«مادربانو» یک ساله می شود

به مرور زمان، دوستان دیگری با مهر و علاقه به گروه پیوستند و توانستیم بخش های متنوع تری را به سایت اضافه کنیم. دوستانی که بدون کمترین چشم داشتی همچنان با اشتیاق همراه ما هستند و تلاش می کنند مطالب مفیدی ترجمه، تالیف یا گردآوری کنند…

نویسنده: سارا عرفانی

سال قبل، در همین روزهای سرد زمستانی، «مادربانو» یا علی گفت و به کمک یکی دو نفر از دوستان فعال فضای مجازی، فعالیت خود را آغاز کرد. شروعی برای جمع کردن مادران دور هم، برای این که بتوانند تجربیات خوب خود را با هم به اشتراک بگذارند.

به مرور زمان، دوستان دیگری با مهر و علاقه به گروه پیوستند و توانستیم بخش های متنوع تری را به سایت اضافه کنیم. دوستانی که بدون کمترین چشم داشتی همچنان با اشتیاق همراه ما هستند و تلاش می کنند مطالب مفیدی ترجمه، تالیف یا گردآوری کنند تا هر روز که شما به این پایگاه سر می زنید، حرف های جدیدی برای خواندن و دانستن پیدا کنید. از مطالب تربیتی و تکنیک های مادرانه گرفته تا آشپزی و هنر و آنچه به سلامت و بهداشت و اخبار حوزه ی مادر و کودک ارتباط دارد. به جرات می شود گفت «مادربانو» تنها پایگاه اختصاصی مادران است که در تمام زمینه های مورد نیاز «یک مادر» مطالب تحلیلی و تالیفی دارد و به جنبه های مختلف و مورد نیاز مادری می پردازد. ضمن این که هر روز تعدادی از دوستان، به رصد اخبار مرتبط می پردازند تا شما را در جریان آخرین یافته ها و خبرهای مربوط به مادر و کودک قرار دهند.

این روزها که خیلی از فضاهای مادرانه، پر شده از دغدغه ی انواع جشن ها و مهمانی ها، از ویارانه و جشن سیسمونی گرفته تا جشن نامگذاری و دندانی و جشن قدم و یک سالگی و دو سالگی… با مدل های رنگ به رنگ غذا و پیش غذا و دسر و سالاد و گیفت و … انگار می کنی تمام هم و غم مادران در عرصه ی تربیت و رشد و تعالی فرزند، به پایان رسیده و فقط همین جشن ها کم مانده است و اگر نکنی و نگیری، کودکت آرزو به دل می ماند و فردا روزی از تو مطالبه می کند. انگار حواسمان نیست که خودمان با دست های خودمان، داریم عرف ها را تغییر می دهیم و سلیقه ها را تنزل می دهیم و چشم و هم چشمی ها را زیاد می کنیم.

اگر پیش بیاید مادری بخواهد به سفر زیارتی برود، اطرافیان دوره اش می کنند که چه نیازی به این سفر هست و پولش را خرج افراد بی بضاعت کن و تا وقتی دور و برت بچه های محتاج هستند، این سفرها ارزشی ندارد. در حالی که وقتی پای این همه مهمانی و جشن رنگ به رنگ به میان می آید، کسی یادی از بچه های بی بضاعت نمی کند. وقتی چهار مدل پیش غذا و هفت هشت رنگ غذا و چند مدل دسر تهیه می شود، انگار نه انگار که بچه هایی واقعا محتاج یک لقمه نان هستند… و حقیقتا درک نکرده ایم این احتیاج شان را به یک لقمه نان و کهنه پارچه ای که جای عروسک را برایشان بگیرد، وگرنه دل مان نمی آمد لحظات زیبای زندگی مان را این طور رقم بزنیم.

حرف در این مورد بسیار است. اما باید یاد بگیریم قبل از آن که کسی را متهم کنیم به خودمان فکر کنیم. به این که ما برای بهبود اوضاع و شرایط چه کرده ایم؟ یا چه می کنیم؟ ما برای دامن نزدن به بعضی رسوم بی خاصیت یا برای مد نکردن پاره ای اتفاقات، چه دیدگاهی داریم؟ مطمئنا از خودمان باید شروع کنیم و به کودک مان هم یاد بدهیم که اصالت، با ارزش های دیگری ست که این روزها، در حال کمرنگ شدن هستند.

