ارتباط با کودکان، بی‌شناخت دنیایشان میسر نیست

شما در بازی‌ می‌توانید به سلایق کودکان پی ببرید

برای برقراری ارتباط با کودکان ابتدا باید از شناخت دنیای آن‌ها آغاز کرد. باید پشت دریچه چشم‌های او ایستاد و همه چیز را آن‌گونه که او می‌بیند، دید. اگر هنرمندی می‌خواهد وارد حوزه کودک شود، باید امکانات مخاطبان خود را بشناسد؛ نیازهایشان را، خواسته‌هایشان را. اگر هنرمند دارای شناخت کافی نسبت به مخاطبش نباشد، نمی‌تواند ارتباط موثر با آن‌ها برقرار کند. او باید از نیازهای کودکان مطلع باشد، دنیا و نوع نگاهشان به دنیا را درک کند. او باید زبان کودکان را بداند، دنیای آن‌ها با دنیای ما متفاوت است. هر چیز در نگاه آنها رنگ و تاثیر متفاوت با آنچه در دنیای ماست، دارد.

84199282-9a15-40d6-bc9d-247cd05abb8c

لذا تحقیق و توجه به خواسته‌های کودکان در این راستا بسیار حائز اهمیت است. پدر و مادرها نیز باید توجه داشته باشند که در برخورد با بچه‌ها خود را ملزم به شناخت دنیای آن‌ها بدانند و خود را به دنیای آنان نزدیک کنند تا بتوانند نیازهایشان را بشناسند و سپس به طرق مختلف موارد لازم را به آنان آموزش دهند. از مواردی که می‌تواند به والدین برای رسیدن به این هدف کمک کند، قصه خوانی است. با توجه به این‌که کشور ما به نوعی صاحب گنجینه‌های بسیاری از اینگونه‌ است، بجاست تا والدین از این گنجینه‌های معنویی که نقش بسیار مهمی در تکوین شخصیت کودکان دارند استفاده کنند تا در شکل گیری شخصیت‌ کودکان در دستیابی به شجاعت، نوع دوستی، جوانمردی که پیام بسیاری از قصه‌هاست، بهره ببرند.

و بدین‌گونه بتوان کودک را متوجه دنیای اطرافش کرد و او را با صفات نیک و عادات خوب آشنا کرد. حالا اگر هنرمندی خواست از این دست آثار پدید آورد که نکته‌های آموزنده در دل آن نهفته است، باید به این نکته اشراف و توجه داشته باشد که آثار به وجود آمده برای کودکان، باید اندیشمندانه باشد، سرشار از موسیقی باشد، بسیار ظریف‌تر و دقیق‌تر از آن‌چه حتی برای بزرگسالان ساخته می‌شود. والدین نیز باید توجه داشته باشند که در حین خواندن قصه، نکات مثبت و موثر آن را برای بچه‌ها بازگو کنند. راه دیگری که می‌توان از کانال آن به کودکان تعالیمی داد بازی با آن‌هاست. نقش بازی نیز در رشد فکری کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است.

بازی‌هایی که ردی از تفکر و نکته بینی و نکته سنجی در پس آن‌ها پنهان است. زمانی را که کودک صرف بازی می‌کند نباید زمان اتلاف شده تلقی کرد. بازی به کودکان شادی و شادابی می‌دهد. بازی در زندگی کودکان مسئله‌ای جدی است که فرصت گران‌بهایی برای آموختن مهیا می‌کند. آن‌ها در بازی می‌آموزند که اعتماد به نفس پیدا کنند، آن‌ها در بازی برقراری ارتباط با دیگران و مشارکت را می‌آموزند. آن‌ها در بازی فرا می‌گیرند که ریزبین و نکته سنج باشند، بازی به آن‌ها سرعت عمل می‌دهد، بازی به‌ آن‌ها روحیه می‌دهد و به بدن آن‌ها به واسطه تحرکی که ایجاد می‌کند، سلامتی را هدیه می‌کند. سعی کنید در بازی با آن‌ها شرکت کنید و رابطه دوستی باآن‌ها برقرار کنید تا این زمینه‌ای شود در ارتباط بر قرار کردن با آن‌ها در جوانی.‌ تا به واسطه این ارتباط از پنهان‌کاری‌های دوره‌جوانی او جلوگیری کنید. سعی کنید در حین بازی آداب اجتماعی و چگونگی رفتار با دیگران را به صورت غیر مستقیم به آنها بیاموزید.

gty

شما در بازی‌ می‌توانید به سلایق کودکان و اندیشه‌ها و نوع نگرش آن‌ها پی ببرید. راه دیگری که کمک می‌کند تا گوشه‌های پنهان تفکر کودکتان را ببینید، توجه و دقت در انتخاب بازی آن‌ها و یا نقاشی‌های آنان است. شما می‌توانید با تفکر در آن‌چه او تحت عنوان یک نقاشی، بر چهره سپید کاغذ ترسیم می‌کند نوع نگاه او به جهان را کشف کنید، نیازهای او را بشناسید، مشکلاتش و نقاط توجهش را ببینید. حتی از رنگ‌هایی که به دفعات استفاده می‌کند می‌توان به این زوایا دست یافت. به گفته روانشناسان در اغلب نقاشی‌های کودکان، خورشید دیده می‌شود. آن‌ها بر این باورند که خورشید نشانه امنیت، خوشحالی، گرما، قدرت و باز به قول آنان خورشید به معنی پدر است. وقتی رابطه کودک و پدر خوب است، کودک خورشید را در حال درخشیدن می‌کشد. و وقتی رابطه آن دو مطلوب نیست کودک خورشید را در پشت کوه ناپدید می‌کند. رنگ آبی در خطوط او، نشانه آرامش درونی اوست. و رنگ قرمز و سیاه، نشانه ترس.

این‌ها نوعی زبان نهفته‌اند که کودک قادر به بیان آن‌ها نیست و بدین‌گونه در قالب رنگ و نقاشی به مرحله ظهور رسیده‌است. به همین دلیل آشنایی کودکان با هنر در خردسالی از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر خصوصیات و حسن‌های دیگر هنر که روح را دچار لذت و آرامش می‌کند، هنر وسیله‌ای برای برقراری ارتباط با دنیای بیرونی ودرونی انسان است. تسلط نداشتن به هنر، امکان برقراری ارتباط با دنیای درونی و بیرونی فرد را دشوار و گاهی غیر ممکن می‌کند. کودکی که نتواند با زبان هنر با دنیای اطرافش مرتبط شود، رشد شخصیتی‌اش دچار اختلال می‌شود.

منبع: قانون

۱۸
بهمن ۱۳۹۱
مادربانو
دیدگاه‌ها ۲ دیدگاه
برچسب‌ها

یک پاسخ برای : 2

 1. علي روستايي گفته:

  سلام دوست عزیز. نویسنده مطلب
  ارتباط با کودکان، بی‌شناخت دنیایشان میسر نیست
  بنده هستم. بد نیست اگر در کنار ذکر منبع نام نویسنده را هم درج کنید. اینطور به نویسنده هم ارج نهاده می‌شود هر چند جزو قوانین نیست. جسارت بنده را به مهر ببخشید.

  • مادر بانو گفته:

   سلام
   بله پیشنهاد شما کاملا درست است. متاسفانه منبعی که ما این مطلب را از آن برداشتیم، تا آنجایی که یادم است نام شما را ذکر نکرده بود.
   ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>