آموزش بافتنی با کاموای دانتل

توجه داشته باشید در حالت معمول، این مدل نخ را فقط و فقط از زیر می بافند. بافت این نخ از رو، بسیار سخت است و فقط در شرایط خاص برای بعضی موارد خاص، با سختی می توانید آن را از رو ببافید.

نویسنده: مادربانو

مدتی پیش آموزش یک مدل شال و کلاه را در سایت گذاشتیم و بعضی از دوستان، خواسته بودند روش بافت با کاموای دانتل را آموزش دهیم. این بار، فقط روش بافت با این کاموا را آموزش می دهیم. من با این کاموا، یک شال و کیف زنانه هم بافته ام که انشاالله، آموزش آن را بعدا در سایت قرار می دهم. پس همراه ما باشید!

کاموای دانتل، یک مدل تقریبا جدید کامواست که چند سالیست وارد بازار شده و البته هر سال، مدل های جدید تر و زیباتری از آن به بازار می آید. شما می توانید برای بافت فقط از این کاموا استفاده کنید یا از این کاموا برای تزئین بافتنی های دیگر کمک بگیرید و مثل تور، چند رج از آن را ببافید.

این کامواها مثل نوار هستند و عرض دو سه سانت یا حتی بیشتر دارند که برای بافت شان، باید میل را در یک قسمت از کاموا فرو ببرید و بخشی از کاموا را بگیرید. یعنی نباید مثل کامواهای معمولی، کل نخ را با میل بگیرید. (البته گرفتن کل نخ با میل هم در این کامواها، خودش یک مدل بافت جداگانه است که اینجا مد نظر ما نیست)

برای بافت این کاموا بهتر است از میل های بزرگ با شماره چهار یا پنج استفاده کنید.

 

IMAG1078

برای سر انداختن، هیچ نیازی به بافت نیست. فقط باید میل را از قسمتی از نخ عبور دهید و با فاصله ی حدود دو سه سانت، قسمتی از نخ را در میل بگیرید. هر کدام از این ها، بعدا یک دانه حساب می شوند و فاصله ی دانه ها، بعدا، در رج های بعدی کمتر می شود و کار، جمع می شود و چین دار می ایستد.

IMAG1079

بافتن با این کاموا خیلی راحت است. از مراحل مختلف بافت، عکس گرفته ام تا به راحتی از روی عکس، متوجه نوع بافت بشوید.

IMAG1087

وقتی به تعداد مورد نیاز، سر انداختید، رج بعد را شروع کنید.

دقت داشته باشید برای بافت این مدل کاموا، دانه ی اول را هم باید ببافید. ابتدا میل را وارد دانه ی اول می کنید. دو سه سانت نخ را جا می گذارید و بعد، قسمتی از نخ را میگیرید و مثل نخ های معمولی می بافید.

IMAG1090

IMAG1092

توجه داشته باشید در حالت معمول، این مدل نخ را فقط و فقط از زیر می بافند. بافت این نخ از رو، بسیار سخت است و فقط در شرایط خاص برای بعضی موارد خاص، با سختی می توانید آن را از رو ببافید.

نکته ی دیگر اینکه در بافت کاموای دانتل به این شکل، نمی توانید نخ را دور انگشت خود بپیچید و سریع ببافید. چون نوع بافت به گونه ایست که برای هر دانه، باید نخ را در میل بیندازید و عملا امکان پیچیدن نخ به دور انگشت نیست. اما نگران نباشید. خیلی زود به بافتن با این کاموا عادت می کنید و دستتان تند می شود.

IMAG1095

و نکته ی سوم اینکه، اگر نخ شما مثل آنچه در تصویر می بینید، دو یا سه رنگ باشد، می توانید به روش های مختلفی ببافید. کاملا به سلیقه ی شما بستگی دارد. می توانید یک رج، قسمت قهوه ای را ببافید. و رج بعد، قسمت کرم را ببافید. در این صورت، یک طرف بافت کرم می شود و طرف دیگر، قهوه ای. اگر در طول تمام کار، قسمت کرم را بگیرید و ببافید، کار شما قهوه ای می شود. و باز هم بسته به سلیقه ی خودتان، می شود چند رج را قهوه ای و چند رج را کرم ببافید.

IMAG1103

IMAG1105

در آموزش شال و کلاه که ابتدای مطلب، لینک آن را گذاشتم، می توانید یک نمونه از ترکیب این کاموا با نخ های دیگر را ببینید. برای بافت توری لباس های کودکان، می توانید از رنگ های شاد و روشن استفاده نمایید.

IMG_3480

۲۹
فروردین ۱۳۹۳
مادربانو
دسته‌ها بافتنی
دیدگاه‌ها ۲ دیدگاه

یک پاسخ برای : 2

  1. سپیده گفته:

    برای بافت یک شال بلند با این کاموا چی باید کرد؟؟

  2. شکوفه گفته:

    سلام
    از این بافت میشه واسه کش سر هم استفاده کرد . من چند تا کش سر این مدلی داشتم نمیدونستم چطوری بافته میشه
    ممنون از اشتراک دانسته هاتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>