از آغوش تا هوش

در این تحقیق علمی که روی ۲۴ زن در سه ماه آخر بارداری انجام شده است نیمی از زنان پنج روز در هفته ملودی «چشمک بزن چشمک بزن ستاره کوچولو ستاره کوچولو» را برای جنین خود لالایی خواندند. مغز نوزادانی که در دوران جنینی این ملودی را شنیده بودند در مقایسه با گروه کنترل، بشدت […]

در این تحقیق علمی که روی ۲۴ زن در سه ماه آخر بارداری انجام شده است نیمی از زنان پنج روز در هفته ملودی «چشمک بزن چشمک بزن ستاره کوچولو ستاره کوچولو» را برای جنین خود لالایی خواندند. مغز نوزادانی که در دوران جنینی این ملودی را شنیده بودند در مقایسه با گروه کنترل، بشدت به ملودی آشنا در لحظه آغاز تولد و ۴ ماه پس از تولد واکنش نشان داد. نتایج این تحقیق علمی نشان داد جنین صداهای جهان خارج را شناخته و آن‌ها ر ا به‌خاطر می‌سپارد.
محققان مؤسسه تحقیقاتی علوم رفتاری هلسینکی در فنلاند می‌گویند: این بازسازی از هنگامی اهمیت یافت که نخستین تغییرات توانبخشی طولانی مدت در مغز ایجاد می‌شود. اگرچه در تحقیقات قبلی نشان داده شده که جنین می‌تواند سخنان جزئی را یاد گرفته و بخاطر بسپارد اما مشخص نبود، آن‌ها چه مدت می‌توانند اطلاعات را حفظ کنند. نتایج نشان می‌دهد کودکان قادر به یادگیری در دوران جنینی هستند و اثرات این یادگیری در طولانی مدت در مغز او باقی می‌ماند.
«مینا هوتیلاینن» استاد علوم رفتاری می‌گوید: این نخستین مطالعه مربوط به حفظ خاطرات جنینی در مغز انسان است که نتایج بسیار قابل توجهی را دربر داشته است در واقع پاسخ مغز نوزاد به حفظ خاطرات جنینی این اجازه را می‌دهد تا روی پایه حافظه جنین تمرکز کنیم زیرا مکانیسم اولیه حافظه در حال حاضر ناشناخته است.
پژوهشگران بر این باورند آهنگ و حرف، شرایط حافظه و ذهن را در جنین توسعه می‌دهد و با توجه به درک و پردازش آواز و سخن‌های کوتاه در مغز جنین، حافظه نوزادان تقویت می‌شود.
بنابراین شنیدن یک آهنگ حتی حرف زدن را در کودک توسعه می‌بخشد. با این حال اطلاعات کمی در مورد اثرات مضر سر و صدا در سه ماهه آخر بارداری برای جنین وجود دارد.
دکتر شیرین زینالی روانشناس بالینی کودک و نوجوان درباره تأثیر لالایی‌ها بر کودک و جنین در حال رشد می‌گوید:
لالایی امواج دلتای مغز را در کودکان تقویت و افزایش می‌دهد. امواج دلتا با خواب عمیق و آرامش حین خواب مرتبط هستند و با تحریک این امواج فرد می‌تواند خواب آرام، لذت بخش و عمیقی داشته باشد.
مادران با خواندن لالایی برای کودکان در مرحله قبل از خواب موجب می‌شوند کودک سریع‌تر به مرحله خواب عمیق با امواج دلتا وارد شود. بنابراین از میزان و شدت مشکلات خواب کاسته می‌شود.
استفاده از موسیقی،شعر و کلام آهنگین توانایی هوش کلامی را در نوزادان تقویت می‌کند و نوزادانی که در محیط غنی از آهنگ و شعر قرار می‌گیرند سریع‌تر زبان باز کرده و دامنه لغات بیشتری خواهند داشت. بنابراین مادران حین خواندن لالایی از واژگان متنوعی استفاده کرده و نیم‌کره چپ مغز نوزاد را برای تکلم سریع‌تر آماده می‌سازند.
وی با بیان این‌که معمولاً والدین در لالایی‌های خود از عواطف و احساسات صحبت می‌کنند افزود: لالایی‌هایی که با عواطف و احساسات همراه است کودک را قادر می‌سازد احساسات مختلفی را تجربه کند بنابراین کودکانی که در دوره شیرخوارگی تجارب لالایی زیادی دارند از نظر احساسی رشد بیشتری نسبت به دیگر کودکان دارند.
همچنین تکلم مادر و گفتار آهنگین در دوره پیش از تولد یعنی دوره بارداری تأثیر معناداری در کودکان می‌گذارد. در واقع مادرانی که با جنین بیشتر صحبت می‌کنند کودکان هوشیارتری پس از تولد خواهند داشت و هر چه این تکلم آهنگین‌‌تر باشد آرامش و هوشیاری کودک بیشتر خواهد بود.
به عنوان مثال مطالعات نشان داده‌اند؛ اگر آهنگ یا قطعه‌ای را در دوره بارداری برای جنین پخش کنیم کودک پس از تولد با پخش آهنگ به آرامش می‌رسد و نسبت به آن آهنگ واکنش نشان می‌دهد.
در آزمایشی دیگر از مادران باردار خواسته شد قطعه داستانی را در دوران بارداری برای جنین خود هر روز با آهنگ ملایم بخوانند. پس از تولد این کودکان را با گروه دیگری از کودکان که در دوران جنینی تجربه لالایی نداشتند از نظر میزان مقدار مکیدن در حین همین داستان با صدای مادر و با صدای یک غریبه مورد مقایسه قرار گرفت.
نتایج نشان داد کودکانی که در دوران قبل از زایمان قطعه داستان را شنیده بودند قدرت مکیدن بیشتری داشتند همچنین در صورتی که داستان با صدای خود مادر پخش می‌شد میزان آرامش کودک افزایش پیدا می‌کرد.
منبع: روزنامه ایران/ فریبا خان احمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>