کتاب بازی کودکان در اسلام

امام سجاد خطاب به والدین فرمودند:
حق فرزندتت بر تو این است که بدانی در حکومت پدری و سرپرستی او مسولی،موظفی فرزندت را به آداب و اخلاق پسندیده پرورش دهی او را به حداوند بزرگ راهنمایی کنی و در بندگی خدا یاری اش نمایی به رفتار خود در تربیت فرزندت توجه کنی،پدری که به مسولیت خویش آگاه است و….(رضی الدین طوبی مکارم اخلاق)

14131به باور روان شناسان و جامعه شناسان ، بازی و اسباب بازی، در روحیه و تکوین شخصیت کودکان و نوجوانان ، اثر عمیقی به جای می گذارد.
آنان بدین وسیله ، نقش های اجتماعی را می آموزند ، باالگوها آشنا می شوند ، ارزش های آن را درونی می کنند و به سوی اجتماعی شدن گام بر می دارند.
اما اولاً : چگونه می توان باتغییر نگرش به بازی و اسباب بازی و توجه به اهمیت آن ، در جامعه فرهنگ سازی کرد و زمینه ی مناسب را برای پرورش صحیح فرزندان به وجود آورد. ثانیاً: نظر اسلام در این باره چیست؟
اثر حاضر نکته های فوق را در سه فصل ، پژوهش کرده است: اهمیت بازی از دیدگاه روان شناسی، جایگاه و وظایف والدین در مورد بازی کودک و خانواده و اسباب بازی کودک.

 خلاصه ای از کتاب بازی کودکان در اسلام نوشته محمد صادق شجاعی در زیر ارایه می شود  :

فصل اول :اهمیت بازی از دیدگاه روانشناسی:

بازی هر کاری است که مایه ی سرگرمی باشد(تعریف سید مرتضی دشتی از بازی).

کودکان و نوجوانان به وسیله بازینقش های اجتماعی را می اموزند،با الگو ها و هنجار های جامعه خویشتن آشنا می شوند،ارزش های ان را درونی می کنند و در راستای اجتماعی شدن گام بر می دارند.

بازی فرصت هایی را برای ابراز خود و خلاقیت در کودک فراهم می کند.

راهی برای تخلیه هیجان هاست.به وسیله بازی کودک مهارت های اجتماعی و زبانی را کسب می کند و اگر از آن محروم شود از کودکی موجودیت و سلامت اینده اش محروم شده.

کار کرد های آموزشی بازی و اسباب بازی:

بازی موثر ترین راه یادگیری برای کودکان است می توان با برنامه ریزی هدفمند از بازی برای آموزش موضوع های علمی مهارتی،اخلاقی و…استفده کرد.

ضرورت آموزش بازی به کودکان:

با آموزش صحیح راه صحیح استفاده از وسیله بازی تمام چیز هایی را که کوذک برای شروع بازی به آن نیاز پیدا کند به او داده باشیم و زمینه خلاقیت او را فراهم کرده باشیم.

نقش بازی و اسباب بازی در رفتار اجتماعی کودک:

بازی کمک می کند تا کودک با دسترسی به واقعیت های پیرامون خود با خویشتن و دیگران و در یابد در چه سطحی از آگاهی است و چه انتظاری از محیط پیرامون خود داشته باشد.

بازی و آموزش معارف دینی:

مفاهیم دینی را می توان از طریق نقاشی،موسیقی،سرود و بازی های نمایشی به کودک آموخت.جهان کودک جهان محسوسات و مشهودات است.

امام سجاد خطاب به والدین فرمودند:

حق فرزندتت بر تو این است که بدانی در حکومت پدری و سرپرستی او مسولی،موظفی فرزندت را به آداب و اخلاق پسندیده پرورش دهی او را به حداوند بزرگ راهنمایی کنی و در بندگی خدا یاری اش نمایی به رفتار خود در تربیت فرزندت توجه کنی،پدری که به مسولیت خویش آگاه است و….(رضی الدین طوبی مکارم اخلاق)

بازی و رشد عاطفی کودک:

کودک در حین بازی چگونگی بروز عواطف،کنترل و ارضای مناسب آن را یاد می گیرند.بازی گروهی احساس همدلی بیشتری به کودکان می دهد.احساس ها و اظطاب های کدک در حین بازی حقیقی هستند.

