کودکان خود را عاشق بار بیاورید

با تهدیدهای خانواده‌ی محبت محور هم تا حدی آشنایی دارم اما اگر اصول ابتدایی زندگی و اسلام و اجتماع را بلد باشی و قانون طلایی نه افراط و نه تفریط را هم رعایت کنی، حکومت محبت می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات احتمالی خانواده باشد.

نویسنده: زهرا جوادی

hhjk

خانه ها و خانواده های مختلفی را دیده ام. خانواده ای که در آن نظم حاکم است. خانواده ای که در آن احترام حاکم است. خانواده ای را که در آن خودخواهی حاکم است. و حتی خانواده ای که در آن هیچ چیزی حاکم نیست.

در این میان خانواده ای می تواند در امر تربیت فرزند موفق تر باشد که در آن محبت حاکم باشد.

البته با تهدیدهای خانواده‌ی محبت محور هم تا حدی آشنایی دارم اما اگر اصول ابتدایی زندگی و اسلام و اجتماع را بلد باشی و قانون طلایی نه افراط و نه تفریط را هم رعایت کنی، حکومت محبت می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات احتمالی خانواده باشد.

آموزش به همراه محبت بسیار سریعتر از هر روش دیگری اثربخش خواهد بود. البته منظور از آموزش فقط این نیست که در قالب جملات محبت آمیز به کودک اخلاق و ادب و احترام و نظم و اعتقادات را بیاموزی، بلکه یکی از روش های آموزشی در معرض قرار دادن است. در این روش هر فردی در معرض یک سری کارهای خوب و رفتارها و افکار خوب از شخصی قرار می گیرد که چسب محبت آن دو را به هم خیلی نزدیک کرده است.

هیچ کدام از ما نمی توانیم تقلید کودکان از پدر و مادر و دوستان و معلمان و بازیگرها و فوتبالیست‌ها و خلاصه افراد محبوب آن ها را تکذیب کنیم. و این تقلید در کارهایی است که اگر بهترین آموزش دهنده ها هم سعی می کردند آن رفتارها را به کودک بیاموزند ممکن نبود!

مسئله اساسی در این بین این است که کدام محبت را باید حاکم بر خانه و خانواده کرد. در پاسخ هم باید گفت که این محبت باید دو ویژگی اصلی داشته باشد اولا محبتی باشد که محدود یا تکراری شونده نباشد و ثانیا نسبت به فردی باشد که خطا و اشتباه نمی کند. چنین محبتی است که در هیچ سنی از سنین فرد را دل زده نمی کند و به صورت تصاعدی می توان آن را افزایش داد و از طرفی هم مطمئن بود که این تقلید ها و به ساز محبوب چرخیدن ها هیچ ضرری به زندگی دنیا و آخرت فرد نمی زند.

               عشق محمد بس است و آل محمد . (اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم)

۱۶
فروردین ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها تربیت
دیدگاه‌ها ۲ دیدگاه

یک پاسخ برای : 2

  1. سمانه گفته:

    واقعا مطالب خیلی جالب هستن.میشه کپی کرد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>