میان دل و کام…

اما آن مادری که در همین شرایط طوفانی، با قلبی طوفانی، آرام می ماند و شکرگزار است… اوست که بالا می رود. بالاتر… نمی دانیم چند پله. چقدر… اما پروازها، در گرو همین سکوت ها و رضایت هاست. رضایت، در شرایط سخت. وگرنه رضایت از آسانی و راحتی که کاری ندارد.

نویسنده: مادربانو

یادم هست یک بار مادری از سختی ها و دغدغه ها و هوس های روزهای بارداری ش نوشته بود و در کامنت ها بحث خیلی مفصلی در گرفته بود در باب اینکه حتی در شرایط سخت بارداری هم خوب است خویشتن دار باشیم و عده ای در پاسخ می گفتند از یک مادر باردار در این شرایط خاص نمی شود توقع داشت عارف باشد و لب به گله و شکایت نگشاید و خلاصه بحثی بود چالشی…

دل و کام

مطمئنا هر کسی مختار است در هر شرایطی، هر نوع رفتار یا واکنشی داشته باشد. بحثی نیست.

اما بزرگان ما، شرایط سخت را فرصتی برای عشق بازی می دیدند و از آن بهره های معنوی ای می بردند که شاید در شرایط معمول، به آن دست نمی یافتند.

کشیدند در کوی دلدادگان                  میان دل و کام، دیوار ها

احادیث و روایاتی هم داریم مبنی بر مخفی نگه داشتن بیماری، یا نگفتن از سختی ها… که مطمئنا بی حکمت نیستند. شاید یکی از حکمت های قابل فهمش برای امثال من این باشد که وقتی مشکلات را با دیگران به اشتراک می گذاریم، فرصت عشق بازی با پروردگار را از دست می دهیم. چون سبک می شویم. چون حرف هایمان را به بقیه گفته ایم و حرفی نمی ماند. در حقیقت، خودمان را از هم صحبتی با او محروم کرده ایم. می توانستیم خودمان را برای خالق هستی «لوس» کنیم و با او «درد دل» کنیم. اما تمام لوس کردن ها و درد دل هایمان را با «دیگران» سهیم شدیم.

می دانم…

شرایط سخت، شرایط سخت است. کسی از کسی انتظار ندارد در شرایط سخت، عارف باشد.

حتما دیده اید مادری را که در اوج بیماری فرزندش، مثل اسفند روی آتش بال بال می زند. بی تابی می کند. گریه می کند. طبیعی است. حتی اگر لب به گله و شکایت هم باز کند کسی خرده ای نمی گیرد. همه می گویند مادر است. برایش سخت است. جگر گوشه اش دارد از دست می رود.

اما آن مادری که در همین شرایط طوفانی، با قلبی طوفانی، آرام می ماند و شکرگزار است… اوست که بالا می رود. بالاتر… نمی دانیم چند پله. چقدر… اما پروازها، در گرو همین سکوت ها و رضایت هاست. رضایت، در شرایط سخت. وگرنه رضایت از آسانی و راحتی که کاری ندارد.

اگر مرادِ تو این است، بی مرادیِ من        تفاوتی نکند، چون مراد یار من است

۰۸
تیر ۱۳۹۳
مادربانو
دیدگاه‌ها ۹ دیدگاه

یک پاسخ برای : 9

 1. m.gh گفته:

  الان متوجه شدم که تاریخ نوشته اتون ۸ تیرماه بوده . انگار که برای من نوشته بودینش . ممنون بازم

 2. m.gh گفته:

  نتونستم بفهمم تاریخ نوشتن این مطلب تون ماله کی هست ؟؟!! ولی ممنون … می دونین که برای من لازم بود اینا رو بخونم و بشنوم . از همراهی های صمیمانه ات تو روزای سختی ممنونم . برامون دعاااا کن لطفا .
  از تاریخ اون امتحان ! تا حالا همیشه دعا می کنم “خدایا کمک م کن همونطوری که تو می خواهی صبر کنم ” ……….. و تا زنده ام شااااکر باشم .

  • مادر بانو گفته:

   عزیزم
   مطمئن باش خدا با تو و قلب شکسته ت همراهه. ما هر چی تلاش کنیم تو رو درک نمی کنیم ولی اونی که از همه چی خبر داره اجر صبرت رو می ده.
   منم دوست خوبی نبودم و کم کاری کردم.

 3. زهرا گفته:

  ممنونم یه چیزایی رو به یادم آورد که داشتم فراموش میکردم.خدا خیرتون بده

  • مادر بانو گفته:

   من هم این مطالب رو از بزرگان و دوستانی یاد گرفتم که توی اوج سختی مثل کوه ایستادن و شاکر و صبور بودن. خدا بر توان شون بیفزاید و اجر عظیم بهشون عنایت کند.

 4. عاااااااااااااالی بود
  کاملا مناسب حال الان من!
  یک دنیا ممنون

 5. یک مادر گفته:

  مطلب خوبی بود. ولی بازم به نظرم کسی که دچار یه سختی و امتحان می شه دیگه کسی نمی تونه در موردش قضاوت کنه و بگه که باید آروم باشی و شلوغش نکنی. آدم تا به یه مشکلی دچار نشه نمی تونه شرایط و سختیشو درک کنه.

  • زهرا گفته:

   ولی یادمون باشه که سختی برای همه هست و میشه گفت همه آدما شرایط سخت رو تجربه میکنند،چه اونی که صبوره،چه اونی که جزع و فزع میکنه.

   • مادر بانو گفته:

    بله هر کسی یه نوع از سختی رو تجربه می کنه. یکی لحظه ای و یک دفعه ای، یکی طولانی و عمری… یکی با مرگ عزیزش یکی با مریضی و…. میگن مشقت بین انسان ها به تساوی تقسیم شده. چون روزه هستم و اطمینان صد در صد ندارم نمی تونم بگم کلام معصوم هست ولی واقعا اگه توی زندگی ها دقت کنیم بهش می رسیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>