نقش بازی و اسباب بازی در بهداشت روانی کودک:

بازی رابطه نزدیکی با سلامتی روانی کودک و پیشگیری از بروز نا هنجاری های روانی دارد.کاهش اضطراب،استحکام روابط خانوادگی،اجتماعی شدن تقویت عزت نفس از نتایج مفید بازی هستند.

 

فصل دوم:جایگاه وظایف والدین در مورد بازی کودک:

پیامبر(ص):

(هفت سال فرزندت را به بازی فرا خوان)((صفینته البحار،جلد هشتم))

الف)فراهم کردن زمینه مناسب برای بازی کودک:

کودکی که اصلا اسباب بازی ندارد یا امکانات کمی برای بازی دارد،از نطر هوشی و شناختی از همسالان عقب تر است.

مشارکت والدین در بازی و روابط محبت آمیز آنان کار امدی بازی را تا چند برابر افزای می دهد ولی نباید بیش از اندازه در بازی او دخالت کند.

ب)آزاد گذاشتن کودک برای بازی وسرگرمی

دخالت و تحیمیل اسباب بازی توسط والدین باعث می شود در فردایی نه چندان دور،خود را فردی فاقد اعتماد به نفس،وابسته و سر افکنده بیند.

ج)دلایل ممانعت برخی والدین از بازی کودکان

پیامبر اکرم از کنار برخی کودکان که سرگرم بازی بودند گذشتند یکی از اصحاب مانع بازی کردن آنان شد،پیامبر فرمودند: بگذارید بازی کنند،خاک چراگاه کودک است.(مجمع الزوائر)

۱-نا آگاهی از آثار مثبت بازی

۲-انعکاس های محرومیت های دوران کودکی والدین

۳-کمبود فضای کافی برای بازی و نگه داری اسباب بازی کودک

۴-بی حوصلگی والدین:پیامبر می فرماید:(ممکن است همین شلوغ بازی ها که گاهی موجب به هم ریختگی وسایل خانه و باعث ناراحتی والدین می شود به اخلاق فاضله و رفتار های هنجار انها در بزرگی بیانجامد.

شیطنت حق طبیعی کودک و نشانه هوش او در بزرگسالی است

۵-کثیف شدن اتاق کودک و به هم ریختگی اتاق.

باید زبان کودکی را کشف کرد و به فرزند اصل نظم و نظافت را آموزش داد و تا حدودی از سر گذشت با وی برخورد کرد.

د)در نظر گرفتن برای بازی و اسباب بازی کودک

کودک دوست ندارد کسی به لوازم شخصی او دست بزند.

کودک می خواهد اسباب بازی اش مکان ویژه ای داشته باشد تا بتواند بدون مزاحمت و هر طور که خواست بازی کند.دوست دارد بازی های نیمه تمامش به همان صورت باقی بماند تا هر وقت که خواست به ان ادامه دهد.

هم بازی شدن با کودک:

امام علی (ع):هر کس که کودکی دارد،باید خود را تا حد طفولیت تنزل دهد و با وی بازی کند.(وسائل الشیعه،ج ۱۵)

هنر هم بازی شدن با کودک

۱-روش بازی با نوزاد تا سه ماه:

مثلا در فاصله ۴۵سانتی متری با کودک چهره مضحک از خود نشان دهید پس از چند هفته توجه اش به شما جلب می شود.حالات چهره برای او جالب است و کمک می کند شما را بشناسد و از بازی های طولانی تر با شما لذت ببرد

بازی کلامی:

با کودکتان حرف بزنید و برایش اواز بخوانید.کودک صدای بالای زنان به ویژه مادرش را ترجیح می دهد.حضرت زهرا(س) برای کودکان شیر خوارشان شعر می خواندند.

