پاسخ به سوالات دارویی شما(۱۲)

به دنبال مصرف طولانی مدت داروی سوماتریپتان ممکن است در برخی از افراد، تحمل به دارو و درنتیجه افزایش دوز دارو در دراز مدت پیش آید.

سرکار خانم معصومه کریمی گامیشان، دکتر داروساز، به سوالات دارویی شما پیرامون مسائل مادر و کودک پاسخ دهند. ضمن تشکر و قدردانی از ایشان، چنانچه سوالی دارید می توانید ذیل همین مطلب بپرسید تا هفته ی بعد، در مطلب جداگانه ای پاسخ را دریافت نمایید.

Take Your Tablets

 

پرسش:

سلام
من ۱۹ سالمه وقتی ۱۳ سالم بود چشم راستم خیلی درد میکرد به دکتر که مراجعه کردم داروی سوماتریپتان ۵۰ تجویز کرد و از همون موقع من این دارو رو میخورم.البته نه هر روز هر دو فته یا سه هفته یه قرص وقتی چشمم درد میکنه میخورمو واقعا دردمو میندازه.خواستم ببینم این دارو عوارض سنگینی داره با توجه به اینکه هر دو فته سه هفته یه بار استفاده میکنم؟؟

پاسخ:

سلام،

به احتمال زیاد درد در ناحیه چشمتان مربوط به سردرد های اصطلاحاً خوشه ای (Cluster Headache) بوده و داروی سوماترپتان نیز یکی از موثرترین داروهای تسکین دهنده ی چنین دردهایی است و خدا را شکر تا به حال سردردهایتان به این دارو خوب جواب داده است. این دارو همانند سایر داروها، دارای عوارض جانبی است که مهمترین آن حساسیت و آلرژی به این دارو است اما با توجه به این که نزدیک به ۶ سال از این دارو استفاده کرده اید و مشکل خاصی برایتان پیش نیامده و برخی از عوارض شایع این دارو را تجربه نکرده اید، انتظار می رود در آینده نیز همین روند ادامه یابد. با این حال بهتر است به چند نکته در خصوص مصرف این دارو دقت بفرمایید:

مصرف درازمدت و البته غیر دائمی (همان طور که خودتان اشاره کردید هر دو یا سه هفته یکبار) این دارو در افراد کمی ممکن است سبب افزایش احتمال بروز بیماری شریان کرونری (Coronary Artery Disease) شود. بنابراین بهتر است (به خصوص اگر دارای سایقه بیماری های قلبی عروقی هستید) جهت پایش وضعیت فشار خون و سیستم قلبی عروقی تان، با متخصصین قلب و عروق مشورت بفرمایید.

مورد دیگری که به دنبال مصرف طولانی مدت این دارو ممکن است در برخی از افراد پیش آید، تحمل به دارو و درنتیجه افزایش دوز دارو در دراز مدت است. در این صورت حتما این افزایش دوز، تحت نظر پزشکتان انجام شود. لازم به ذکر است افزایش دوز این دارو به شکلی باید باشد که در طول ۲۴ ساعت نباید بیشتر از ۲۰۰ میلی گرم از داروی سوماتریپتان مصرف شود.

 

یک پاسخ برای : 1

  1. اسد گفته:

    آملوپرس۵ جه مضراتی دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>