بهترین زمان سونوگرافی چه زمانی است؟

دبیر علمی پنجمین کنگره تصویربرداری بیماری‌های زنان گفت: بهترین زمان برای مراجعه اولیه برای سونوگرافی در بین هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری میباشد به گزارش وب دا خوزستان، دکتر احمد سلطانی شیرازی با بیان مطلب فوق افزود: این سونوگرافی جهت برررسی جنین که اولا اصلا حاملگی اتفاق افتاده و یا در حاملگی رشد طبیعی جنین […]

دبیر علمی پنجمین کنگره تصویربرداری بیماری‌های زنان گفت: بهترین زمان برای مراجعه اولیه برای سونوگرافی در بین هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری میباشد

به گزارش وب دا خوزستان، دکتر احمد سلطانی شیرازی با بیان مطلب فوق افزود: این سونوگرافی جهت برررسی جنین که اولا اصلا حاملگی اتفاق افتاده و یا در حاملگی رشد طبیعی جنین وجود داشته انجام میشود.

وی گفت: همچنین سونوگرافیNTجهت بررسی چین پشت گردن و بررسی استخوان بینی که این جهت رد یا وجود آنومالی های کروموزومی بخصوص کروموزم ۲۱ که باعث سندروم دان میشود بسیار کمک کننده است.

سلطانی شیرازی گفت: اگر این سونوگرافی انجام شود تا ۹۰درصد احتمال عدم وجود این موارد را تایید میشود که  با کمک ۲ ازمایش دیگر که در ازمایشگاه و نه در مطب انجام میشود تا ۹۵ میتوان از سالم بودن جنین اطمینان حاصل کرد.

دبیر علمی پنجمین کنگره تصویربرداری بیماری‌های زنان گفت: سونوگرافی در مرحله بعد باید بین ۱۸ تا ۲۰ هفته است که همه ساختمانهای جنین تشکیل شده است انجام شود که میشود همه اجزای بدن جنین توسط پزشک مورد ارزیابی قرار میگیرد و هرگونه مشکل در ساختار جنین قابل رویت خواهد بود.

وی افزود: در مواردی ممکن است چندین بار سونوگرافی انجام شود بخصوص اگر پزشک تشخیص دهد رشد جنین مناسب نباشد یا مریض دردهایی داشته باشد یا علائمی داشته باشد که ممکن است پزشک توصیه به سونوگرافی های دیگری انجام شود همچنین قابل یادآوری است که انجام سونوگرافی هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد  و در همه موارد سونوگرافی از جمله ساده یا ۳ بعدی و غیره کاملا بیخطر میباشد.

سلطانی شیرازی در خصوص افزایش دمای مایع جنین بر اثر سونوگرافی ۳ بعدی که منجر به اسیب به جنین میشود نیز گفت: اصلا  این موضوع علمی نیست  و تابحال در هیچ کتاب و هیچ مطالعه ای تایید نشده به همین دلیل سونوگرافی در تمام دنیا برای خانمهای باردادر انجام میشود.

دبیر علمی پنجمین کنگره تصویربرداری بیماری‌های زنان گفت: درست است که انجام سونوگرافی میتواند باعث افزایش حرارت مایع جنین شود ولی این حرارت اینقدر ناچیز است و در سطح مایع پخش میشود که در نهایت هیچ آثار سوء ثابت شده ای تا بحال گزارش نشده است.

سلطانی شیرازی در پایان در خصوص انجام سونوگرافی در مطب پزشکان متخصص نیز گفت: توصیه این است که سونوگرافی توسط کسانی انجام شود که دوره آن را دیده اند و در این کار تبحر دارند  همچنین بعد از انجام سونوگرافی باید گزارش مکتوب به بیمار داده بشه که بتواند اطلاعات را با خود به هرکجا که میخواهد ببرد و قابل بررسی باشد و صرف داشتن دستگاه سونوگرافی تایید صلاحیت فرد نخواهد بود. متاسفانه دیده شده در برخی مطب ها پزشکان با تهیه دستگاه سونوگرافی اقدام به انجام سونوگرافی میکنند که این کار علاوه بر داشتن عواقب خطرناک ممکن است موجب بروز خطا در تشخیص نیز گردد

منبع: تابناک

۱۷
دی ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>