حدود ۱ تا ۳ درصد کودکان در دنیا دچار اختلالات تکامل عصبی هستند

غربالگری به موقع کودکان از نظر سلامت عصبی گرفتاریهای ناشی از تاخیر تکاملی را کاهش خواهد داد. به گزارش وب دا؛ دکتر طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سمینار غربالگری تکامل کودکان گفت: در برنامه ریزی و مراقبت کودکان مسیری منطقی داریم که تمام کشور های دارای برنامه نظام مند آن را دنبال […]

غربالگری به موقع کودکان از نظر سلامت عصبی گرفتاریهای ناشی از تاخیر تکاملی را کاهش خواهد داد.

به گزارش وب دا؛ دکتر طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سمینار غربالگری تکامل کودکان گفت: در برنامه ریزی و مراقبت کودکان مسیری منطقی داریم که تمام کشور های دارای برنامه نظام مند آن را دنبال می کنند و توجه به بقای کودک، توجه به رشد فیزیکی کودک و همچنین توجه به تکامل کودکان را سه مرحله رشد منطقی کودکان عنوان کرد.

وی سالهای اول زندگی کودک را شکل دهنده و زمینه ساز رشد و تکامل اجتماعی و روانی فرد  عنوان کرد و گفت: در ۱۰ سال اول زندگی مغز انسان ۲ برابر یک فرد بالغ فعال است و ۸ سال اول زندگی را مهمترین دوران ارتقای تکامل افراد بر شمرد.

وی ادامه داد: در کشور های توسعه یافته برای کودکان جامعه در اثر اجرای برنامه ارتقای تکاملی حداقل ۱۵ درصد افزایش هوش گزارش شده است.

دکتر طباطبایی برگزاری کارگاههای متعدد، آموزش والدین  و همکاری رسانه های جمعی را از جمله راهکارهای آموزشی ارتقای تکامل کودکان عنوان کرد.

براساس این گزارش، دکتر خواجه متخصص اطفال و عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز گفت: در دنیا ۱ تا ۳ درصد کودکان دچار اختلالات تکاملی عصبی هستند و با توجه به اینکه در استان سیستان و بلوچستان ازدواجهای فامیلی زیادی صورت می گیرد احتمالا مشکلات تکامل عصبی و ژنتیکی بیشتر از آمار های معمول می باشد.

 وی در ادامه گفت: غربالگری تکامل که برای فواصل مختلف در سنین زیر ۵ سال قابل بررسی است در حال حاضر برای شیر خواران ۱۲ ماهه با همکاری والدین و کلیه مراکز ارایه دهنده خدمت انجام می شود.

منبع: و ب د ا

۲۲
بهمن ۱۳۹۲
مادربانو
دسته‌ها مطالب خواندنی
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>