۱۰ اشتباه رایج درباره بارداری

این که بند ناف، دور گردن بچه بپیچد یا نه؛ بیشتر به خود جنین و میزان تحرکش در رحم مادر بستگی دارد (نه به میزان تحرک مادر) و البته طولانی بودن بند ناف هم مزید بر علت است.

۱) از طرز راه رفتن تو معلوم است بچه ات پسر می شود
خانم های باردار به شنیدن این حرف ها عادت دارند، ولی این حرف ها سندیت علمی ندارد. جنسیت جنین را نوع اسپرم مرد (پدر) تعیین می کند. اگر اسپرم او حاوی کروموزوم X باشد، فرزندتان دختر می شود و اگر حاوی کروموزومY باشد، پسر. آنچه بر طرز راه رفتن یک خانم باردار تاثیر می گذارد، اندازه و طرز استقرار جنین اوست؛ مثلا در اواخر بارداری، وقتی سر بچه در لگن مادر پایین می آید تا کم کم برای خروج از بدن مادر آماد شود؛ راه رفتن مادر به وضوح تغییر می کند و هیچ فرقی هم نمی کند که بچه، پسر باشد یا دختر.

اورژانس بارداری متن

۲) با این تهوع شدیدی که تو داری، حتما بچه ات دختر است
اگر دختر یا پسر بودن بچه را در حالت طبیعی ۵۰ ۵۰ بدانیم، در این حالت باید بگوییم احتمال دختر به پسر، ۵۳ به ۴۷ است؛ یعنی یک احتمال خیلی ضعیف. تهوع و استفراغ، لااقل ۵۰ درصد از خانم های باردار را مبتلا می کند؛ در ۳ ماهه اول حاملگی، شایع تر است و در اوایل صبح، شدیدتر. با این حال، اگرچه این حالت در بارداری، طبیعی تلقی می شود ولی در موارد بسیار شدید، پزشکان به حاملگی های چند قلو و مول شک می کنند (نه به جنسیت جنین).

۳) اگر دستت را بالای سرت قلاب کنی؛ بند ناف بچه، دور گردنش می پیچد
این که بند ناف، دور گردن بچه بپیچد یا نه؛ بیشتر به خود جنین و میزان تحرکش در رحم مادر بستگی دارد (نه به میزان تحرک مادر) و البته طولانی بودن بند ناف هم مزید بر علت است. با این حال، این قضیه کلا چیز ترسناکی نیست و سلامت و رشد آینده او را تهدید نمی کند.

۴) اگر سوزش سردل داشته باشی؛ یعنی بچه ات پرموست
این هم از آن حرف هاست! سوزش سردل از شکایات شایع دوران بارداری است و علتش هم معلوم است: با بزرگ شدن جنین در رحم مادر، رحم بزرگ تر می شود و معده را به بالا می راند. در نتیجه، اسید معده به سمت مری پس می زند و سوزش سردل را به وجود می آورد. چاره اش این است که اولا تعداد وعده های غذا یی تان را زیاد، اما محتوای هر وعده را مختصر کنید. ثانیا موقع خواب، با استفاده از چند بالش، سرتان را بالاتر از سطح بدنتان قرار دهید. ثالثا حتی المقدور از خم شدن یا صاف دراز کشیدن پرهیز کنید. رابعا با اجازه پزشکتان، از داروهایی مانند هیدروکسید منیزیم استفاده کنید.

۵) اگر ورزش کنی، به بدن بچه ات فشار می آید
این طور نیست. رحم مادر برای جنین، جای امنی است و اگر ورزش در حد ملایم و متعادل باشد، هیچ صدمه ای به جنین وارد نمی شود. البته افزایش دمای بدن مادر برای جنین خوشایند نیست و پزشکان به همین دلیل توصیه می کنند از ورزش های شدید، مخصوصا در هوای گرم، بپرهیزید. ضمنا اگر زایمان شما به هر دلیلی عارضه دار شده باشد، باز هم باید از برخی ورزش های خاص پرهیز کنید.

