زردی نوزادی

زردی خفیف معمولا خود به خود رفع می شود، ولی مواردی وجود دارد که اگر مشاهده شود بیمار باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد…

یکی از شایع‌ترین مشکلات نوزادان، زردی است به طوری که تا ۶۰ درصد نوزادان، درجاتی از زردی را دارند. بیلیروبین ماده‌ای است که محصول نهایی کاتابولیسم پروتئینی به نام هم (Heme) است و اگر سرعت تجزیه آن در کبد کم باشد یا سرعت تولید این ماده زیاد باشد، بیلیروبین در بدن و بویژه در پوست رسوب کرده و نوزاد زرد‌رنگ می‌شود.

زردی متن

علل زیادی برای افزایش زردی وجود دارد که یک به یک باید بررسی شود و عبارت است از: کمبود شیر مادر و کم آب شدن بدن نوزاد، بیماری های خونی مانند ناسازگاری خون نوزاد با مادر، فاویسم، افزایش گلبول های قرمز و به طور کلی بیماری هایی که موجب تجزیه گلبول قرمز می شود، تولد زودهنگام، وجود عفونت، تاخیر در دفع مدفوع، انسداد روده، کمبود اکسیژن هنگام تولد، کاهش قند و کاهش دمای بدن، مصرف برخی از داروها، خونریزی داخلی، کم کاری تیروئید، بیماری های ژنتیکی کبدی و در نهایت حتی گاهی عامل زردی، خود شیر مادر است.

زردی خفیف معمولا خود به خود رفع می شود، ولی مواردی وجود دارد که اگر مشاهده شود بیمار باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

برخی از این نشانه های خطر عبارت است از وجود زردی در روز اول تولد، ناسازگاری خونی و بیماری های خونی، عفونت، وزن پایین نوزاد، سابقه فوتوتراپی یا تعویض خون در فرزند قبلی.

نشانه های بالینی و تشخیص

زردشدن سفیدی چشم، پوست پیشانی و صورت از نشانه های اولیه است، با گذشت زمان و در صورت افزایش بیشتر بیلیروبین، پوست بدن از بالا به سمت پایین زرد می شود.

گاهی این زردی براحتی تشخیص داده نمی شود و بهتر است از بیمار نمونه خون گرفت تا مقدار زردی دقیق تر مشخص شود، امروزه با دستگاه های جدید با گرفتن حتی یک قطره خون می توان مقدار زردی را اندازه گیری کرد.

دستگاه دیگری نیز وجود دارد که با قرار دادن روی پوست زردی را نشان می دهد و به خونگیری نیاز نیست، ولی متاسفانه دقت آن کمتر است و در موارد خطر روش خونگیری بهتر است.

عوارض زردی

مهم ترین عارضه زردی، کرن ایکتروس است که به علت رسوب بیلیروبین در مغز رخ می دهد و در مراحل اولیه با علائمی مانند کاهش تغذیه، شلی بدن و تشنج مشخص می شود. بتدریج ممکن است تغییراتی رخ دهد و اندام ها در حالت انقباض درآیند و تب نیز پدیدار می شود.

با افزایش سن و در دوران شیرخوارگی بیمار دچار کاهش شنوایی، اختلال تکلم، اختلال حرکت و درجاتی از عقب ماندگی ذهنی می شود.

متاسفانه این عوارض برگشت ناپذیرند، پس بهتر است والدین برای معاینه مجدد نوزاد در هفته اول تولد دوباره مراجعه کنند تا این بیماری زودتر تشخیص داده شود.

درمان

استفاده از نور آبی با فرکانس مخصوص که از سوی دستگاه فوتوتراپی ایجاد می شود، می تواند زردی را کاهش دهد، استفاده از لامپ های معمول مهتابی اثری در درمان ندارد.

اگر زردی نوزاد بالا باشد حتی خون نوزاد را باید تعویض کرد تا به مغز آسیبی نرسد.

منبع: جام جم آنلاین

۱۶
اسفند ۱۳۹۳
مادربانو
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. samin گفته:

    بچه ی منم زردی داشت وقتی به دنیا اومد. مطلب خوبی بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>