فرزندآوری از اولویت خارج شده است

محمدعلی بدری: میانگین فاصله بین ازدواج تا ولادت نخستین فرزند، در سال‌های اخیر به ۳.۵ سال رسیده است. پس از آن اگر علاقه‌ای به داشتن فرزند دیگر باقی باشد، مرد و زن جوان ترجیح می‌دهند ۵ سال پس از فرزند اول، فرزند دومشان به دنیا بیاید؛ یعنی در نیمه‌های سال نهم زندگی مشترک.این در حالی […]

محمدعلی بدری: میانگین فاصله بین ازدواج تا ولادت نخستین فرزند، در سال‌های اخیر به ۳.۵ سال رسیده است.

پس از آن اگر علاقه‌ای به داشتن فرزند دیگر باقی باشد، مرد و زن جوان ترجیح می‌دهند ۵ سال پس از فرزند اول، فرزند دومشان به دنیا بیاید؛ یعنی در نیمه‌های سال نهم زندگی مشترک.این در حالی است که در یک برآورد خوش‌بینانه و براساس آمار طرح سنجش سلامت در سال ۹۱خورشیدی، ۳۵درصد خانواده‌های دارای فرزند، یک فرزند، ۴۶درصد ۲فرزند و ۱۲٫۶ درصد ۳فرزند دارند.
همچنین به گفته معاون بهداشتی وزیر بهداشت ۲۵درصد زوجین کشور اکنون نابارورند. باید به آمار علی‌اکبر سیاری درباره ناباروری، زوج‌هایی را هم اضافه کرد که خود تمایلی به بچه‌دارشدن ندارند.

نسخه عملیاتی در دست مردم است

این معاون وزارت بهداشت در پاسخ به اینکه نسخه عملیاتی وزارت بهداشت برای افزایش رشد جمعیت در حال حاضر چیست؟ به فارس گفته است: نسخه عملیاتی ازدواج و رشد جمعیت دست ما نیست و خانواده‌ها باید زودتر تصمیم بگیرند که ازدواج کنند و موانع ازدواج و فرزندآوری را باید برطرف کرد.

هشدار سیاری به این خاطر است که نرخ باروری در کشور زیر۲درصد و سطح جانشینی ۱٫۷ درصد است به این ترتیب تا پایان سال۱۴۲۰جمعیت کشور با این روند به ۸۸تا ۹۰میلیون نفر می‌رسد و بعد از آن جمعیت کاهش می‌یابد و هرم جمعیتی معکوس می‌شود. حداقل گامی که وزارت بهداشت می‌تواند جهت تحقق سیاست کلان حکومت برای تعدیل کاهش رشد جمعیت بردارد این است که دست‌کم کاری کند تا مادر باردار سالم بماند، زایمان ایمن داشته باشد و به موقع تغذیه نوزاد خود را شروع کند.

به گفته معاون بهداشتی وزارت بهداشت، اگر ما بتوانیم شاخص مرگ‌ومیر مادر و نوزاد را بهبود ببخشیم و هر دو در روند زایمان سالم بمانند، در واقع به رشد جمعیت کمک کرده‌ایم.علاوه بر این گفته سیاری، سیاست‌های کلان جمعیتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال تصویب است و بناست سیاست‌هایی تصویب شود که زمینه ازدواج و فرزندآوری فراهم شود تا به رشد جمعیت کمک کند.

سریع‌ترین افت تاریخ

تغییر سیاستگذاری‌های جمعیتی از «کنترل جمعیت» به «افزایش جمعیت» از آنجا شروع شد که نخستین نتایج سرشماری سال۹۰اعلام شد. ‌تحلیل نتیجه‌های سرشماری سال۹۰نشان داد کاهش نرخ باروری در کشور به‌گونه‌ای است که هم‌اکنون بیشترین نرخ کاهش جمعیت در منطقه مربوط به ایران است و اعلام شده که ایران سریع‌ترین افت نرخ باروری در تاریخ بشر را دارد.
گزارش مؤسسه اینترپرایز آمریکا نشان می‌دهد که باروری در ایران به شکل حیرت‌آوری در طول ۳۰سال گذشته ۷۰درصد کاهش داشته و یکی از سریع‌ترین افت باروری‌هایی که تا‌کنون در تاریخ بشر ثبت شده متعلق به ایران است.

در سال ۸۰نرخ باروری در ایران به ۲تولدبه ازای هر زن رسید که این میزان تولد توان لازم برای جایگزینی جمعیت را نداشت، بنابراین نرخ رشد جمعیت با کاهش روبه‌رو شد. گزارش سازمان ملل در سال۲۰۱۲نسبت به کاهش جمعیت ایران هشدار داده و اعلام کرده بود که در این شرایط ممکن است تا پایان قرن کنونی جمعیت ایران به ۵۰درصد کاهش پیدا کند.

منبع: همشهری آنلاین

۱۸
فروردین ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. فاطمه گفته:

    خود کرده را تدبیر نیست!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>