مهم‌ترین علت خون دماغ

خونریزی بینی یا همان خون دماغ، وقتی اتفاق می‌افتد که به هر دلیلی رگ‌های داخلی بینی چه در پایین تیغه بینی و چه در قسمت‌های بالاتر پاره شود. شایع‌ترین قسمتی که از آن خونریزی بینی آغاز می‌شود پایین بینی، روی دو طرف بینی است که بیشتر به واسطه خشک شدن، دستکاری و پاره شدن رگ به وجود می‌آید.

متخصص گوش و حلق و بینی گفت: سرماخوردگی‌های مکرر و گرفتن مداوم بینی، مصرف داروهای ضدحساسیت و آنتی‌هیستامین و قرص سرماخوردگی، همچنین خشکی و گرمی هوا می‌تواند باعث خشک شدن مخاط بینی شده و خون دماغ را به دنبال داشته باشد.

خون دماغ2

رضا چایچیان اظهار داشت: خونریزی بینی یا همان خون دماغ، وقتی اتفاق می‌افتد که به هر دلیلی رگ‌های داخلی بینی چه در پایین تیغه بینی و چه در قسمت‌های بالاتر پاره شود.متخصص گوش، حلق و بینی گفت: شایع‌ترین قسمتی که از آن خونریزی بینی آغاز می‌شود پایین بینی، روی دو طرف بینی است که بیشتر به واسطه خشک شدن، دستکاری و پاره شدن رگ به وجود می‌آید.

چایچیان ادامه داد: قسمت پایینی بینی تلاقی چند رگ است که خونریزی بینی کودکان در آن قسمت شایع است چرا که نازک بودن بیش از اندازه مخاط بینی در کودکان و گرمی هوا می‌تواند به خونریزی بینی منجر شود.متخصص گوش، حلق و بینی افزود: سرماخوردگی‌های مکرر و گرفتن بینی به صورت مداوم یا مصرف داروهای ضد حساسیت همچون آنتی‌هیستامین و مصرف قرص سرماخوردگی می‌تواند موجب کم شدن ترشحات بینی و در ادامه منجر به خشک شدن مخاط بینی و ترک مخاط و خونریزی بینی شود که با دستکاری افراد فشار بیشتری به رگ‌ها وارد می‌شود و خونریزی شروع شده و شدت می‌گیرد.

چایچیان تصریح کرد: اگر فرد دچار خونریزی بینی شد باید سر را بالاتر قرار داده و انگشت سبابه را از همان طرفی که خون می‌آید از قسمت بیرون روی گودی بالای پره بینی قرار دهد و مایل به سمت پایین فشار دهد چرا که این فشار غیرمستقیم به مدت ۱ تا ۲ دقیقه می‌تواند موجب بند آمدن خونریزی شود.وی گفت: اگر فرد بعد از آن احساس گرفتگی بینی داشت باید آن را با پماد AD چرب کند.

خون دماغ1

چایچیان افزود: برای چرب کردن بینی نباید انگشت در داخل بینی کرد بلکه باید مقداری از پماد را داخل سوراخ بینی قرار داد و با نفس کشیدن پماد را به داخل بینی هدایت کرد و بعد از آن با انگشت از بیرون روی بینی کشید تا پماد پخش شود.متخصص گوش، حلق و بینی ادامه داد: فرد بعد از خونریزی بینی نباید در محیط گرم باشد چرا که گرما باعث حل شدن لخته خون و ادامه خونریزی می‌شود؛ همچنین استرس، زور زدن و غذای داغ در تشدید خونریزی مؤثر است.

چایچیان خون دماغ شدن در سنین بالا را به افزایش فشار خون مرتبط دانست و گفت: افزایش فشار خون باعث شکننده‌تر شدن رگ‌ها می‌شود و در اثر تحریک یا یک ضربه کوچک خون دماغ اتفاق می‌افتد که باید در این حالت به پزشک مراجعه کرد تا فشار خون چک شود چرا که فشار خون بالا می‌تواند عوارضی چون سکته قلبی را به دنبال داشته باشد.

متخصص گوش، حلق و بینی ادامه داد: افرادی که از داروهای رقیق کننده خون، آنتی‌بیوتیک و داروهای ضد رماتیسم استفاده می‌کنند ممکن است دچار خونریزی بینی شوند همچنین افرادی که دچار بیماری‌های خونی هستند با کمترین تلنگر و ضربه دچار خونریزی بینی می‌شوند شاید خونریزی اولین علامت باشد و باید به پزشک مراجعه کنند.چایچیان ادامه داد: اگر خونریزی بینی همراه با گرفتگی بینی باشد یا اینکه خونریزی چند بار تکرار شود باید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه شود.

منبع: فارس

۰۹
اردیبهشت ۱۳۹۳
مادربانو
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>