردند.

این فوق تخصص استرابیسم با اشاره به اینکه حدود ۲۰ سال است سمینارهای علمی تخصصی بیمارستان چشم پزشکی فارابی به طور سالیانه برگزار می شود، اظهار کرد: امسال هم حدود ۹۰۰ چشم پزشک از سراسر کشور در این سمینار شرکت می کنند و مانند هر سال تبادل اطلاعات علمی و تجربیات متخصصان از عمده ترین اهداف آن محسوب می شود.

وی افزود: بیستمین سمینار فارابی شامل دو بخش است، نخست استرابیسم و دیگری جراحی های مربوط به عیوب انکساری. در این زمینه تازه های جراحی و در این زمینه تازه های چشم پزشکی مطرح خواهد شد.

استاد تمام چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره ضرورت اطلاع رسانی و آگاهی دهی به پزشکان درباره استرابیسم گفت: استرابیسم در برخی مواقع تمام مشکل نیست بلکه یک علامت از یک مشکل بزرگتر نهفته است. انحراف چشم می تواند نشانه مسائل پیچیده ای چون بیماریهای خطرناک داخل چشمی مثل رتینوبلاستوم (تومور بدخیم شبکیه) باشد یا ناراحتی های مغز و اعصاب باشد که جان بیمار را به خطر بیاندازد. به عنوان مثال ممکن است کودکی با انحراف چشم مراجعه نماید و تومور مغزی داشته باشد و یا کودک مبتلا به رتینوبلاستوما با علامت انحراف چشم مراجعه نماید.

وی با بیان اینکه این احتمال وجود دارد گرفتاری های غده تیروئید، سرطانها ، تومورها و خونریزی های مغزی نیز در ابتدا در چشم تظاهر یابند ابراز کرد: مرض قند و فشار خون نیز ممکن است با علائمی چون انحراف چشم خودشان را نشان بدهند. بنابراین باید به این موضوع بسیار توجه شود.

کشتکار جعفری درباره رفع انحراف چشم در افراد بزرگسال اظهار کرد: انحراف چشم در اکثریت موارد در هر سنی قابل درمان است و شدیدترین موارد انحراف چشمی هم در همه گروه های سنی اکثراً قابل درمان می باشند.

وی ادامه داد: درمان استرابیسم به دو طریق جراحی و غیر جراحی انجام می شود و همه موارد نیاز به جراحی ندارد، گاهی تجویز یک عینک مناسب انحراف چشم را اصلاح می کند البته دوران طلایی اصلاح انحراف چشم در کودکان ۲ سال اول زندگی است و دوران طلایی درمان تنبلی چشم ۶ تا ۷ سال اول زندگی است، که در این سنین سیستم بینایی فرد در حال تکوین است.

رئیس بخش استرابیسم بیمارستان چشم پزشکی فارابی درباره انحراف چشم های مادرزادی و دوران شیرخوارگی گفت: کودکی که فقط انحراف چشم دارد هر چه زودتر باید جراحی شود حتی اگردر زیر یک سالگی تحت عمل قرار بگیرد و چشم ها مستقیم گردند شرایط تکامل سیستم بینایی دو چشمی برای بیمار فراهم می گردد.

منبع: جام جم

۰۳
آبان ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها گزارش
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>