رکورد جنین‌های فریز شده ایران در اصفهان شکسته شد

عضو مرکز تحقیقات باروری و ناباروری ایران گفت: پیرترین جنین فریز شده ایران در اصفهان متولد شد. سید اسد الله کلانتری امروز در گفتگو با سایت خبری زندگی سالم اظهار داشت: تولد جنینی پس از ۱۱ سال فریز شدن یک رکورد در ایران است که در سطح جهان اگر بی‌نظیر نباشد، کم نظیر تلقی می‌شود. […]

عضو مرکز تحقیقات باروری و ناباروری ایران گفت: پیرترین جنین فریز شده ایران در اصفهان متولد شد.

سید اسد الله کلانتری امروز در گفتگو با سایت خبری زندگی سالم اظهار داشت: تولد جنینی پس از ۱۱ سال فریز شدن یک رکورد در ایران است که در سطح جهان اگر بی‌نظیر نباشد، کم نظیر تلقی می‌شود.

وی بیان داشت: دو سال پیش نخستین جنین فریز شده پس از ۱۰ سال متولد شد که امسال نیز دومین جنین فریز شده اما با گذشت ۱۱ سال متولد شد.

رئیس مرکز باروری و ناباروری اصفهان تصریح کرد: رکورد تولد جنین‌های فریز شده به طور معمول چهار تا پنج سال است و به ندرت تا هفت سال می‌رسد اما با تولد نوزاد حاصل از جنین فریز شده، این رکورد نخستین بار در کشور در اصفهان شکسته شد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون تولد نوزادان حاصل از جنین‌های فریز شده تا ۱۳ سال هم در دنیا گزارش شده است، افزود: پژوهشگران مرکز درمان باروری و ناباروری اصفهان با نوآوری ساده در به صفر رساندن شوک حرارتی در نگهداری و استفاده از جنین‌های فریز شده توانستند به این رکورد جدید در کشور دست یابند.

کلانتری ادامه داد: جنین‌های فریز شده به شوک حرارتی بسیار حساس هستند و با استفاده از روش جدیدی در این مرکز، این شوک به صفر رسیده است.

وی تاکید کرد: کسانی که می‌خواهند بچه‌دار شدن خود را بنا به عللی به تعویق بیندازند، می‌توانند از این روش برای حفظ قدرت باروری خود استفاده کنند.

عضو مرکز باروری و ناباروری استان اصفهان اضافه کرد: این نوزاد پسر هم اکنون در سلامت کامل به سر می برد.

وی اظهار داشت: در بارداری‌های مصنوعی که ۱۰ تا ۲۰ تخمک بارور می‌شود، تنها یک الی دو تخمک به رحم مادر منتقل و مابقی فریز می‌شود که هم‌اکنون بیش از چند هزار جنین فریز شده در مرکز باروری و ناباروری استان اصفهان داریم.

کلانتری ادامه داد: هر جنین فریز شده دارای هشت سلول است که اگر در ۵۰ درصد از موارد سلول‌ها مرده باشد از انتقال آن به رحم مادر جلوگیری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه احتمال ایجاد عارضه برای این جنین در کودکی و بزرگسالی کم است، اضافه کرد: جنین‌های فریز شده در گذشته تنها در ۶۰ درصد از موارد شانس برگشت داشتند، اما این در حالی است که از پنج سال گذشته به روش انجماد شیشه‌ای که جزو روش انجماد سریع است احتمال برگشت جنین فریز شده به ۹۰ درصد بر می‌گردد.

وی با اظهار اینکه جنین‌های فریز شده در درجه منهای ۱۹۰ فریز می‌شوند که در این درجه از سرما هیچ نوع فعالیت بیولوژیکی انجام نمی گیرد و هیچ اتفاقی برای جنین حادث نمی‌شود، افزود: زمانی که انتقال تخمک به رحم مادر سبب ایجاد مشکل یا بیماری برای مادر شود و عوارض هیپر استیمولیشن به دنبال داشته باشد یا در صورتی که مادر مبتلا به یک بیماری سخت باشد، جنین فریز و بعد از رفع مشکل به رحم منتقل می‌شود.

منبع: زندگی سالم

۱۶
اسفند ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>