«مادربانو» تلاش می کند به این مسائل بپردازد و نقشی هر چند کوچک در پر رنگ شدن ارزش های حقیقی داشته باشد. تا یادمان باشد آتلیه و جشن و مهمانی و لباس های گران قیمت نیست که به کودک ما هویت می دهد.

پیش از این هم گفته ایم. شاید سایت های مشابه، از حمایت های مالی قابل توجهی برخوردار باشند اما «مادربانو» از ابتدا تا کنون بدون بودجه های حمایتی فعالیت خود را ادامه داده است. احتمالا اگر جنبه ی مالی قضیه حل شده بود، می توانست مطالب جدی تری کار کند، اما عشقی که این روزها پای تک تک مطالب گذاشته می شود، قابل ستایش است و همین جا از دوستانی که خالصانه برای «مادربانو» زحمت می کشند سپاسگزاری می کنم. بی شک، اجر زحماتشان در عالم پهناور هستی گم نمی شود و کسی هست که تلاش هایشان را می بیند و ذخیره می کند برای روزی دیگر…

 eerr

تا امروز، بیشتر از هزار و صد مطلب در سایت منتشر شده و حدود یک پنجم همین تعداد هم، مطلب آماده ی انتشار در سایت وجود دارد. بعضی از وب سایت های خبری و تحلیلی، در مورد «مادربانو» گزارش و مصاحبه تهیه کرده اند و سردبیر سایت در یکی از برنامه های تلوزیونی، این پایگاه را معرفی کرده است. آمار بازدید سایت به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است و رتبه ی سایت در معیارهای معتبر ایرانی و جهانی هر روز در حال بهتر شدن است.

«مادربانو» همچنان دست دوستانی که قصد همکاری با سایت را دارند به گرمی می فشارد و از کمک های آنها استقبال می کند. می توانید در هر کدام از بخش های سایت که علاقمند هستید، فعالیت کنید. مطلب بنویسید و به ایمیل مادربانو ارسال کنید.

info@madarbanoo.com

برای تمام آن ها که در آرزوی داشتن هدیه ای آسمانی، روزگار می گذرانند دعا کنیم. همچنین یادمان باشد در اطرافمان، مادرانی هستند که فرشته هایشان از نظر جسمی یا ذهنی بیمار هستند. از خداوند متعال برای کودکانشان طلب سلامتی می کنیم و برای قلب های رنج دیده شان، سعه ی صدر و صبر بیشتر و برای دست های مهربان شان، قدرت و نیرویی مضاعف.

_________________________

مطالب مربوط به یکسالگی مادربانو:

_ اتفاق مادر شدن

_ یک جشن کوچولو طلب ت «مادربانو»…

_ نظر سنجی در مورد سایت

یک پاسخ برای : 7

 1. fateme گفته:

  امیدوارم سایت مادربانو صدسال دیگہ
  ھم پابرجای باشہ سایت عالی وجذابی
  ھستش ‏

 2. سلام
  انشاالله هزار ساله بشه. نوه و نتیجه های مادربانو راهش رو ادامه بدن. ممنون که هستید و ممنون که ادامه میدین.

 3. مامان گفته:

  چقدر عالی. خوشحالم که این سایت کم کم داره جای خودشو باز میکنه و مثل این سایتایی نیست که چند ماه کار می کنن بعد تعطیل میشن. من زیاد به سایتتون سرمیزنم و چیزای زیادی یادگرفتم تا الان که برای خودم و بچم خیلی مفید بوده. براتون آرزوی موفقیت بیشترمیکنم و تولد سایتو بهتون تبریک میگم.

 4. از آخــــــــــر شروع می کنم …
  آمین برایِ دعایتان که الهی این رزق، روزیِ همه یِ زنانِ سرزمینم که دوست دارند ، بشود
  و بعد ترش
  درود بر مادر بانو ، درود بر همتی که خالصانه هدف گذاری شد و برایِ گُل های ِ کوچک و دوست داشتنی ، برنامه ریزی کرد
  درود بر دستانی که این جا می نویسند
  بر چشمانی که اینجا را می خوانند
  تولد یک سالگی مادر بانو که جایی برای به هم رسیدن همه ی بانو ها و مادرهایِ فارسی خوان است، مبارک باشد الهی ی ی ی ی ی ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>