حضرت محمد(ص) درباره رعایت حقوق یکدیگر چه سفارش کرده است؟

پیامبر گرامی (که درود خدا بر او باد) توصیه های بسیاری درباره رعایت حقوق یکدیگر به پیروان دین الهی کرده است. چند روایت از کتاب «نهج الفصاحه» در این باره را به انتخاب خبرآنلاین می خوانید. * الکافی: دوستی مرد برای برادر مسلمانش با سه صفت همراه است: با صورت گشاده او را ملاقات می […]

پیامبر گرامی (که درود خدا بر او باد) توصیه های بسیاری درباره رعایت حقوق یکدیگر به پیروان دین الهی کرده است. چند روایت از کتاب «نهج الفصاحه» در این باره را به انتخاب خبرآنلاین می خوانید.

* الکافی: دوستی مرد برای برادر مسلمانش با سه صفت همراه است: با صورت گشاده او را ملاقات می کند، در مجلس برای او جا باز می کند و او را به بهترین نامش صدا می کند.

*وسائل الشیعه: هر کس عیب برادر مسلمانش را آشکار کند هفتاد هزار ملک او را لعن می کنند.

*کشف الریبه: مسلمان، برادر مسلمان است، به او ظلم نمی کند و او را خوار نمی سازد و به او خیانت نمی کند.

*مستدرک الوسائل: بنده ی دورو که در برابر مردم به صورتی و در پشت سر آنها به صورت دیگر است، چه بد بنده ای است، اگر به برادر مسلمانش خیری برسد حسادت می ورزد و اگر گرفتار شود، او را خوار می کند.

*الاختصاص: هر مسلمانی در مقابل مسلمان دیگر ۶ حق دارد: آنکه وقتی او را دید به او سلام کند، وقتی عطسه کرد برای او طلب عافیت کند، اگر مریض شد به عیادتش برود، دعوت او را اجابت کند، زمانی که از دنیا رفت بر او شهادت بدهد، هر آنچه برای خود می پسندد برای او نیز بپسندد و زمانی که کنارش نبود خیرخواهش باشد.

*اعلام الدین: هر کس در معامله با مسلمان غش کند(مثلا جنسی را با پست تر از آن مخلوط کند) از ما نیست و هر کس به صورت مسلمانی صدمه ای بزند، خداوند روز قیامت آتش را بر او مسلط می کند و هر کس شب بخوابد و در قلبش کدورتی از برادر مسلمانش باشد با خشم خدا خوابیده و چنین بیدار می شود که خشم خدا او را فراگرفته است، مگر این که توبه کند و برگردد زیرا اگر بدون توبه بمیرد، غیر مسلمان مرده است.

منبع: خبرآنلاین

۲۸
دی ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *