استفاده از کامپیوتر در کودکان

استفاده از کامپیوتر برای کودکان کمتر از سه سال توصیه نمی شود و کامپیوتر در سنین کودکی باید موجب افزایش خلاقیت و انگیزه شود. به گزارش وب دا؛ عضو مرکز تحقیقات علوم رفتاری و روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه انرژی کودکان بهتر است صرف یادگیری مهارت های حرکتی، زبانی، ارتباط برقرار […]

استفاده از کامپیوتر برای کودکان کمتر از سه سال توصیه نمی شود و کامپیوتر در سنین کودکی باید موجب افزایش خلاقیت و انگیزه شود.

به گزارش وب دا؛ عضو مرکز تحقیقات علوم رفتاری و روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه انرژی کودکان بهتر است صرف یادگیری مهارت های حرکتی، زبانی، ارتباط برقرار کردن و بازی کردن شود، خاطر نشان کرد: ‌بعد از سه سالگی، فعالیتهای کامپیوتری مورد استفاده توسط کودک باید به نوعی باشد که باعث افزایش خلاقیت و انگیزه او شود و به او فرصتی برای بازی کردن، کشف کردن و تجربه کردن بدهد، فعالیتهایی که پایان آن باز است و کودک قدرت انتخاب دارد.

دکتر ابراهیم عبداللهیان مهم ترین عامل برای تعیین اثرات مثبت و یا منفی استفاده از کامپیوتر را مدت زمان استفاده از آن عنوان کرد و گفت: ‌کودکی که ساعات طولانی از روز را پای کامپیوتر می نشیند ازسایر فعالیت های لازم برای رشد مانند فعالیت های تحصیلی، ارتباطی و اجتماعی عقب می ماند .

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: ‌استفاده زیاد و کنترل نشده از کامپیوتر در زمان های طولانی می تواند منجر به چاقی، افت عملکرد ارتباطی و اجتماعی و افزایش احساس تنهایی و افسردگی شود.

وی خاطر نشان کرد: ‌استفاده از بازی های خشن کامپیوتری به خصوص در کودکانی که از نظر سرشتی یا محیط خانوادگی مستعد پرخاشگری و یا اختلالات رفتاری هستند، با افزایش پرخاشگری همراه است.

عضو مرکز تحقیقات علوم رفتاری و روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه چنانچه از کامپیوتر برای برنامه های صحیح آموزشی استفاده شود فرصتی را برای خلق کردن و اکتشاف در اختیار کودک قرار می دهد، خاطر نشان کرد:‌ استفاده از نرم افزارهای متناسب با سطح رشد کودک فرصتی را برای تفکر، اکتشاف و به دست آوردن پاسخ در اختیار کودک قرار می دهد و قدرت تفکر و خلاقیت او را شکوفا می کند و توانایی تفکر حل باید فعالیتهایی باشد که به کودک اجازه انتخاب و کنترل دهد .

دکتر عبداللهیان خاطر نشان کرد: ‌استفاده از کامپیوتر به خصوص می تواند برای کودکان و دانش آموزانی که محدودیت، ناتوانی و یا نیازهای خاصی دارند، مفید باشد. مانند کودکانی که به دلیل ناتوانی های مربوطه نمی توانند از روش های آموزش سنتی بهره ببرند و یا استفاده از این روش ها برای آنها مشکل است مانند کودکانی که مشکل یادگیری، اختلالات رفتاری خفیف و یا مشکل توجه و تمرکز، شنوایی و تکلمی دارند مفید باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به والدین توصیه کرد: ‌زمان استفاده از کامپیوتر را برای فرزند خود محدود کنند، اگر قرار باشد کودک تمام وقت خود را صرف وسایل الکترونیکی چون کامپیوتر، تلویزیون، پلی استیشن و موارد دیگر کنند، دیگر زمانی را برای بازی های رو دررو و گروهی نخواهد داشت و این از آن جهت نگران کننده است که فرصت رشد مهارت های ارتباطی و اجتماعی را از کودک می گیرد.

منبع: و ب د ا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>