وقتی نفس‌های نوزاد به شماره می‌افتد

دکتر حسین مروج، متخصص اطفال گفت: دیسترس تنفسی نوزادان، اغلب در نوزدان نارس به وجود می‌آید ودلیل آن کمبود ماده‌ای به نام ” سو رفاکتانت” است که در ماه‌های آخر بارداری در بدن نوزادان به وجود می‌آید و تنفس را آسان می‌کند، اما در نوزادان نارس این ماده وجود ندارد، در نتیجه این نوزادان از […]

دکتر حسین مروج، متخصص اطفال گفت: دیسترس تنفسی نوزادان، اغلب در نوزدان نارس به وجود می‌آید ودلیل آن کمبود ماده‌ای به نام ” سو رفاکتانت” است که در ماه‌های آخر بارداری در بدن نوزادان به وجود می‌آید و تنفس را آسان می‌کند، اما در نوزادان نارس این ماده وجود ندارد، در نتیجه این نوزادان از مشکلات تنفسی رنج می‌برند.

وی گفت: عفونت‌ها، سوختگی‌ها وضرب‌دیدگی می‌تواند باعث این بیماری در بزرگسالان نیز شود.

مروج افزود: در کودکان مبتلا به دیسترس تنفسی، اکسیژن رسانی به خون با مشکل روبه رو است به همین دلیل از علل مرگ و میر نوزادان به حساب می‌آید.

وی تصریح کرد: این بیماری را می‌توان با تزریق سورفاکتانت سنتز شده ویا سورفاکتانت با منشاء حیوانی، به درون ریه درمان کرد.

وی در پایان تاکید کرد: بیماری دیسترس تنفسی در نوزادانی که به روش سزارین متولد می‌شوند بسیار بیشتر از نوزادانی است که به طور طبیعی به دنیا می‌آیند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

۱۵
بهمن ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>