راه های افزایش شیر مادر

بسیاری از مادران شیردهی را از همان آغاز زایمان شروع می کنند اما تعداد بسیاری دیگر این شیردهی را تا دو الی سه ساعت پس از زایمان به تعویق می اندازند و این مساله عامل کم شیری مادران و به وجود آمدن مشکلات تغذیه ای نوزادان می شود. توصیه های مهم: شیردهی را یک ساعت […]

بسیاری از مادران شیردهی را از همان آغاز زایمان شروع می کنند اما تعداد بسیاری دیگر این شیردهی را تا دو الی سه ساعت پس از زایمان به تعویق می اندازند و این مساله عامل کم شیری مادران و به وجود آمدن مشکلات تغذیه ای نوزادان می شود.

images (6)

توصیه های مهم:

شیردهی را یک ساعت پس از زایمان آغاز کنند.

در بیمارستان تنها نوزاد با شیر مادر خود تغذیه شود و از مکمل هایی از جمله آب و غیره استفاده نشود.

به هیچ عنوان در بیمارستان برای نوزادان خود از پستونک استفاده نکنند.

حجم شیر مادر با تکرر شیردهی افزایش می ‌یابد

حجم شیر مادر رابطه ی مستقیمی با تکرر شیردهی دارد و تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر موجب تولید شیر بیشتر می ‌شود. همچنین با شروع مصرف غذاهای کمکی و کاهش دفعات شیردهی، حجم شیر تولید شده کاهش می ‌یابد و نیاز مادر به مواد مغذی نیز به تعادل می ‌رسد.

نیاز مادر شیرده حدود ۵۰۰ کیلوکالری بیش از دوران قبل از بارداری افزایش پیدا می ‌کند. برای تأمین این مقدار کالری علاوه بر مصرف مواد غذایی مقوی شامل انواع چربی‌ ها و پروتئین، از چربی ‌های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری نیز استفاده می‌ شود و دریافت کالری ناکافی موجب کاهش تولید شیر می ‌شود.

مادران شیرده برای پیشگیری از کم آبی بدن باید به اندازه کافی حدود ۸ تا ۱۰ لیوان در روز مایعات شامل شیر، دوغ، چای و آبمیوه بنوشند و مواد غذایی آب ‌دار مانند انواع خورشت‌ ها را نیز مصرف کنند

زنان شیرده در وعده ناهار از گوشت ماهی، تخم‌مرغ، مرغ یا حبوبات همراه با نان، برنج، ماکارونی یا سیب‌زمینی استفاده کنند.

 همچنین زنان شیرده به عنوان نوشیدنی در وعده ناهار، دوغ یا آب مصرف کنند؛ شام نیز به صورت یک وعده غذایی کامل باید مصرف شود چرا که یک کودک شیرخوار در طول شب نیز از خواب بیدار می‌شود و شیر مصرف می‌کند و به همین دلیل مادر باید غذاهای مناسب و مغذی مصرف کند تا شیر به میزان کافی تولید شود.

images (7)

تعدادی از گیاهان با مکانیسم ‌های مختلف و از طریق تحریک غدد تولید شیر باعث افزایش شیر مادران می ‌شوند. گیاهانی مانند ریحان، بادام زمینی، ترخون، زیره و رازیانه معطر خاصیت ضد نفخ داشته و با ورود به شیر مادر از دل درد کودک جلوگیری می‌ کنند.

ریحان جزء گیاهان معطر و دارای خاصیت ضد نفخ برای مادر و کودکان است و رازیانه نیز همانند ریحان دارای همان خاصیت به اضافه دارای هورمون ‌های گیاهی است که از طریق تحریک با غدد مترشحه شیر باعث افزایش شیر مادران شیرده می‌ شود.

سیاه دانه نیز با خاصیت ضد درد، ضد سرطان، هضم کننده غذا، کاهش دهنده پرفشاری خون باعث افزایش شیر مادران می ‌شود و مصرف روزانه ۲ گرم سیاه دانه بلامانع است که بهتر است دانه‌ ها له تا اثر آن ها بیشتر شود.

سیب ‌زمینی هم برای مادر مقوی و سالم است و مهم ترین اثر آن ضد درد، ضد میکروب، خواب آور، خلط آور و ادرارآور برای کودک است.

 آب سیرابی هم شیر خانم ها را زیاد و هم معده را قوی می کند.

 خوردن کاهو با سرکه شیره در ازدیاد شیر نافع است.

