چرا طول مدت بارداری زنان با هم تفاوت دارد؟

به وسیله اندازه گیری هورمون ها پژوهشگران یافتند  در دوران بارداری اختلاف ۳۷ روزه وجود دارد. به طور معمول زمان پایان بارداری معادل با ۲۸۰ روز بعد از شروع آخرین دوره پریود مادر در نظر گرفته می شود. با این حال تنها ۴% از زنان بعد از ۲۸۰ روز و تنها ۷۰% در طول ۱۰ […]

به وسیله اندازه گیری هورمون ها پژوهشگران یافتند  در دوران بارداری اختلاف ۳۷ روزه وجود دارد. به طور معمول زمان پایان بارداری معادل با ۲۸۰ روز بعد از شروع آخرین دوره پریود مادر در نظر گرفته می شود. با این حال تنها ۴% از زنان بعد از ۲۸۰ روز و تنها ۷۰% در طول ۱۰ روز از تاریخ تخمین زده شده زایمان می کنند.
نویسندگان این پژوهش بیان کردند، این اولین مطالعه ای است که به منظور یافتن روشی برای تعیین دقیق زمان تخمک گذاری و جایگزین شدن تخم لقاح یافته در دیواره رحم که به طور طبیعی بارداری در آن زمان رخ داده  و زمان زایمان  انجام شده است، این عمل بوسیله آنالیز ادرار زن برای حضور سه هورمون مرتبط با شروع بارداری انجام می شود.
با استفاده از این اطلاعات پژوهشگران طول مدت بارداری ۱۲۵ زن باردار را در این مطالعه محاسبه کردند. این پژوهشگران یافتند، میانگین مدت زمان از تخمک گذاری تا تولد ۲۶۸ روز یعنی ۳۸ هفته می باشد. با این حال حتی پس از کنار گذاشتن تولد های پیش از موعد  طول مدت بارداری در این افراد تا ۳۷ روز متفاوت بود.

مدت دوره بارداری تحت تاثیر عوامل مختلف دچار تغییر می شود. دوره بارداری در زنانی که سن بیشتری دارند و نیز زنانی که خود در بدو تولد، وزن سنگینی داشته اند طولانی تر است. به بیان این پژوهشگران، ما می دانیم که طول مدت بارداری در میان زنان متفاوت است اما بخشی از این تفاوت ها همیشه به خطا در تعیین سن بارداری نسبت داده می شود. درحالیکه در این مطالعه این خطاها وجود نداشت و با این حال هم چنان اختلاف ۵ هفته ای در زمان زایمان وجود داشت.

همچنین در تحقیقی دیگر به این نتیجه رسیده اند که طول دوران بارداری انسان در درجه اول، توسط سوخت و ساز بدن مادر محدود می‌شود. نوزادان زمانی متولد می‌شوند که که مادر نمی‌تواند انرژی بیشتری به رشد جنین و بارداری اختصاص دهد. سقف انرژی مادر محدودیت اصلی تکاملی بر سر راه طولانی‌تر شدن بارداری است، نه عرض لگن. با استفاده از داده‌های سوخت‌وساز در زنان باردار، محققان نشان دادند که زنان پیش از زایمان به جایی می‌رسند که منطقه خطر سوخت‌وساز نام دارد.
محدودیتی برای تعداد کالری‌های سوزانده‌شده در بدن ما در هر روز وجود دارد. در طول دوران بارداری، زنان به حداکثر مصرف انرژی روزانه می‌رسند و درست پیش از تولد این مصرف به حد نهایی خود نزدیک می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد که حد مصرف انرژی در انسان در طول حاملگی و رشد جنین تأثیر دارد.

منبع: گروه خانواده جام نیوز

۲۷
دی ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>