انگل ژیاردیا شایع ترین انگل روده ای در کودکان است

رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: انگل تک یاخته ژیاردیا لامبیا یکی از شایع ترین انگل های روده ای در کودکان است، که بر اثر خوردن کیست انگل در آب و مواد غذایی خام آلوده به فاضلاب ایجاد می شود. به گزارش وب دا؛ دکتر عبدالعلی مشفع ضمن بیان این مطلب گفت: این […]

رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: انگل تک یاخته ژیاردیا لامبیا یکی از شایع ترین انگل های روده ای در کودکان است، که بر اثر خوردن کیست انگل در آب و مواد غذایی خام آلوده به فاضلاب ایجاد می شود.

به گزارش وب دا؛ دکتر عبدالعلی مشفع ضمن بیان این مطلب گفت: این انگل در ابتدای روده باریک انسان مستقر شده و با تحریک سلول های این ناحیه و همچنین ایجاد اختلال در عملکرد آنزیم ها و مواد صفراوی باعث اختلال در جذب مواد در روده می شود.

وی اظهار داشت: علائم بالینی ژیاردیازیس شامل درد ناحیه اپی گاستر، نفخ، آروغ و اسهال می باشد.در صورت مزمن شدن این بیماری، سندرم سوء جذب اتفاق می افتد که به علت طولانی شدن اسهال باعث می شود بسیاری از مواد لازم و ضروری برای رشد کودک دریافت نشود و لذا با اختلال در رشد کودک و ضعف و لاغری، بیماری ادامه می یابد.

این دکترای انگل شناسی با بیان اینکه کودکان نسبت به بزرگسالان در مقابل آلودگی حساسیت بیشتری دارند، تصریح کرد: برای تشخیص این بیماری آزمایش سه نوبته مدفوع پیشنهاد می شود.

دکتر مشفع خاطرنشان کرد: برای درمان از داروهای مترونیدازول و اورنیدازول استفاده می شود و برای پیشگیری از آلودگی باید از خوردن آّب و غذای آلوده خودداری کرد و همچنین دفع بهداشتی مدفوع و فاضلاب انسانی برای کنترل بیماری توصیه می شود.

منبع: و ب د ا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>