۲-روش بازی با کودک سه تا شش ماه

در این زمان کودک از بازی با دست هایش لذت می برد.کودک عاشق بازی کردن با ریش و سبیل و مو ها و عینک ،و گوش هایتان است.ممکن است کودکتان در یک حالت روحی باشد که به جای حرکات پر جنب و جوش بازی  ارام را ترجیح دهد.پس حالت روحی فرزندتان را تشخیص دهید و سعی کنید بازی خود را با وی تطبیق دهید.

مادر بهترین هم بازی کودک

در شش ماه اول تولد،والدین به ویژه مادر،سر گرمی بزرگ او هستند بازی با کودک،هدر دادن وقت نیست.سر مایه گذاری خوبی است که در روایات گوناگون به ان اشاره شده است.

روش بازی با کودک شش تا نه ماه

مکعب ها مورد علاقه ترین اسباب بازی کودک در این دوران اند.ماشین ها توپ های روشن و سیاه و سفید برای این سن مناسب اند.

روش بازی با کودک نه تا هجده ماه

در این دوران بیشتر کودکان شروع به جدا شدن از مادر و نشان دادن علاقه بیشتر به پدر می کنند.اسباب بازی جالبی را دور از کودک بگذارید  ودر گرفتن با کودک مسابقه دهید.

نکاتی که والدین و مربیان باید در هنگام بازی با کودک رعایت کنند

اگر والدین در این چند دقیقه بازی با گدگ،نظم و وقار خود را کنار بگذارند و مانند کودک رفتار کنند،هیچ لطمه ای به شخصیت آنها وارد نمی شود.این چنین رفتار ها در سیره ی ائمه اطهار(ع)بسیار دیده شده است.

۱-اگر کودک احساس کنددرحین بازی حواستان به جای دیگری است یا با کس دیگری صحبت می کنید این کارها را به حساب اهمیت ندادن ما به خودش می گذارد.

۲-برخی از والدین هنگام بازی با کودک برای خوشحالی او می کوشند همیشه بازی را طوری ترتیب دهندکه او برنده شود این عمل باعث می شود که کودک خودخواه بار بیاید البته باید تعداد موفقیت هایش بیشتر باشد.

۳-والدین باید هنگام بازی با کودک یا بازی کودک با هم بازیهایش با لحن آمرانه وتحقیر امیز از او انتقاد نکنند بلکه با زبان کودکی به او تذکر دهند.

۴-کودک زیر چهار سال بی هدف بازی می کند ولی در چهار سالگی قادر به انتخاب موضوع وهدف بازی میشود. این پرسش های بزرگتر ها هنگام بازی از کودک باعث رشد استقلال کودک میشود:”کدام بازی را شروع می کنیم؟” “توی دلت می خواهی کی باشی؟” و….
۵-در بازی با کودک بالای ۴سال نقش کودکی رل بازی کنید که عاقل تر ات و با هوشمندی مفاهیم را به او بیاموزید.کودک آماده همانند سازی با قهرمان قصه در زندگی واقعی است.

شیوه بیرون رفتن از بازی کودک
هم بازی شدن والدین با کودک در راه اندازی بازی نقش اساسی دارد ولی وقتی سرگرم بازی با اسباب بازی اش یا دوستش شد،دیگر احتیاجی به حظور والدین در بازی ندارد. البته نباید طوری بیرون برویم که باعث ناراحتی کودک یا بهم خوردن بازی اش شود.

انتخاب همبازی برای کودک
بهترین همبازی برای کودک زیر دو سال پدر و مادرند. از دو تا شش سال نقش والدین با نظارت مستقیم بر بازی کودک یا شرکت در بازی می باشد.در سنین دبستان پدر و مادر باید فرزند را در انتخاب دوست و همبازی یاری کنند.وگرنه بچه ها دچار مشکل می شوند. بازی کودک در بیرون حتما باید نظارت فردی مورد اعتماد باشد.

