به کودکانتان صبحانه بدهید تا سرما نخورند

  براساس یک مطالعه جدید، صرف صبحانه به طور مرتب و هر روزه به پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولوآنزا کمک می‌کند.به گزارش مهرخانه، در این رابطه پژوهشگران دو مطالعه و طرح تحقیقاتی انجام دادند. در تحقیق اول از ۴۹۸ فرد سالم خواسته شد ظرف ۶ تا ۹۶ ساعت پس از بروز اولین علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی […]

 

براساس یک مطالعه جدید، صرف صبحانه به طور مرتب و هر روزه به پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولوآنزا کمک می‌کند.به گزارش مهرخانه، در این رابطه پژوهشگران دو مطالعه و طرح تحقیقاتی انجام دادند. در تحقیق اول از ۴۹۸ فرد سالم خواسته شد ظرف ۶ تا ۹۶ ساعت پس از بروز اولین علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی به درمانگاه مراجعه کنند. از این تعداد ۱۸۸ نفر با علائم سرماخوردگی مراجعه کردند. محققان با بررسی روش‌های زندگی این افراد متوجه شدند در مورد افرادی که سیگار می‌کشند و کسانی که تحت فشار شدید روانی هستند، احتمال ابتلا به بیماری بیشتر است.

در تحقیق دوم از ۱۰۰ شرکت‌کننده خواسته شد بروز هر بیماری یا مشکل مربوط به حافظه یا حواس را به مدت ده هفته یادداشت کنند. شرکت‌کنندگان در این تحقیق به دو گروه تقسیم شدند: کسانی که تنها یک بار و کسانی که بیش از یک بار بیمار شدند.

مطالعه نحوه زندگی این افراد نشان داد کسانی که طی این مدت بیش از یک بار بیمار شدند، کمتر عادت به صرف صبحانه داشتند. کسانی که چندین بار بیمار شدند در ۱۲ ماه قبل حوادث سختی را پشت سر گذاشته بودند که در احساس فشار روانی آنها نقش داشت.

این نتایج، تحقیقات قبلی را مبنی بر اینکه احساسات منفی و فشار روانی می‌تواند باعث اختلال در کار دستگاه ایمنی شود و آن را در برابر عفونت‌ها آسیب‌پذیر نماید، تأیید می‌کند. براین اساس بین مغز و دستگاه ایمنی تأثیر متقابل واضحی وجود دارد. همچنین بر این اصل عمومی‌ که صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی روز است، صحه می‌گذارد. بر اساس برخی شواهد صرف صبحانه نشان‌گر روش‌ زندگی سالم‌تر است. امروزه بسیاری از غلات صبحانه (که می‌توان همراه با شیر میل نمود) با ریزمغذی‌ها، غنی‌سازی شده‌اند.

(در همین زمینه: مادران چه صبحانه‌ای برای فرزندانشان آماده کنند؟)

صبحانه مغذی می‌تواند انرژی مورد نیاز شخص را در سراسر روز تأمین کند. پروتئین موجود در تخم‌مرغ، پنیر و شیر برای ساخت پادزیست‌ها ضروری است. پادزیست‌ها مولکول‌های دستگاه ایمنی هستند که با عفونت می‌جنگند. درست است که خوردن شیرینی و یا بیسکویت همراه یک فنجان قهوه و یا چای هر از چندگاه اشکالی ایجاد نمی‌کند، اما به شرط آنکه به صورت عادت درنیاید؛ چراکه بایستی در موادغذایی مصرفی صبحانه تنوع ایجاد شود.

۰۸
دی ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>