مصرف دم کرده ی گل بابونه نیز در ازدیاد شیر بانوان موثر است

رازیانه یکی از شناخته‌شده‌ترین گیاهان در تولید و افزایش شیر مادران می‌باشد. رازیانه‌ حاوی ترکیباتی می‌باشد که می‌توانند سبب تغییرات هورمونی شوند بنابراین این ترکیبات دارویی می‌توانند با تحریک تولید استروژن و پرولاکتین که در تولید شیر مؤثر هستند، سبب افزایش ترشح شیرمادر شوند. رازیانه را می‌توان به صورت خام و یا پخته شده مصرف کرد. همچنین می‌توان آن را بخارپز کرده و یا در کره تفت داد و مصرف نمود.

انواع جوانه‌ها به‌ ویژه جوانه جو در ازدیاد شیرمادر مؤثر بوده و علاوه بر این، سبب افزایش میزان چربی شیرمادر شده و در نتیجه شیرمادر چرب‌ تر و مغذی تر بوده و نوزاد احساس سیری بیشتری می‌کند.

از جمله مغزهایی که به تولید شیرمادر کمک می‌کنند، مغز بادام می‌باشد، البته مصرف انواع مغزها به صورت خام بهتر است و از تفت دادن و مصرف مغزهای شور بهتر است اجتناب شود.

ﺳﺒﺰﯾﺠﺎت ﺑﺮگ ﭘﻬﻦ و ﺳﺒﺰ : ﺳﺒﺰﯾﺠﺎت ﺑﺮگ ﭘﻬﻦ ﻣﺎﻧﻨﺪ اﺳﻔﻨﺎج، ﮐﻠﻢ، ﮐﺎﻫﻮ و … از ﺟﻤﻠﻪ ﻣﻮاد ﻏﺬاﯾﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ    ﮐﻪ ﺻﺮف آنﻫﺎ ﺳﺒﺐ ازدﯾﺎد ﺷﯿﺮ ﻣﺎدر ﻣﯽﺷﻮد و ﻣﻨﺒﻊ ﺧﻮﺑﯽ از اﻧﻮاع ﻣﻮاد ﻣﻌﺪﻧﯽ، وﯾﺘﺎﻣﯿﻦﻫﺎ، و آﻧﺰﯾﻢﻫﺎ و ﻓﯿﺘﻮاﺳﺘﺮوژنﻫﺎ ﻣﯽﺑﺎﺷﻨﺪ ﮐﻪ ﻋﻤﻞ ﺷﯿﺮآوری را ﺗﻘﻮﯾﺖ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ .

images (8)

این معجون هم بسیار مفید می‌باشد:

 ۵۰ گرم سیاه دانه را بکوبید (آسیاب نکنید) و با ۳۰۰ گرم عسل مخلوط نمایید و روزی یک قاشق مربی خوری صبح و شب میل نمایند.

 ﺑﺮﺧﯽ از ﻣﻮاد ﻏﺬاﯾﯽ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ ﻃﻌﻢ و ﺑﻮی ﺷﯿﺮ ﻣﺎدر را ﺗﻐﯿﯿﺮ دﻫﺪ ﮐﻪ ﻣﯽ ﺗﻮان ﺑﻪ ﺳﯿﺮ، ﭘﯿﺎز، ﮐﻠﻢ، ﺷﻠﻐﻢ، ﻟﻮﺑﯿﺎی ﺳﺒﺰ، ﺣﺒﻮﺑﺎت، رﯾﻮاس و زردآﻟﻮ اﺷﺎره ﮐﺮد و اﺣﺘﻤﺎل دل دردﻫﺎی ۲۴ ﺳﺎﻋﺘﻪ ﺷﯿﺮﺧﻮار را ﺑﻪ وﺟﻮد آورد ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﻣﺼﺮف آﻧﻬﺎ ﺑﺎ اﺣﺘﯿﺎط ﺑﺎﺷﺪ.

https://scamquestra.com/18-informaciya-ob-afere-iz-zagranicy-42.html

۱۳
بهمن ۱۳۹۱
مادربانو
دسته‌ها سلامت
دیدگاه‌ها ۲ دیدگاه

یک پاسخ برای : 2

 1. فاطمه سلطان شاه گفته:

  بهترین روش برای پرشیر شدن مادر رابگویید

  • مادر بانو گفته:

   نمی شه یک روش رو برای همه گفت. هر مادری، به یک روش خاص جواب می ده و شیرش زیاد می شه. باید متوجه بشید که کدوم روش برای شما مفیدتر از بقیه اس. برای یک نفر خواب خیلی مفیده و برای یکی دیگه خوردن یک خوراکی خاص مثل هندوانه.
   به هر حال پیشنهاد می کنیم همه ی این روش ها رو امتحان کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>