برنامه ریزی در مورد بازی کودک و توجه او به درس
بازی کودک باید در زمانی باشد سیر و آرام است ومحیط هم آرام باشد. همچنین والدین باید تنوع بازی و اسباب بازی را نیز در نظر داشته باشد تا خسته کننده نشود.
یک مربی خوب و آگاه به گونه ای برنامه ریزی می کند که در هفت سال دوم زندگی ، کودک بازی را کم کم رها کند و به کارهای سودمند بپردازد و اجازه نمی دهد که خوی بازی گری بعنوان یکی از صفات شخصیتی در فرد شده و تا آخر عمر بازی گر بماند.کودک باید مفاهیمی مثل :”دوباره ” “فردا” و ” یک روز دیگر ” را یاد بگیرد.این فراگیری به او کمک می کند تا بدمن بدون بحث و مشاجره از بازی به درس و … روی می آورد.

تشویق کودک به ساختن اسباب بازی
اسباب بازی ساخت خود کودک،برای اجرا کردن ایده هایش بهتریبن اسباب بازی است.اگر اسباب بازی کودک عیب و نقص فنی پیدا کرد به جای خرید اسباب بازی دیگر بکوشید کودک را تشویق کنید خودش آن را تعمیر کند.

وظایف والدین در حل و فصل مشاجره های کودکان در بازی
شاید روابط نا سالم در خانواده و بی توجهی والدین به نیاز های عاطفی و روانی کودک باعث پرخاشگری وی شده است که در این صورت والدین باید آن را اصلاح کنند.
اگر کودکان بر سر یک اسباب بازی باهم دعوا کردنند آن ها را تشویق کنند که با اسباب بازی دیگری که در اختیارشان می گذارید بازی کنند و یا پیش از شروع بازی چند اسباب بازی هم شکل در اختیار آن ها قرار دهید.کودکی که در بازی زور گویی می کند باید لحظاتی با کودکان بزرگتر بازی کند که می توانند از حقشان دفاع کنند تا به طور طبیعی مفهوم رعایت حقوق دیگران را بیاموزند.هنگام دعوا کودکان در بازی الدین سعی کنند به جای قضاوت با فرزندان خود بازی کنند و با آن ها ارتباط صمیمی بر قرار سازند.
وقتی کودک حاضر نیست اسباب بازی خود را در اختیار دیگران بگذارد والدین باید به احساس تملک کودک احترام بگذارند و او را تحت فشار قرار ندهند تا اسباب بازی خود را در اختیار دیگران بگذارد تا کودک درک خوبی از خود داشته باشد.والدین باید بکوشند به مرور زمان روحیه ی همکاری را در کودک تقویت کنند.

اگر کودک خواست همه ی وسایل بازی اش را در اختیار دیگران قرار دهد
این رفتار درست نیست که به کودک بگویند نباید اسباب بازی را در اختیار دیگران قرار دهد باید به کودک فرصت دهیم خودش تصمیم بگیرد که چه وسایلی را با دوستانش به اشتراک بگذارد وبقیه اسباب بازی ها را در کمد بگذارند و به دوستانش هم توضیح دهند که این وسایل خصوصی است و با همان اسباب بازی هایی که کودک انتخاب کرده بازی کنند.

وقتی کودک اسباب بازی دیگران را می رباید
ممکن است کودک دو،سه،ساله اسباب بازی دیگری را بدون اجازه بردار کودک زیر دو سال فهوم دزدی را همچون بزرگتر ها درک نمی کند.والدین باید از نگاه کودک به پدیده ها بنگرند.واکنش های شدید تنبیهی در این دوره سنی به منزوی شدن کودک و تضعیف روحیه او می انجامد.از نظر کار بردی یک نمونه را بیان می کنیم.اگر می خواهید رفتار فرزند خود را اصلاح کنید به او بگویید:
“اسباب بازی دوستت مریم،گم شده و مادرش فکر می کند ممکن است ت آن را دیده باشی.آیا این طور است؟” اگر پذیرفت به او جایزه دهید .اگر انکار کرد لحن خود را طوری تغیر دهید که بفهمد به او شک دارید ولی هرگز وسایل او را بازرسی نکنید.به او فرصت دهید فکر کند.