۶) اگر سراغ مایکروفر و کامپیوتر بروی، امواج آنها به سلامت جنین لطمه می زند
اگرچه توصیه می شود در دوران بارداری از رادیوگرافی های غیرضروری (به خاطر مواجهه با اشعه )X پرهیز کنید، ولی هنوز شواهد کافی در دست نیست که امواج مایکروفر یا کامپیوتر هم خطری برای جنین داشته باشد.

۷) وقتی دوش می گیری، این به سلامت جنین شما لطمه می زند
برای این مورد هم مثل مورد قبلی، شواهد کافی در دست نیست. البته توصیه های کلی از این قبیل که «آب حمام نباید خیلی داغ باشد» را می شود گفت، ولی نه چیزی بیش از این.

۸) تو الان باید دو برابر سابق غذا بخوری تا جنین هم خوب تغذیه شود
این طور نیست. یک خانم جوان که در شرایط عادی، روزی ۲۱۰۰ کالری مصرف می کند؛ در دوران بارداری به روزی ۲۵۰۰ کالری (یعنی ۴۰۰ کالری بیشتر) نیاز دارد. البته در این دوران، گاهی اتفاق می افتد که شما خودتان گرسنه نیستید، اما کودکتان گرسنه است. به همین دلیل، پزشکان توصیه می کنند برنامه مشخصی برای غذا خوردن داشته باشید و صرفا به احساس گرسنگی خودتان تکیه نکنید. به عنوان یک توصیه کلی، می شود گفت هر ۴ ساعت یک بار، وعده مختصری بخورید؛ حتی اگر اشتها ندارید.

۹) به جای این که اسید فولیک بخوری، میوه و سبزی بخور
در این که میوه و سبزی اسید فولیک دارند، حرفی نیست. اما سوای مصرف میوه و سبزی، باید مکمل اسید فولیک هم بخورید؛ روزی۴۰۰ میکروگرم، از ۲ ماه قبل از بارداری تا انتهای ۳ ماهه اول بارداری. اسید فولیک در تشکیل و تکامل سیستم عصبی جنین نقش دارد و کمبودش ممکن است به اسپینا بیفیدا منجر شود؛ یک بیماری که به دنبال عدم تکامل رشد مغز، نخاع و پرده مننژ بروز می کند و منجر به فلج شدن نوزاد می شود. در ضمن، اسید فولیک می تواند از بروز برخی ناهنجاری های مادرزادی مثل لب شکری هم جلوگیری کند.

۱۰) تا وقتی باردار هستی، دور دندانپزشکی را خط بکش
البته در ۳ ماهه اول حاملگی (به دلیل بالا بودن احتمال سقط) و در ۳ ماهه سوم (به دلیل خطراتی مانند زایمان زودرس و افت فشار) بهتر است سراغ درمان های دندانپزشکی نروید؛ ولی در ۳ ماهه دوم بارداری، خطری تهدیدتان نمی کند.

منبع: جام جم آنلاین

۲۹
آذر ۱۳۹۳
مادربانو
دیدگاه‌ها ۱ دیدگاه

یک پاسخ برای : 1

  1. م.ع گفته:

    سلام
    با تشکر از این روشنگری تون. من مادر شوهرم خیلی از این خرافه ها میگن. منتها خب من زیاد نمیتونم ازنظر علمی قانعشون کنم. چند وقت پیش درباره آب چله ریختن روی بچه و… از این چیزها داشتن حرف میزدند.من به ایشون گفتم که سندی نداره(حداقل من پیدا نکردم) ایشون قانع نشدن. البته من در کتاب حکمت نامه ی کودک از اقای ری شهری دیدم که غسل دادن بچه به همان شکل شرعی (سر و گردن، سمت راست، سمت چب) مستحبه.
    میخواستم اگه ممکنه راجع به این جور حرفا (ریختن آب چله با کاسه ی چل کلید!، اینکه بچه رو آل می بره، خاک کردن بند ناف و……..) یه پست بگذارید تا ببینیم سند علمی یا دینی داره یانه.
    خیر ببینید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>