فرزند شیرخوار دارید؟ چاغاله بادام نخورید!

 بادام نارسی که نتوانسته برای خورده‌شدن تا تبدیل‌شدن به بادام کامل صبر کند، در اوایل بهار با تردی و ترشی توأمان خود روی چرخ‌دستی فروشندگان دوره‌گرد و پیشخوان میوه‌فروشی‌ها می‌رود و طرفداران و خریداران پر و پا قرص خود را دارد. این روزها بهانه خوبی دیدیم تا درباره چاغاله بادام گفت‌وگویی با دکتر محمدرضا وفا، […]

 بادام نارسی که نتوانسته برای خورده‌شدن تا تبدیل‌شدن به بادام کامل صبر کند، در اوایل بهار با تردی و ترشی توأمان خود روی چرخ‌دستی فروشندگان دوره‌گرد و پیشخوان میوه‌فروشی‌ها می‌رود و طرفداران و خریداران پر و پا قرص خود را دارد. این روزها بهانه خوبی دیدیم تا درباره چاغاله بادام گفت‌وگویی با دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام دهیم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید.

سلامت: ارزش غذایی چاغاله بادام در مقایسه با بادام کامل چگونه است؟

میوه‌های کال و نارس از نظر ضریب هضم و جذب و همچنین ارزش غذایی با انواع رسیده خود کاملا متفاوت هستند و چاغاله‌بادام هم از این قاعده مستثنی نیست. از یک سو ترکیب‌های نشاسته‌ای بادام در این مرحله به طور کامل تجزیه نشده‌اند و برای انسان قابل‌جذب نیستند و از سوی دیگر مقادیر فراوانی فیبر در بادام نارس یا همان چاغاله بادام وجود دارد؛ فیبرهایی که خود می‌توانند باعث برخی مشکلات گوارشی شوند.

سلامت: چه مشکلاتی؟

همان طور که می‌دانیم دستگاه گوارش انسان قادر به هضم آن نیست و این ترکیب‌ها به صورت هضم نشده وارد روده می‌شوند. در مسیر روده، باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌هایی که به‌طور طبیعی در این اندام هستند، فیبرهای تجزیه‌نشده را به صورت بی‌هوازی تخمیر می‌کنند. از تخمیر این مواد در روده مقدار قابل‌توجهی گاز تولید می‌شود که می‌تواند باعث مشکلات گوارشی مختلف از جمله نفخ و ناراحتی‌های گوارشی در فرد شود. به همین دلیل مصرف زیاد این محصول به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

سلامت: متخصصان تغذیه مصرف فیبرها را برای تندرستی و پیشگیری از سرطان‌های دستگاه گوارش توصیه می‌کنند اما در مورد چاغاله‌بادام، توصیه متخصصان به مصرف کمتر آن است. چرا؟

بله، این نکته کاملا صحیح است. فیبر موجود در چاغاله بادام نیز تفاوتی با سایر فیبرهای گیاهی ندارد ولی باید به این نکته توجه داشت که حد تعادلی در مصرف مواد غذایی پرفیبر وجود داشته باشد. به طور کلی، مصرف بیش از حد تمام منابع غذایی فیبری می‌تواند باعث نفخ شود اما یک تفاوت بین چاغاله‌بادام و سایر میوه‌ها و سبزیجات حاوی فیبر، خوش‌خوراک ‌بودن چاغاله‌بادام است. هر فرد در هر وعده غذایی میزان معینی از سبزی‌ها و میوه‌ها را مصرف می‌کند ولی این مقدار در مورد چاغاله معمولا زیاد است.

سلامت: آیا منع مصرفی در مورد چاغاله بادام وجود دارد؟

افرادی که مبتلا به بیماری‌های گوارشی نیستند، می‌توانند این میوه را بدون هیچ محدودیتی مصرف کنند ولی کسانی که از بیماری‌های دستگاه گوارش رنج می‌برند باید در مصرف آن احتیاط کنند. مسلما برای افرادی که از ناراحتی‌هایی مثل التهاب معده، زخم معده، زخم دوازدهه و… رنج می‌برند، چاغاله بادام انتخاب مناسبی نیست زیرا می‌تواند ناراحتی‌های گوارشی را با شدت بیشتری ایجاد کند. همچنین کودکان و نوجوانان باید در مورد مصرف این میوه همواره حد تعادل را رعایت کنند.