فصل سوم:خانواده و اسباب بازی کودک
ضرورت تهیه اسباب بازی برای کودک
اسباب بازی برای کودک نعی غذای روحی به شمار می رود چنان چه با دقت و براساس اهداف تربیتی و روانشناختی انتخاب شوند در سلامت روانی و رشد بهنجار او بسیار موثر خواهد بود.

ویژگی های اساسی و کلی اسباب بازی خوب
الف)متناسب بودن با سن کودک و همچنین بین اسباب بازی و توانایی ذهنی کودک هماهنگی وجود داشته باشد
ب)سادگی اسباب بازی که  باعث تحرک ذهنی و ابتکاری کودک می شود.
ج)گوناگونی و تنوع در اسباب بازی باعث شکوفایی استعداد های مختلف انسان می شود.
د)اقتصادی بودن اسباب بازی به این معنی که یک بار مصرف نباشد؛چند کودک بتوانند دوران کدکی خود را با آن ها بگذرانند.
هـ)رنگ اسباب بازی باید شاد و نشاط آور باشد.
و) توسعه دهنده توانایی ها و مهارت های جسمی کودک باشد. اسباب بازی باید تمام حواس کودک را پرورش دهد و کودک افزون بر سرگرمی به توانایی های جسمی نیز آگاه شود.
ز)پرورش و گسترش دهنده خیالها و تصورات : برای نمونه اسباب بازی که رنگ های شاد دارد یا نمادی از حیوان یا اشیاء دیگر و … است موجب پرورش خیال و تصورات کودک می شود. اسباب بازی که کودک را به تفکر وا دارد مثل آنکه بخشی از آن به صورت پرنده و بخشی شبیه ماشین یا … باشد برای کودکان جالب است.
حـ)اسباب بازی نباید بیانگر شغل و حرفه خاصی باشد
اگر همه اسباب بازی که برای کودک تهیه می کنیم مربوط به یک شغل و حرفه باشد مثلا نظامی باشد : ماشین پلیس، تانک و … کودک فقط با همان رشته آشنا می شود و در بزرگسالی اگر زمینه ورودش به آن شغل فراهم نباشد ، به آسانی نمی تواند شغل های دیگر انتخاب کند.
ت)همخوانی اسباب بازی با ارزش های فرهنگی جامعه
اسباب بازی هر کشور برای کودکان همان کشور و همان فرهنگ مطلوب است و می تواند برای کشورهای دیگر آسیب زا باشد.
کودک اسباب بازی را واقعی می داند و عروسک را به اندازه خواهر و حتی مادرش دوست داردو با این تصور با او رابطه بر قرار می کند. از نظر حجاب و … با عروسک همانند سازی می کند.

رعایت نکات ایمنی و بهداشتی اسباب بازی
۱٫کودک زیر دو سال اسباب بازی را به طرف دهان می برد پس باید جنس آن قابل ضد عفونی و قابل شست و شو باشد و به اندازه ای بزرگ باشد که نتواند فرو برد.و روزنامه و مجلات را به آنها ندهید تا مرکبات را نخورند.
۲٫ برای لمس کردن مناسب باشد و از جنسی نباشد که در صورت شکستن لبه های آن تیز و برنده شود.
۳٫ پیچ و میخ داخل اسباب بازی، نباید قسمت های برنده اش بیرون باشد.
۴٫ از رنگ های غیر مجاز و مواد اشتعال زا در آن بکار گرفته شده باشد.
۵٫پرهیز از خرید اسباب بازی که درون آن از ترقه و فشنگ های صدا دار و … استفاده شده و به گوش کودکان آسیب می زند.
۶٫ پرهیز از خرید اسباب بازی که در راه اندازی از آن از نیروی برق استفاده می شود”برای کودکان زیر ده سال”.
۷٫ بعضی از اسباب بازی ها هر چند از لحاظ فیزیکی خطرناک نیستند ولی محتوا و کارکردهای تربیت آنها ، موجب بد آموزی کودک هستند.

برخورد صحیح با کودک و بازی اش
۱٫ چند نوع اسباب بازی ، همزمان در اختیار کودک قرار گیرد درمیان اسباب بازی ها سر گردان می شودو جذابیتش را برای کودک از دست می دهد.
۲٫آموزش شیوه کار اسباب بازی، بویژه برای کودک زیر سه سال و یا حتی سنین بالاتر ،در صورتی که  دستور العمل خاص داشته باشد باعث علاقمند شدن بازی و استفاده از اسباب بازی می شود. افزون بر این ، فرزندتان را تشویق کنید تا از اسباب بازی اش به شیوه های دلخواه نیز استفاده کند.حتی در مورد کودکان خیلی کوچک هم صادق است. مثلا به او یاد دهید که جغجغه اش را به طرفی پرتاب کند و سپس شما آن را برایش  بیاورید تا از این کار شما لذت ببرد.
۳٫ برای اینکه قدرت انتخاب و تصمیم گیری در کودک رشد کند انتخاب را بر عهده او بگذارید.بهتر است چند نوع اسباب بازی را به کودک معرفی کنیم و به او بگوییم یکی را انتخاب کن.
۴٫ خرید اسباب بازی که از نظر اقتصادی در توان شما نیست و یا کودک به آن نیازی ندارداشتباه است. تسلیم خواسته کودک نشوید زیرا برای او عادت می شود و می اموزد که باید با زور و جنجال به خواسته هایش برسد.
۵٫ اسباب بازی که کودک فقط در همان لحظات اول از آن لذت برده و احساس کرده صاحب آن شده ولی بعد به دلیل تفکر اشتباه والدین داخل کمد و دست نخورده مانده باعث عذاب کودک بوده است و این رفتار موجب تحقیر کودک می شود زیرا به این نتیجه می رسد که شایستگی لازم را ندارد.
۶ .گاهی والدین اسباب بازی را که یاداور خاطرات  شیرین دوران کودکی خودشان است و یا در دوران کودکی از داشتن آن محروم بوده است برای فرزندشان می خرند حتی اگر کودک هیچ علاقه ای به آن نداشته باشد.اینان می خواهند نیاز های خود را ارضا کنند.

نگاهی به وضعیت اسباب بازی در ایران و بررسی پیامد های تربیتی آن
الف)گرایش اصلی در تولید، عرضه و خرید اسباب بازی تقلید از الگو های خارجی است.آمار نشان می دهد که متاسفانه کودکان بیشتر به اسباب بازی خارجی علاقه دارند که معممولا وسیله تهاجم فرهنگی است وآثار نا مطلوبی به همراه دارد.
ب)جذاب ترین بازی های کودکان و نو جوانان بازی های رایانه ایست.بیشترین آثار منفی اسباب بازی و بازی های کامپیوتری  به محتوا و کارکرد پنهان آنها مربوط است .میزان تاثیر پذیری کودک و نو جوان در بازی های کامپیوتری به بالا ترین اندازه ممکن ی رسد .بر اساس پژوهش های انجام شده کودکان ۲۰%آنچه را که میشنوند  و ۴۰%آنچه را مشاهده میکنند،می آموزند این درصد برای آنچه که هم می  بینند وهم می شنوند و با علاقه با آن کار می کنند به بیش از ۷۵%می رسد.

پیامد های تربیتی منفی اسباب بازی
الف)اسباب بازی های کار کرد های پنهان و آشکار هستند.کار کرد ظاهری هان تفریح و سرگرمی و آشنایی کودک با مفهوم حجم، اندازه ،شناخت رنگ های مختلف و ایجاد مهارت و خلاقبت آنها درآنان است و کار کرد پنهان اسباب بازی میتواند از طریق شکل ،رنگ ، طرح، زمینه ونوع کار با وسایل غیر مستقیم به کودک القاءشود.اثر مخرب اسباب بازی بیشتر از این نوع است مانند عروسکی که کودک را خوشحال می کند ولی به طور نا هوشیار گرایش های جنسی کودک را بیدار و تقویت میکند و میتواند زمینه ساز بی حجابی، سکس و گرایش موسیقی و انحراف های اخلاقی کدک درآینده باشد.

