مسئولیت و سازندگی

این کتاب در دو جلد و ده فصل تهیه و تنظیم و چاپ گردیده و در مورد روش تربیتی اسلام حرف هایی برای گفتن دارد.

معرفی کتاب : اعظم بانو

 

ma

 

این کتاب در دو جلد و ده فصل تهیه و تنظیم و چاپ گردیده و در مورد روش تربیتی اسلام حرف هایی برای گفتن دارد.

در این نوشته از مسوولیت و زیربناها، تربیت و مفهوم آن، مربی و ویژگی هایش، روش تربیتی و شناخت، جهان بینی اسلامی، استعدادها و روحیه ها و… سخن به میان آمده است. آنان که از تمام اسلام، طرحی در شانزده صفحه را به عنوان نمونه طالب هستند، به بحث جهان بینی اسلامی این کتاب مراجعه نمایند.

تا به حال پای صحبت و درس کلاس اساتیدی نشسته اید که از منظره های زیبا حرف می زنند و به شما که فقط با گوشتان کار می کنید و چشم هایتان در تاریکی و پاهای تان در شهوت عروج، هیچ گونه نشانی از راه…تا قله نمی دهند و تنها سرگرم تان می کنند؟

شاید هم کتاب هایی را خوانده اید که مملو از ستایش ها و شرح کشف وکرامات از انسان های بزرگ است.
آیا از آنها گله نداشته اید که چرا از روش هایی که شما را به شناخت ها رسانده حرفی نمی زنید و تنها از دیده های خودتان می گویید و به ما دیدی نمی دهید؟

کتاب «مسئولیت و سازندگی» . در این نوشته ها پایه های «بینش فکری بنیادی» بنا نهاده شده برای پاسخ درخور به پرسش های بنیادین انسان از وجود و هستی و این که چرا زنده باشم؟ در زندگی دنبال چه باشم؟ و چرا خود را زیاد کنم؟ و چگونه در زمینه ی عقایدم به مسئولیتی که در قبال جهان آکنده از فقر و جهل و خشونت دارم عمل نمایم.

فصل اول : نویسنده ی کتاب در فصل نخست مباحثی پیرامون مسئولیت آورده و به تعریف مسئولیت و زیربنای مسئولیت و نوع آن و راه شناخت مسئولیت پرداخته است.

فصل دوم : .استاد در فصل دوم به مفهوم تربیت می پردازد و تعریف تربیت و مباحثی پیرامون آن. استاد در باب مفهوم تربیت آورده است: مرادم از تربیت، از آهن؛ ماشین ساختن است و از بشر، آدم آفریدن.آدم کسی است که بر تمام استعدادهایش حکومت دارد و رهبری دارد و به آنها جهت می دهد.مرادم از تربیت آن است که استعدادهای بشر تا حدّ انسانی رشد کند. مرادم از انسان موجودی است که از سطح غریزه ها بالا آمده در حد وظیفه و انتخاب زندگی می کند.

bbf

فصل سوم : استاد در فصل سوم کتاب در باره مربّی بحث می کند و بیان می دارد که با توجه به وجود استعدادهای عظیم در انسان، انسان محدود به همین زندگی محدود هفتاد- هشتاد ساله نیست و چه کسی جز خدای بزرگ می تواند انسانِ تمام هستی و انسان تا آن سوی عوالم را تربیت کند؟!

به نظر استاد؛ نیروی عظیم انسان در این عالم محدود و در این مدت محدود نمی گنجد و اگر در اینجا قرارش دادند همان انفجار است و همان عصیان. درست مثل این که دریایی را در استکانی متراکم و محدود کنند.ایشان در ادامه مطالبی در باب ویژگی ها، ضرورت و نقش های مربّی به تفصیل آورده اند.

فصل چهارم : . فصل چهارم کتاب درباره ی نظام تربیتی اسلام است. ایشان در بخشی از این فصل آورده: ما عاشق آفریده شده ایم، با سنجش و مقایسه، معشوق و معبود را انتخاب می کنیم. عشق و نفرت و ترس در ما هست. ما با شناخت ها و مقایسه ها، به این ها جهت می دهیم و آنها را رهبری می کنیم. ایشان راه به دست آوردن شناخت را در تفکّر و تجربه می داند و معتقد است تفکّر، سنگ اول رشد انسان و زیربنای تربیت او و سرنخ این کلاف سردرگم است. به نظر ایشان؛ شناخت و انتخاب و عمل نتیجه ی تدبّر و تفکّر و تعقّل است و این هر سه نیاز به کسی دارند که آنها را رهبری کند و کنترل نماید

فصل پنجم : در ان فصل کتاب در مورد روش شناخت بحث می کند و ایشان پس از آوردن روش های گوناگون بیان می دارد: پس از آزادی و آموزش و یادآوری، همراه با تدبّر و تفکّر و تعقّل است که شناخت های عمیق به دست می رسند، آن هم شناخت نه به خاطر شناخت و نه به خاطر بهره برداری، بل به خاطر رشد؛ چون تنها با این شناخت است که فاجعه ی تمدن و بن بست، درمان می شود و راه حل می گیرد.

فصل ششم : فصل ششم کتاب در مورد جهان بینی اسلامی بحث میکند. به نظر استاد آن کلیدی که راز انسان و هستی و دنیا و نقش انسان را می گشاید در درون خود انسان نهفته است. ما با تفکر و شناخت استعدادها و سرمایه ها و شناخت مقدار آن ها و شناخت خلقت و آفرینش خود، به شناخت هستی و نقش خود در هستی پی می بریم.

…….

توضیحات کامل تر  در مورد این کتاب را می توانید از اینجا بخوانید

نحوه آشنایی من با این کتاب از اینجا شروع شد که مادری که در جای جای سخنانش اعتقاد به حضور خدا و ایمان موج میزد این کتاب را معرفی کرد .

 

یک پاسخ برای : 2

  1. مادر بانو گفته:

    چند روز پیش یه مطلب مرتبط با این نوشته خوندم که بد نیست بقیه هم بخونن. نویسنده ی این کتاب، اعجوبه ای بوده در نوع خودش

    http://www.mbmofidikia.blogfa.com/post-232.aspx

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>