سلامت: توصیه عدم مصرف چاغاله برای مادران دارای فرزند شیرخوار و خانم‌های باردار هم وجود دارد؟

بله، به طور کلی به مادرانی که فرزند آنها در سنین شیرخوارگی است به شدت توصیه می‌شود از خوردن مواد غذایی نفاخ مثل چاغاله بادام پرهیز کنند زیرا عوامل نفاخ موجود در آن می‌تواند از راه دستگاه گوارش جذب و از طریق خون وارد شیر مادر شود و کودک با مصرف شیر مادر دچار دل درد شود که با توجه به حساس بودن کودک در این مرحله از رشد، می‌تواند برای او خطرناک باشد.

سلامت: برای نگهداری بهتر چاغاله چه اقدام‌هایی باید انجام داد؟

درست است که چاغاله‌بادام در اصل یک میوه نارس است ولی روش نگهداری آن تفاوت چندانی با میوه‌های رسیده دیگر ندارد. افراد در درجه اول باید سعی کنند چاغاله‌بادام را به صورت تازه تهیه و مصرف کنند. این میوه قابلیت نگهداری برای مدت طولانی را ندارد اما اگر مقداری از آن باقی ماند، بهتر است در یخچال گذاشته شود.

۵ توصیه چاغاله بادامی!

خرید مقدار اندکی چاغاله بادام برای تغییر ذائقه و تفنن، کار نادرستی به نظر نمی‌رسد. با این حال، با رعایت چند نکته کوچک درباره خرید و مصرف این میوه نارس می‌توان علاوه بر لذت بردن از یک محصول خوشمزه سلامت خود را نیز حفظ کرد:

۱ هنگام خرید تا آنجا که ممکن است، چاغاله‌های ریزتر را انتخاب کنید. چاغاله‌هایی که درشت‌تر هستند در واقع فاصله کمتری با تبدیل شدن به بادام رسیده دارند. به همین دلیل بافت چوبی شده در چاغاله‌های بزرگ‌تر بیشتر و مواد قابل‌جذب آن توسط دستگاه گوارش انسان کمتر است.

۲ چاغاله بادام معمولا به صورت فله‌ای در مجاورت هوای آزاد و توسط فروشندگان دوره‌گرد به فروش می‌رسد، پس حتما از بهداشت فروشنده و سلامت چاغاله‌ها مطمئن شوید.

۳سعی کنید هنگام خرید، چاغاله‌های سالم و بدون لک را انتخاب کنید.چاغاله‌های تغییررنگ‌ داده و تیره معمولا کهنه‌اند. همچنین چاغاله‌های شکسته می‌توانند محل مناسبی برای ورود میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا باشد پس از خوردن آنها صرف‌نظر کنید.

۴ به شستشوی چاغاله‌ها توسط فروشنده‌ها اکتفا نکنید. قبل از مصرف حتما چاغاله‌ها را بشویید. بسیاری از چاغاله بادام‌ها در واقع بادام‌های نارسی هستند که اوایل فصل بهار هنوز حالت چوبی پیدا نکرده‌اند و در اثر عوامل طبیعی مثل باد و باران از شاخه جدا شده و به زمین ریخته‌اند.

۵چاغاله‌بادام معمولا توسط فروشنده در محلول آب و نمک نگهداری می‌شود و فروشنده پس از اندازه‌کردن مقدار مورد نظر شما، مقدار زیادی نمک روی چاغاله‌های خریداری شده، می‌ریزد. سعی کنید چاغاله بادام را با حداقل میزان نمک مصرف کنید تا دچار عوارض مصرف زیاد نمک نیز نشوید.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی هفته نامه سلامت

۱۵
فروردین ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>