ب)اسباب بازی و خشونت کودک: اسباب بازی جنگی به کودک چنین وانمود میکند که جنگ،تفریح وسرگرمی است.اسباب بازی جنگی در ایران کپی نمونه های خارجی است و طراحی خاص متخصصان داخلی در آنها وجود ندارد و میتوان روحیه خشونت، دزدی و … را در کودک و نو جوان تقویت کند.

بازی و اسباب بازی و القای مفاهیم جنسی به کودک
طرز تکر غالب، در فرهنگ امروز غرب ، آن است که در همه زمینه ها از انگیزه های جنسی استفاده شود از این نگرش حتی به دنیای معصومانه و دوست داشتنی کودکان نیز وارد شده و رنگ خشن و شهوانی به دنیای معصوم انها بخشیده است.
اسباب بازی و بازی کامپیوتری که القا کننده مفاهیم جنسی باشد حس کنجکاوی و غریزه ی جنسی او را بیدار می کند. ودر دراز مدت می تواند مشکلاتی را در این مورد پدید آورد.

اعتیاد به بازی
اسباب بازی خودکار و بازی های کامپیوتری که در ردیف بازی های فردی قرار می گیرند و باعث محرومیت از تعامل از گروه همسالان است باعث عدم تحقق صحیح فرایند اجتماعی شدن است.

مشکلات تولید اسباب بازی در ایران
الف) دانشگاه و مراکز تحقیقاتی به طراحی اسباب بازی توجه نکرده و از نیروهای فنی و متخصص و هم آهنگ ، با فرهنگ ایرانی در تولید اسباب بازی به کار گرفته نمی شود.
ب) نبود سازمانی برای نظارت برتولید و پشتیبانی از اسباب بازی عامل ورود سلیقه و انگیزه های مختلف به ساخت اسباب بازی شده است .
ج) نبود نظارت بر واردات اسباب بازی که باعث شده به دلیل جذابیت آنها ، کودکان و نوجوانان به اسباب بازی ساخت خارج علاقه ی بیشتری نشان دهد.
د) پشتیبانی نکردن از تولید کنندگان داخلی با عدم ارائه تسهیلات بانکی به آنها که باعث می شود از کیفیت محصولاتشان کاسته شود.
هـ) نبود استاندارد و معیارهای تعریف نشده در تولید و ساخت اسباب بازی با این توضیح که طراحان خارجی به دلیل بکار گیری روش ها و اول فنی مناسب در کارها توانسته اند طرح های خودشان را با سلیقه خاص مصرف کننده منطبق کنند. در حالی که طراحان ما بر اساس سلیقه شخصی خود و با تقلید از اسباب بازی خارجی اقدام به تولید می کنند.

نکاتی برای تولید کنندگان اسباب بازی
ضرورت دارد کارخانه ها بخشی بنام “پژوهش”داشته باشند.
زیرا ساخت اسباب بازی ، در حقیقت یک کار فرهنگی برای رشد و تکامل شخصیت کودک و نوجوان است.
رعایت کردن “فرهنگ خودی” (به معنای باورهای یک جامعه) زیر نظر کارشناسان تعلیم و تربیت در اندیشه اسلامی. در اندیشه اسلامی همه باورها بر اساس تعالیم الهی شکل می گیرد.
پیشنهاد می شود بازی های سنتی احیاء شود ولیبه صورت بسیار جذاب و متنوع هیچ یک از اسباب بازی سنتی جنبه بد اموزی ندارد.

پیشنهادهایی برای نظارت بر تولید واردات اسباب بازی:
– تاسیس سازمانی برای تعیین معیارهای لازم جهت تولید اسباب بازی .
– بکارگیری شیوه هایی جهت انتقال مفاهیم ملی و مذهبی به کودکان.
– استفاده همه تولید کنندگان از نظر تخصصان روان شناسی و علوم تربیتی وطراحان صنعتی
– وزارت بهداشت و درمان مواد اسباب بازی را از نظر کیفیت،رنگ و جنس بررسی کنند
– برگزاری سمینار هایی با ساتفاده از کارشناسان درباره اسباب بازی و پی آمد های آنان
– تولید نشریه به ویژه اسباب بازی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>