بیماری تنبلی تخمدان در ایران نگران‌کننده است

مسئول پایگاه تحقیقاتی پژوهشگاه رویان اصفهان گفت: بیماری تنبلی تخمدان در ایران به دلایل نژادی از شیوع بالایی برخوردار است که جای نگرانی دارد. محمد حسین نصراصفهانی به خبرنگار سایت زندگی سالم اعلام کرد: امروزه در حالی شاهد شیوع بالای بیماری تنبلی تخمدان در ایرانیان هستیم که این بیماری در ۵۰ سال گذشته بسیار کم […]

مسئول پایگاه تحقیقاتی پژوهشگاه رویان اصفهان گفت: بیماری تنبلی تخمدان در ایران به دلایل نژادی از شیوع بالایی برخوردار است که جای نگرانی دارد.

محمد حسین نصراصفهانی به خبرنگار سایت زندگی سالم اعلام کرد: امروزه در حالی شاهد شیوع بالای بیماری تنبلی تخمدان در ایرانیان هستیم که این بیماری در ۵۰ سال گذشته بسیار کم بوده است.

وی، تحرک بالا و مصرف بالای غذاهای فیبردار را دلیل اصلی کاهش بروز تنبلی تخمدان عنوان کرد و افزود: اجداد ما در گذشته بیشتر به امور کشاورزی، دامپروری و کارهای یدی می‌پرداختند و از موادغذایی که برحسب شرایط آن زمان فیبر بالا و کربوهیدارت‌های کمی داشت، تغذیه می‌کردند که این مسئله سبب بروز کمتر بیماری تنبلی تخمدان در افراد آن زمان می‌شد.

نصر اصفهانی بیان داشت: این در حالی است که امروزه به دلیل ماشینی‌شدن زندگی‌ها، کم‌تحرکی، چاقی و تغییر سبک تغذیه مردم که میزان مصرف کربوهیدارت‌ها نسبت به گذشته افزایش یافته یا مصرف غذاهای فیبردار کاهش داشته با روند بالایی بیماری تنبلی تخمدان روبرو شدیم.

مسئول پایگاه تحقیقاتی پژوهشگاه رویان اصفهان تصریح کرد: به دنبال این تغییرات با عدم تخمک‌گذاری در زنان و افزایش سطح انسولین در آنان مواجه می‌شویم که این عوامل از دلایل اصلی بروز بیماری تنبلی تخمدان در افراد است و به همین دلیل داروهای که برای بیماران دیابتی تجویز می‌شود به طور معمول برای این افراد هم کاربرد دارد.

وی با اشاره به اینکه چندقلوزایی در تعدادی از افراد به دلایل ژنتیکی بروز می‌کند، ادامه داد: چند قلوزایی تک تخمکی(همسان ) و دو تخمکی( ناهمسان) به نژاد افراد هم وابسته است.

نصر اصفهانی با بیان اینکه چندقلوهای یک تخمکی بیشتر در نژاد سیاهپوستان مشاهده می‌شود، افزود: افرادی که بالای ۳۰ تا ۳۵ سال باردار می‌شوند به دلیل افزایش هورمون FSH که این هورمون با نزدیکی به سن یائسگی در زنان بیشتر ترشح می‌شود، بیش از افرادی که بارداری آنها در کمتر از ۳۰ سالگی صورت می‌گیرد، دیده می‌شود.

مسئول پایگاه تحقیقاتی پژوهشگاه رویان اصفهان ادامه داد: در لقاح‌های مصنوعی که با تحریک تخمک‌گذاری روبرو هستیم بر اساس تعداد جنینی که به رحم منتقل می‌شود، چندقلوزایی را شاهدیم.

وی اظهار داشت: محققان در دنیا معتقدند برای کاهش چندقلوزایی در لقاح‌های مصنوعی باید، یک جنین با کیفیت بالا به جای چند جنین به داخل رحم منتقل شود تا بدون تحت تاثیر گذاشتن شانس باروری ، شانس چند قلویی را کاهش دهیم.

نصر اصفهانی گفت: در ایران هنوز این بحث مطرح نشده است و قانونی به منظور جلوگیری از کاهش چندقلوزایی در لقاح‌های مصنوعی وجود ندارد.

وی ادامه داد: بیمارانی که تحریک تخمک‌گذاری می‌شوند و بین ۴ تا ۵ تخمک دارند، کاهش چندقلوزایی امکان‌پذیر نیست اما در صورتیکه در طی تحریک تخمک‌گذاری تعداد تخمک‌ها به بیش از ۵ تخمک برسد بهتر است تخمک‌های اضافی تخلیه و در آزمایشگاه به جنین تبدیل و نگهداری شود تا در صورت عدم باروری طبیعی از جنین‌های منجمد نگهداری شده استفاده کنند.

مسئول پایگاه تحقیقاتی پژوهشکده رویان تاکید کرد: یکی دیگر از عوامل بروز چندقلوزایی در بارداری‌های مصنوعی ، اصرار والدینی است که به دلیل ترس از ناباروری در سالیان متمادی، خواستار انتقال بیش از یک جنین به داخل رحم هستند.

مسئول پژوهشکده رویان اصفهان با اشاره به اینکه به دنبال خواسته والدین، یک دوگانگی بین بیمار و پزشک ایجاد می‌شود، اظهار داشت: در بارداری‌های مصنوعی به دنبال حداقل انتقال دو جنین در هر سیکل هستیم تا بدون کاهش شانس باروری شانس چند قلویی را کاهش دهیم.

وی با انجماد جنین‌های تشکیل شده در هر بارداری مصنوعی اشاره کرد و ادامه داد: این روش در دنیا به دو روش انجماد آهسته و انجماد شیشه‌ای انجام می‌گیرد.

نصر اصفهانی افزود: در روش انجماد آهسته که هم‌اکنون به شکلی در آزمایشگاه‌ها منسوخ شده شانس بر گشت انجماد به ۷۰ درصد می‌رسد که در انجماد شیشه‌ای این شانس به بالای ۹۵ درصد اثبات شده و این امر می‌تواند چندقلوزایی را در زوج‌هایی که علاقمند به انتقال بیش از یک جنین هستند را کاهش دهد.

وی گفت: تنبلی تخمدان در افراد شمشیر دو لبه‌ای است زیرا در صورت تجویز کم دارو برای بیماران ، تخمدان آنها فعال نمی‌شود و دسترسی به تخمک بالغ امکان‌پذیر نیست و اگر میزان تجویز دارو افزایش یابد، تخمدان بیش از اندازه تخمک تولید می‌کنند که به همان میزان شانس چندقلوزایی را افزایش می‌دهد.

مسئول پایگاه تحقیقاتی پژوهشکده رویان اصفهان گفت: افراد مبتلا به تنبلی تخمدان اگر نتوانند از رژیم غذایی استفاده کنند به دنبال افزایش سطح انسولین در این افراد و تجویز دارو به آنها و آزاد شدن تعداد بسیاری تخمک، شاهد چندقلوزایی در یک رابطه زناشویی طبیعی هستیم.

وی بیان داشت: این افراد در صورتی که به دنبال مصرف دارو با تخمک‌گذاری بالایی روبرو شدند باید تا زمان تخلیه تخمدان در آنها، رابطه زناشویی قطع و در روش آزمایشگاه جنین تشکیل و منجمد شود و سپس در هر سیکل حداقل یک جنین انتقال یابد.

منبع: زندگی سالم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>