زردی در بارداری احتمال زایمان زودرس و مرگ جنین را افزایش می دهد

ˈجمیله سلیمانیانˈ گفت: یرقان عود کننده بارداری یا زردی بارداری از بیماری های شایع کبدی در این دوران است که در اثر تغییرات هورمونی میزان اسیدهای صفراوی در خون افزایش یافته و منجر به خارش شدید در تمام بدن به خصوص کف پاها می شود. وی اضافه کرد: به دنبال آن زردی به علت افزایش […]

ˈجمیله سلیمانیانˈ گفت: یرقان عود کننده بارداری یا زردی بارداری از بیماری های شایع کبدی در این دوران است که در اثر تغییرات هورمونی میزان اسیدهای صفراوی در خون افزایش یافته و منجر به خارش شدید در تمام بدن به خصوص کف پاها می شود.

وی اضافه کرد: به دنبال آن زردی به علت افزایش بیلی روبین خون رخ می دهد و بیماری اغلب در سه ماهه آخر بارداری و به خصوص در کسانی که چند قلو باردار هستند رخ می دهد.

سلیمانیان ادامه داد: این بیماری زمینه ارثی و ژنتیکی دارد و گاه در افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند دیده می شود.

وی اظهارداشت: جهت تشخیص این بیماری از بیماری های دیگر مانند پره اکلامپسی(مسمومیت حاملگی) هپاتیت یا بیماری های پوستی شایع در بارداری که با خارش همراه هستند باید آزمایش های خونی مانند بررسی آنزیم های کبدی و کلسترول تحت نظر پزشک انجام شود.

سلیمانیان با بیان اینکه پس از تشخیص از داروهایی برای کاهش خارش پوستی استفاده می شود خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه این بیماری احتمال زایمان زودرس و مرگ جنین را بالا می برد، مادران در اواخر بارداری باید تحت نظارت شدید پزشک باشند و در اولین فرصتی که جنین رسیده شد باید اقدام به زایمان کرده تا از عوارض آن جلوگیری شود.

کارشناس مادران مرکز بهداشت استان قزوین افزود: پس از زایمان بیماری زردی و خارش ناشی از آن از بین می رود اما احتمال عود آن در حاملگی بعدی وجود دارد.

منبع: ایرنا

۲۹
دی ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>